Hirdetés

DevOps mérnök: minden, amit tudnod kell a szakmáról



|

Óriási az igény a sokoldalú DevOps mérnökökre, a NIX Tech szakértője pedig most elmagyarázza, hogyan csaphatsz le a lehetőségre.

Hirdetés

Az IT iparág elképesztő sebességgel fejlődik. Sokszor nehéz követni a szinte naponta megjelenő új irányzatokat és szakmákat. Ebben a cikkben a NIX Tech szakértője mesél arról, hogy mit csinál egy DevOps mérnök és hogyan válhatunk ilyen szakemberré.

A NIX Tech csapata 2022 óta van jelen a magyar IT piacon, és több világhírű projektben vett már részt. Szakértőik nem csupán sokéves szakmai tapasztalattal rendelkeznek az IT outsourcing világában, de eltökélt szándékuk, hogy valós tudáson alapuló szakmai fejlődési lehetőségeket és karrierutakat kínáljanak az informatikai piac résztvevőinek.

Hirdetés

Mi a DevOps jelentése? Mit csinál egy DevOps mérnök?

A DevOps a development (fejlesztés) és operations (üzemeltetés) rövidítése. A CI/CD folyamatokhoz, azaz a folyamatos integráció és megvalósítás biztosításához kapcsolódik. Ez magába foglalja a szoftverfejlesztést, a tesztelést és az üzemeltetést, ezáltal a teljesIT-csapat munkáját támogatja. Ezek a DevOps mérnök elsődleges feladatai. De a gyakorlatban a DevOps-os a karbantartással kapcsolatos bármilyen feladatot képes megvalósítani; a hálózattól a biztonságon át a cloud optimalizálásáig. De lehetősége van specializálódni is egyszerre több, vagy akár egyetlen feladatkörre (pl. felhőszolgáltatások vagy környezetbiztonság).

A munkafolyamatok logikája azon alapszik, hogy nagyon jól kell ismerni az eszközök használatát és felépítését, hogy azok integrálhatóak legyenek más eszközökkel. A feladatok jellege és összetettsége a szakértő készségeitől függ. Például gyakran egy tapasztalt DevOps mérnöknek kell megfogalmaznia egy feladatot, amely nem egyértelmű vagy magas szintű szakmai tudást/tapasztalatot igényelne. Ilyenkor a DevOps-os az ügyfelek igényeit fejlesztői feladatokká alakítja át, így egyúttal ő tölti beaz üzleti elemző szerepét is. Ezen kívül munkaköréhez tartozik a feladatok szakaszokra bontása/ütemezése. Ilyenkor a DevOps mérnök egy személyben informatikus és projektmenedzser is. Aminti a fentiekből is látható, ezen a területen folyamatosan rengeteg lehetőség van a szakmai fejlődésre.

Mi a DevOps mérnök feladata a NIX Tech csapatában?

Én például csapatvezető és DevOps mérnök vagyok, AWS (Amazon Web Services) specializációval. Különböző feladatköreim vannak. A cél, hogy felépítsek egy projektet. Néha tervezési és fejlesztési feladatokat kísérek a szoftverfejlesztési ciklus elejétől. Néha az üzemeltetési fázisban, néha az automatizálható feladatokat kell fejleszteni.

Milyen tudásra van szükség ahhoz, hogy valaki DevOps mérnökké váljon?

Alapszintű ismeretekkel kell rendelkezni a Linux és Windows operációs rendszerekről, az AWS, Azure és Google Cloud Platform felhőalapú platformokról, valamint az üzemeltetéséről és automatizálható feladatokról. Utóbbihoz elengedhetetlen az Ansible, Jenkins, Docker és Kubernetes ismerete. A konfigurációhoz Ansible-t, a telepítéshez Jenkins-t, a konténerizációhoz pedig Docker-t és Kubernetes-t használunk. A Python és a Bash programozási nyelvek tudása is jól fog jönni. Azonban a szoftver ismerete mellett meg kell érteni a funkciókat is. A DevOps eszközei gyorsan változnak, ha azonban megérted a működésüket, és tudod, hogy különböző esetekben melyiket hogyan kell használni, akkor gyorsan elsajátíthatod az új eszközöket is.

Milyen készségekre van szükség a szakmai tudáson kívül a DevOps munkához?

Mindenekelőtt precíznek és szorgalmasnak kell lenni. A DevOps-os munkája úgy kezdődik, hogy részletesen elolvassa a kapott útmutatót. Ők konfigurálják a már meglévő pipeline-okat, alkalmazásintegrációkat stb. Egyetlenegy rosszul konfigurált paraméter megbéníthatja az egész rendszert. Ez hatalmas felelősséggel jár. Ha a fejlesztők kódjában hiba van, akkor legtöbbször csak bizonyos funkciók fognak hibásan működni. Ha pedig a DevOps mérnök hibázik, az az egész rendszer működésképtelenségét okozhatja.

Ezért fontos a hatékony és precíz kommunikáció, hisz a DevOps az amerikai vállalati kommunikációs kultúrán alapszik. Vagyis a DevOps mérnöknek sokat kell egyeztetni az adott projekt résztvevőivel.

Milyen diploma/végzettség szükséges a DevOps szakmához?

Legjobb az informatikai szakirányú diploma, hiszen elengedhetetlen a pontosság és szisztematikusság, vagyis az a módszerszemlélet, amit az egyetemen megtanítanak. De például a bölcsészettudományi háttér sem akadálya annak, hogy valaki DevOps karrierbe kezdjen, ha van hozzá affinitása. A NIX szakmai kurzusai éppen ezért indulnak, hogy azok is elsajátíthassák a szükséges tudást, akik karrierváltáson törik a fejüket.

Ezen felül szükség van analitikus látásmódra is, mivel egy összetett probléma esetén mindig a legjobb megoldást kell megtalálni. Ha egy szakember már dolgozott IT területen, hasznosak a rendszergazdai tapasztalatok, a karbantartási készségek, a hálózatépítés, a számítógépek, a szerverek és más eszközök ismerete. Fejlesztők és tesztelők is könnyen tudnak beilleszkedni egy DevOps-csapatba.

Mit tanácsolsz azoknak, akik a DevOps szakma iránt érdeklődnek?

Először is meg kell határoznod, hogy illik-e hozzád ez a szakma. Ha mondjuk van már alapvető informatikai ismereted, szeretsz elmélyedni a feladatokban, és káoszból is képes vagy egy világos rendszert teremteni, akkor válaszd a DevOps-ot. Emellett ez a munka alkalmas azok számára is, akik szerverekkel, hálózatokkal és operációs rendszerekkel kapcsolatos munkát szeretnének végezni. A DevOps szakemberek nem fejlesztenek. Ők általában nem az ügyfelek ötleteit valósítják meg, hanem az infrastruktúrát alkotják meg hozzájuk. Azt javaslom, hogy az oldaltelepítési feladatokat és folyamatokat érdemes nagyon alaposan begyakorolni. Ezt kezdheted egy egyszerű projekttel is, de minden alkalommal monitorozni kell a folyamatokat és biztonsági mentést készíteni a lépésekről akár manuálisan, automatikusan, helyi szerveren vagy felhőben végezzük a feladatot. Minden egyes ciklusban érdemes a konfigurációkkal játszani, hogy megértsd mit hogyan befolyásolnak, és hol vannak a hibák. Ha ezek a folyamatok már stabilan mennek, és könnyen megtalálod a felmerülő problémák okait, akkor már jó esélyed van arra, hogy sikeres DevOps mérnökké tudj válni.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.