Az Egyesült Államok Űrkutatási Hivatala nemrég egy olyan üzleti lehetőséget jelentett bem, amely elvileg bárki számára nyitott, de persze esélyesen nem túl sokan fognak valóban élni vele.
A NASA jelenleg is azon dolgozik, hogy az Artemis nevű programja részeként külső vállalatokat és vállalkozókat vonjon be a Hold kutatásának munkálataiba, és új technológiákat, friss megközelítési módszereket szerezzen ezáltal. Az Artemis "csomag" részeként az űrügynökség most kutatási célokra vásárolna holdkőzetet, vagy annak finom, por állagú darabkáit.
A szerződéskötésre viszonylag rövid határidő áll rendelkezésre, ugyanis október 9-éig kell pályáznia azoknak, akik valóban szeretnének Hold-darabkákból pénzt csinálni. A teljesítésre pedig nagyjából négy év áll rendelkezésre, ugyanis a NASA még a 2024-re tervezett új, emberes Hold-misszió kezdetéig várja az "árut". Elméletben viszont tényleg bárki jelentkezhet, még az sincs megkötve, hogy csak amerikai cégek köthetnek szerződést.
A NASA elvárásai szerint 50 és 500 gramm közötti mintákat kell leszállítani a holdkőzetből, azaz regolitból, vagy abból a porból, amit ennek anyaga képez.
Arra viszont figyel a neves vevő, hogy ne lehessen megvezetni: egyrészt különféle fotós és egyéb bizonyítékokat kérnek a leszállított csomag mellé arról, milyen eszközzel és hogyan fejtették ki a kőzetet, milyen helyszínről, és ezen kívül saját hatáskörben is utánanézhetnek, valóban megfelel-e a szállító összes állítása a valóságnak.
Mindenesetre, ha valakinek már majdnem kész a garázsában az új, automata holdrakéta-drón és benne a távirányítású mintavevő minikomp, ne habozzon megragadni az évszázad üzletét.
Mármint persze a fene tudja, mennyit fizetnek, erről ugyanis nem szól a fáma, a nyilvános dokumentáció szerint a közösen megállapodott vételárba a szállítónak kell belekalkulálnia a költségeit is, ráadásul az összeget csak szállítás után utalja a NASA.