Hirdetés

Új PC - vedd meg készen vagy szereld magad?



|

2024-ben is aktuális a kérdés: számítógép vásárlásakor komplett konfigurációt válassz-e, vagy jobban jársz, ha alkatrészenként építed meg a masinát? Segítünk eldönteni, te melyikkel jársz a legjobban.

Hirdetés

A mai negyvenesek és még talán a harmincasok is jó eséllyel saját kezükkel szerelték a számítógépüket, a mostani tinédzserek többsége azonban azt sem feltétlenül tudja, hogy mi az az alaplap. Ez persze nem a fiatalokat jellemzi, hiszen a dolog önmagában semmi mást nem mutat azon túl, minthogy a világ folyamatosan változik. Ma egy számítógépnek más követelményeket kell teljesítenie, mint húsz évvel ezelőtt; az átlagos igényeket pedig a nagyobb gyártók, vagy esetleg a szaküzletek által összerakott, polcról levehető kulcsrakész számítógépei is tökéletesen ki tudják szolgálni. Ennél egyszerűbb a PC vásárlás nem is lehetne! Persze van előnye annak is, ha mi magunk rakjuk össze a gépet alkatrészekből - és persze ott van az a jóleső érzés is, hogy a számítógép a mi kezünk nyomát (is) dicséri. Jómagam tökéletesen emlékszem arra is, hogy 16 évesen fél Budapestet átszeltem egy TV-vevő kártyáért, egy azóta már feledésbe merült szaküzletben pedig több órát álltam sorba egy videokártyáért. Ez ma már ritkaságszámba megy, hiszen a netes rendelések korában sokkal kényelmesebb és idő szempontjából is takarékosabb megoldást jelent a csomagautomata.

Kezdjük az alapoknál

A komplett konfiguráció kulcsrakész megoldást jelent, azaz egy olyan számítógépet, amely azonnal működésre kész, amint bedugtad a konnektorba - és persze csatlakoztattad hozzá a szükséges perifériákat. A Dell, a HP vagy a Lenovo gépek esetében garantáltan nincs gond a kompatibilitással, az operációs rendszer azonnal tettre kész. Előny a gyorsaság, de előfordulhat, hogy árban is jobb a kész konfiguráció - ráadásul ha a PC-t a gyártótól rendeled, nem pedig a polcról veszed le a dobozt, sok esetben arra is van lehetőséged, hogy a legfontosabb komponenseket (processzor, videokártya, RAM és SSD mérete) az egyéni igényeidhez igazítsd. Vannak persze hátrányok is: gyakori például az, hogy a gyártók egyedi komponenseket használnak, ami később korlátozhatja a bővítési lehetőségeket, a gépház jellemzően a garancia elveszítése nélkül nem megbontható, a tápegység sokszor ki van centizve, azt pedig általában még csak megtippelni sem lehet, hogy az egyes alkatrészeket valójában ki gyártja. Ez utóbbi pedig azért gond, mert sokszor az ár győzedelmeskedik az ár/érték arány felett, ami szélsőséges esetben a komponensek élettartamára is hatással lehet. Kivételek persze vannak, így ha komplett PC vásárlása mellett döntesz, érdemes előnyben részesíteni azokat a gyártókat, amelyek közlékenyebbek az alkatrészek pontos típusát illetően.

Ha saját magad állítod össze a konfigurációt, akkor az alkatrészeket teljesen szabadon választhatod ki; ez többek között azért is jó, mert ott tudsz spórolni, ahol szeretnél (például választhatsz nagyon olcsó alaplapot, de cserébe kétszer akkor kapacitású SSD-t, és te döntheted el, hogy a CPU-GPU párosból melyik legyen magasabb kategóriás). Kedvenc márkáidat előnyben részesítheted, az alkatrészekre pedig külön-külön vonatkozik a garancia, így nem kell aggódnod akkor, ha például fél év múlva RAM-ot bővítenél. Cserébe sok idő el tud menni az összeszereléssel és az első használat előtt a szoftverek telepítésével, ha pedig valami nem működik, akkor teljesen magadra (és legfeljebb az internetre) vagy utalva abban, hogy megoldd a problémát. E bevezetőt követően a költségek, felhasználási szokások, az időráfordítás és az általános tudásod alapján kicsit részletesebben is megnézzük a legfontosabb tudnivalókat.

