Hazánkban nem hétköznapi dolog projektorral rendelkezni, amely elsődleges okának az anyagi lehetőségek szűkössége tűnik: inkább tévére és monitorra költünk, az ezeket többnyire csak kiegészítő kivetítőkre nincs nagy kereslet. A körülmények viszont változnak, a mobilitásra való növekvő igényünkből (vagy kényszerünkből) fakadóan nő azok tábora, akik számára életszerű újításnak tűnhet egy könnyen hordozható pico projektor beszerzése.
Mik a pico projektorok főbb jellemzői? Kezdjük a pozitívumokkal: apró méretük és néhány száz grammos súlyuk miatt könnyen hordozhatóak, képesek kapcsolatot létesíteni a megfelelő számítógépekkel, okostelefonokkal és táblagépekkel, továbbá a legtöbb modellben beépített akkumulátor is található. A negatívumaik sejthetően pont a mobilitásukból fakadnak, ugyanis a megszokott kivetítőkhöz képest alacsony a fényerejük és felbontásuk, filmnézés helyett tipikusan prezentációban jók. Nézzük néhány újabb, hazánkban is kapható modellt!
Acer C205 (~84 ezer forint)
A jelenleg Magyarországon kapható egyik legjobb pico projektorról van szó, a részletes érvelésre kíváncsiaknak a termékről szóló tesztünk átolvasását ajánljuk. Röviden a pozitívumok: relatíve nagy méretű képet vetít, a benne található 4200 milliamperes beépített akkumulátorral pedig körülbelül 2 órán keresztül használhatjuk külső áramforrás nélkül.
Egyéb fontosabb tulajdonságok: 16:9 képarány, 854×480 pixel natív felbontás, 200 lumenes fényerő, 1000:1 kontrasztarány, normál módban 20 ezer órás lámpa-élettartam, 2 wattos sztereó hangszórópár, HDMI (MHL) bemenet, 302 grammos súly.
LG PG60G MiniBeam (~145 ezer forint)
A dél-koreai vállalat Wi-Fi-s terméke szokatlanul néz ki, azonban a formatervének köszönhetően akár a mennyezetre is vetíthetünk vele. Jóval drágább az Acer C205-nél, azonban cserébe számos téren többet nyújt: 1280×800 pixeles natív felbontás és 100 000:1 kontrasztarány jellemzi, a fényereje 500 lumen.
Sajnos a beépített hangszórója monó (3 wattos), az akkuja a levehető bölcsőjében található (üzemidő: ~2 óra). A HDMI/MHL-en felül található rajta egy USB bemenet is, többek közt külső háttértáron lévő DivX-filmeket is képes magától dekódolni az eszköz.
ASUS S1 (~91 ezer forint)
Az ASUS elegáns megjelenésű pico projektora az Acer termékének árban szinte közvetlen konkurenciája, papíron majdnem azonosak: 854×480 pixeles felbontás, 1000:1 kontrasztarány, 200 lumenes fényerő, 1000:1 kontrasztarány, 2×1 wattos sztereó hangszórópár, HDMI/MHL, az izzó akár 30 ezer órát is bírhat. A beépített akkuja 6000 milliamperes, a vállalat szerint 50 lumen fényerő mellett akár 3,5 óra üzemidőt tesz lehetővé.
Philips Picopix 3610 (~119 ezer forint)
Az összeállításunk kronológiai sorrendben legrégebbi darabja, valójában még a tavalyi év végén került piacra. Azóta némileg csökkent az ára, plusz továbbra is érdekes termék: a 854×480 pixeles felbontáshoz és 1000:1 kontrasztarányhoz ezúttal csak 100 lumen fényerő járult, viszont az Android 2.3.1 rendszerű eszközben 4 GB beépített háttértár is található.
Portok tekintetében nem szenved hiányt: SD/SDHC/SDXC foglalat, USB, HDMI, YpbPr és kompozit (CVBS) áll a vásárlók rendelkezésére. A kicsomagolva 284 grammos kütyü beépített akkuja olyan 2 óra üzemidőt képes biztosítani.
(Nyitókép: ASUS)