Laptoposok esetében gyakran előforduló gond, hogy egyik napról a másikra látszólag különösen történés nélkül megváltozik, a géped töltése. Mit tehetsz akkor, ha azt veszed észre, hogy a csatlakoztatott laptop töltő ellenére nem megy feljebb az akkumulátor töltöttségének százaléka? Több olyan alkatrész is meghibásodhat, ami felelős a laptop töltéséért, így a legfontosabb a hiba forrásának pontos meghatározása.
Akár akkumulátorról magaddal hordozva, akár töltőről fix pozícióban tartva használod a laptopod, annak elektromos áramra van szüksége a működéshez. De az áram miképp jut el a fali aljzatból a laptopodba? Onnantól, hogy a töltő kábelét a falba dugod, nagyon sok alkatrészen kell az áramnak keresztül folynia, míg elér az akkumulátorba.
Érintett alkatrészek: 1. hálózati töltő tápkábele (töltő és a fali aljzat között)
- hálózati töltő
- laptop DC-tápcsatlakozója (ahova bedugod a kábelt)
- laptop alaplapja (töltő áramkörök)
- akkumulátor
Ahhoz, hogy pontosan meg tudjuk állapítani a hiba forrását, egyesével kell tesztelnünk az alkatrészeket, majd kizárásos alapon megállapítani melyik is mehetett tönkre.
A következő 7+1 tipp segítségével segíteni szeretnénk, hogy akár szerviz nélkül is meg tud állapítani otthon, hogy mi okozza a problémát.
1. Ellenőrizd, hogy megfelelően csatlakoztatva van-e a töltő
Lehet, hogy elsőre bagatellnek hangzik, de érdemes ellenőrizned, hogy a töltő megfelelően csatlakoztatva van-e a laptophoz. Ellenőrizz minden csatlakozási pontot a laptoptól a konnektorig: a laptopban található aljzathoz megfelelően csatlakozik-e a töltő, az adapter részbe csatlakoztatott hálózati kábelnek is szorosan illeszkednie kell, és a hálózati kábelnek is megfelelően kell illeszkednie a konnektorhoz.
Amennyiben hosszabbítóhoz vagy elosztóhoz csatlakoztattad a töltőt, úgy nézd meg, hogy az elosztó bekapcsolt állapotban van-e. Előfordul néha, hogy magával a fali aljzattal adódik probléma, így érdemes kipróbálni a konnektort egy másik eszközzel is.
2. Győződj meg róla, hogy a megfelelő portot használod-e a laptopod töltéséhez
A modern laptopok ma gyorsabban változnak, mint valaha. Az USB-C port megjelenése a laptopokon fontos mérföldkő volt, amely ma már a legújabb készülékek túlnyomó többségén megtalálható.
A port többfunkciós mivolta elsőre kérdéseket vethet fel benned, ha először találkozol vele. A kettő vagy több USB-C porttal rendelkező laptopokról általánosságban elmondható, hogy az egyik USB-C port a töltésre, a másik adatátvitelre szolgál. Ha a laptop töltőt az adatátviteli porthoz, nem pedig a töltő porthoz csatlakoztatod nem fog megkezdődni a töltés. Talán ez is bagatellnek hangozhat, de mielőtt egy szervizhez fordulnál a problémával, győződj meg róla, hogy jó porthoz csatlakoztattad a laptop töltőt.
3. Vedd ki az akkumulátort
Ha a laptopodban nem beépített, azaz könnyen cserélhető akkumulátor van, akkor kövesd a következő lépéseket:
- távolítsd el az akkumulátort a laptopból
- tartsd lenyomva a bekapcsoló gombot 10-15 másodpercig
- csatlakoztasd a töltőt a laptophoz
- kapcsold be a készüléket
Amennyiben a laptop probléma nélkül bekapcsol, úgy biztosan nem a laptop töltőben keresendő a hiba. Az elmélet megerősítése érdekében helyezd vissza a készülékbe a laptop akkumulátort és próbáld meg újra bekapcsolni a laptopot.