Hirdetés

Költségkeret

Az előre megépített számítógépek - azonos specifikációt feltételezve - jellemzően valamivel drágábbak, de természetesen könnyen összeválogathatjuk a saját gépet olyan alkatrészekből is, amelyek a prémium kategóriába tartoznak, megfordítva ezzel a mérleg nyelvét. Különösen igaz ez minden olyan esetben, amikor az áltagosnál nagyobb teljesítményű PC-ről van szó, hiszen egy, a végletekig kihegyezett játéggépbe vagy egy videószerkesztésre használt számítógépbe gyakran kerül olyan hardver, amely az aktuális csúcsot képviseli. A spektrum másik végén vannak viszont azok a masinák, amiket átlagos felhasználásra terveztek; internetezéshez, filmekhez, zenehallgatáshoz és némi dokumentumkezeléshez, vagy éppen a családi fotók kezeléséhez gyakorlatilag bármilyen számítógép megteszi. Ezek között a PC-k között pedig a kész konfigurációk ára is lehet igen vonzó. A komplett gépek további előnye, hogy sokféle formátumban léteznek, a kisméretű és csendes (sokszor ventilátor nélküli) PC-kel például az egyedi építésű konfigurációk jellemzően nem tudják felvenni a versenyt.

Az alkatrészek egyedi összeválogatásának legnagyobb előnye viszont kétségtelenül az, hogy oda helyezheted a hangsúlyt, ahova szeretnéd: arra az alkatrészre költheted a legtöbb pénzt, amelyikre szeretnéd, választhatod a kedvenc márkád, és nem kényszerít senki arra sem, hogy mindent egyszerre és egy helyen vásárolj meg. Ha például egy elit házra fáj a fogad, de cserébe nincs szükséged dedikált videokártyára, akkor az a szíved joga, mint ahogyan az is, ha a legolcsóbb házat választod cserébe azért, hogy 64 GB RAM-ot szerelhess a gépbe 32 GB helyett.

Felhasználási szokások

Az előző rész záró mondatával el is érkeztünk a második szemponthoz, nevezetesen ahhoz, hogy az egyedi PC építésekor vitathatatlan előny az, hogy a leendő gép specifikációját minden szempontból az ellenőrzésed alatt tarthatod. Ehhez persze alapismeretekre is szükség van (például tudnod kell, hogy a kiszemelt processzorhoz milyen chipsetes alaplap és memória szükséges), de ha ezzel a tudással rendelkezel, akkor garantált, hogy a saját PC-vel - legalábbis ebből a szempontból - jobban jársz, hiszen a masina minden ízében a saját igényeidhez fog igazodni.

A fókuszt oda helyezheted, ahova igazán szeretnéd. Nyugodtan választhatsz például egy 1 TB-os SSD-t és mellé két 8 TB-os HDD-t, amit majd RAID-be kötsz, olyan processzort építhetsz be, amilyet csak akarsz, és kiemelt figyelmet fordíthatsz az alaplap által nyújtott bővítési lehetőségekre (USB csatlakozók száma, M.2 foglalatok, PCIe sínek, SATA-csatlakozók száma stb.). Sőt, ha vízhűtést szeretnél egy alapgép mellé, annak sincs semmi akadálya - ilyet előre megépített PC-k esetében valószínűleg nem fogsz találni, mert a vízhűtés a gyártók szemében prémium megoldás, így jellemzően csak a drágább termékeknél ajánlják fel opcióként.

Az alkatrészek jól átgondolt kiválasztásával meglapozhatod a géppel való hosszútávú kapcsolatodat, hiszen már az indulásnál gondoskodhatsz arról, hogy időről időre bővíthesd a hardvert. Indulhatsz például integrált videokártyával, és erős tápegységgel, ha tudod, hogy egy-két éven belül szeretnél dedikált videokártyára váltani - ez olyasvalami, ami gyári PC-vel csak a legritkább esetben megléphető, mert minden gépbe csak olyan teljesítményű tápegységet építenek be, amekkora feltétlenül szükséges.