Előfordulhat, hogy a laptopod beépített, nem cserélhető akkumulátorral rendelkezik. Ilyen esetben érdemes felkeresned egy szervizt aki segít neked a hiba feltárásában.
4. Vizsgáld meg a laptop adaptered kábelét
A laptop töltő kábele egy vékony, sérülékeny eszköz, így sokszor a kábel sérülése, megtörése miatt nem tölt a laptopod akkor sem, ha az megfelelően csatlakoztatva van. Előfordul néha, hogy a töltő kábelét kisállat ragja meg, át gurulsz rajta véletlen az irodai székkel vagy éppen a porszívóval gyűlik meg a baja. Vizsgáld meg a tápkábelt úgy, hogy kihúzod a konnektorból, majd végig húzod a töltő kábelen a kezed töréseket, dudorokat keresve rajta.
Törés, sérülés, szakadás esetén minden esetben a laptop töltő teljes cseréje javasolt. Ne kísérletezett az otthoni barkács megoldásokkal, mert a szakszerűtlen javítások tűz és balesetveszélyesek lehetnek, illetve a sérült laptop adapter kárt okozhat a laptopban is.
5. Frissítsd az illesztőprogramokat
Ritkább esetben az akkumulátor illesztőprogramjának frissítésére, eredeti állapotba történő állítására van szükség ahhoz újra működjön a laptopod töltő nélkül, akkumulátorról is. Ha Windows 10 vagy újabb operációs rendszert használsz, akkor ehhez kövesd az alábbi lépéseket:
- lépés: kattints jobb gombbal a Start menüre és válaszd az Eszközkezelő lehetőséget
- lépés: az akkumulátor alatt nyisd meg a legördülő menüt és kattints jobb gombbal a Microsoft ACPI-kompatibilis vezérlési eszköz sorra.
- lépés: válaszd az illesztőprogram frissítése gombot.
- lépés: ha sikerült a frissítés, akkor indítsd újra a laptopot
6. Ellenőrizd a töltő aljzat vagy port állapotát
A töltő csatlakoztatása a laptophoz minden esetben egy egyszerű, erőkifejtést nem igénylő mozdulat. Ha bármilyen nehézséget tapasztalsz csatlakoztatáskor, akkor valószínű meg is találtad a probléma okát. A hibát okozhatja a laptop oldalán (azaz a laptop belsejében) található töltő csatlakozó belső vagy külső fizikai sérülése, de akár a túlzott porosodás is nehezíthető a megfelelő csatlakozást.
Ha a laptopon található töltő port mozog vagy nem stabil ne erőltesd a csatlakoztatást, mert ez könnyen a laptop teljes meghibásodásához vezethet. Ilyen esetben keress fel egy szervizt, ahol szakszerűen feltárják neked a hiba okát és szükséges esetén szakszerűen cserélik a gép belsejében található csatlakozót.
7. Hagyd kihűlni a laptopod
A laptop több alkatrésze is (pl.: processzor, akkumulátor) hőt termel működése közben. Ideális esetben, egy rendszeresen karbantartott, évente egyszer kitisztított laptopra nem jellemző, hogy túlmelegedjen, de elég csak 1-2 kihagyott karbantartás és a probléma máris jelentkezik.
A laptopodban több biztonsági rendszer is gondoskodik arról, hogy megvédje a készüléket a túlmelegedésből adódó meghibásodástól és még a károsodás előtt lekapcsolja a készüléket. Ilyen esetben nincs más teendőd, mint hogy megvárod, hogy vissza hűljön a laptop és később ismét megpróbálhatod annak újraindítását.
Tipp: ha a laptopod a lehűlés után újraindul érdemes megfontolnod a készüléket laptop szervizben történő teljes tisztítását, hogy a jövőben elkerülhesd az ilyen problémákat.
7+1. Kérj szakmai segítséget
Ha végig mentél a fenti 7 lépésen és még mindig nem tölt a laptopod, a legbiztosabb megoldás, ha szakmai segítséget kérsz. Érdemes olyan laptop szervizt felkeresni, ahol az alkatrészellátás is biztosított, hogy minél előbb megoldás szülessen a kialakult hibára.