Amit érdemes még észben tartani a komplett konfigurációk esetében, az az, hogy a gyártók előszeretettel használnak egyedi komponenseket, azaz olyan termékeket, amiket kifejezetten egy-egy típusba gyártanak. Gondolj csak bele, ha például nyolc helyett csak két SATA port van az alaplapon, és három helyett csak két légkavaró dolgozik a PC-ben, amivel a gyártó megtakarít 10 dollárt, akkor 100 ezer eladott géppel számolva máris 1 millió dollárnál járunk. Az egyedi komponensekkel a nagy probléma az, hogy a hiányzó csatlakozók megnehezíthetik a későbbi fejlesztést, ha pedig még speciális formátummal is rendelkeznek, akkor - hiba esetén - előfordulhat, hogy nem fogsz tudni helyettesítő megoldást találni. Az egyediség kifejezetten gyakran fordul elő például a hűtési rendszer esetében. A komplett konfigurációkban jellemzően csak a memória és a HDD bővíthető, valamint a videokártya akkor, ha olyan gépet vásárolsz, amit direkt játékra fejlesztettek ki (pl. Alienware).

Idő és általános tudás

A mérleg nyelve az egyedi igények tekintetében vitathatatlanul a saját PC építése mellett szól, de arra is fel kell készülni, hogy cserébe rengeteg időt kell eltöltened a gép összeszerelésével - hogy pontosan mennyit, az pedig az általános tudásszintedtől függ. Erre mondhatod, hogy ott a YouTube; és való igaz, a videómegosztón mindenhez (is) találsz segítséget, de be kell látnod azt is, hogy teljesen más összerakni egy PC-t akkor, ha ez az első alkalom és akkor, ha korábban már többször csináltál ilyet. A gép összeszerelése persze nem mindenki számára nyűg, van aki azért rakja maga össze a PC-t, mert egyszerűen szereti ezt csinálni.

Általánosságban azt mondhatjuk, hogy egy gép összeszerelése alkatrészekből valahogy 30-120 perc között alakul részben a már említett okokból adódóan, részben pedig attól függően, hogy mennyi és milyen minőségű alkatrészt választottál. Az egyik legnagyobb gondot a kezdők számára például a kábelek takaros elvezetése jelenti; ha viszont olyan tápegységet választottál, amely moduláris, azaz nem fixen bekötött vezetékekkel rendelkezik, az nagy segítséget jelenthet.

Ha a hardver összeszerelésével megvagy, akkor következhet a BIOS/UEFI-frissítése, konfigurálása, majd az operációs rendszer és az illesztőprogramok telepítése.

Ezzel viszont még nem ért véget a saját kézzel épített PC és a komplett PC-k közötti különbség! A karbantartásban is jelentős eltérések mutatkoznak! A gyártók által épített számítógépekhez például jellemzően jár olyan kísérő szoftver, amely gondoskodik az illesztőprogramok telepítéséről, míg az egyedi PC esetében mindent neked kell levadászni az internetről, majd a telepítés feladata is teljes egészében rád vár.

És ez még az optimális eset, vagyis az a felállás, amikor minden flottul működik. Habár az alkatrészek papíron kompatibilisek egymással, a gyakorlatban mégis előfordulhat, hogy egy alaplap és egy memóriamodul "nem szeretik" egymást - ez egy olyan probléma, amivel a gyártói konfigurációk tulajdonosai sosem találkoznak. És olyan probléma, amelynél bizony neked egyedül kell kideríteni azt is, hogy melyik alkatrész a felelős a galibáért. Erre pedig nemcsak percek, hanem órák vagy akár napok is könnyen elmehetnek! Rossz esetben kiderülhet akár az is, hogy minden részegység működőképes, csak a közös munka nem megy - ilyenkor viszont kérdéses, hogy bármelyik alkatrészt inkompatibilitási problémára hivatkozva ki tudsz-e cserélni a boltban vagy sem.

És ott vannak a csendes gyilkosok is: ha nem figyelsz minden apró részletre, akkor előfordulhat például az, hogy kifizetsz egy rakást pénzt egy PCIe 4.0-s SSD-re, hogy aztán csökkentett sebességgel használd a csak PCIe 3.0-t támogató alaplapoddal.

Összegzés

A fenti szempontok alapos kiértékelése alapján remekül látszik, milyen előnyei és hátrányai vannak a komplett konfiguráció vásárlásának, valamint annak, ha inkább egyedül szeretnéd a leendő PC-t megépíteni. Egy jól kiválasztott gyári konfiguráció sok esetben megfelelő választás lehet, de ha komoly PC-t szeretnél, akkor a saját építés lehet a befutó - főleg akkor, ha nemcsak tudsz, hanem szeretsz is PC-t építeni.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.