Teljesen megszokott ma már a dual band Wi-Fi-útválasztó, amely egyszerre 2,4 és 5 GHz-en is képes kommunikálni a kliensekkel. Az Archer AX6600 (vagy másnéven AX90) tovább megy ennél és egy másodlagos 5 GHz-es vevőt is tartalmaz, vagyis Tri-Band szolgáltatást nyújt.
Nem kell rejtegetned
Az AX6600 leginkább egy menő sportautóra hasonlít: áramvonalas, szimmetrikus és koromfekete, akár egy autócsoda eleje, csak éppen 8 darab, fix, nagyméretű antenna mered belőle az ég felé. A 802.11ax kompatibilis router két 5 GHz-es egysége közül csak az egyik képes 160 MHz-es csatornaszélességre, így csupán ezzel érhető el a 4804 Mbit/s sávszélesség, a másik 80 MHz mellett 1201 Mbit/s-re képes.
Innen jött a router neve is: 4804+1201+574 Mb/s - amelyből az utolsó a 2,4 GHz-es frekvencián elérhető, összesített csúcssebesség. A duplázott 5 GHz-es modul lényege, hogy a megszokottnál jelentősen több kliens esetén se alakulhasson ki torlódás, a rádiók akár eltérő csatornákat lefedve stabil és zavarmentes vételt biztosítsanak a rengeteg eszköznek.
Ehhez persze a szokásosnál erősebb vezérlő sem árt, ezért is furcsa, hogy a forgalomirányításról a TP-Link több - ennél jelentősen olcsóbb - modelljében megismert, négymagos, 1,5 GHz-en dolgozó központi egység gondoskodik.
A igazán szerény, 160 MHz-es csatornaszélességre sem képes routereknél ez erős túllövés, itt viszont kérdés, miként teszi a dolgát a beígért extrém sok kliens mellett, hiszen a szimpla forgalomirányítás mellett számtalan prémium szolgáltatás is foglalja az erőforrásait.
A fekete doboz oldalán, illetve hátul is 1-1 USB portot találsz, amelyek elsősorban fájlmegosztásra vethetők be. Itt Apple fanatikusoknak megkapó lehet a Time Machine támogatása, viszont sajnos ki kell, hogy ábrándítsuk azokat, akik USB-s nyomtatómegosztást terveztek hálózatukon a router bevetésével, ugyanis ezt a modult eltávolították a TP-Link routeréből.
Az RJ45-ös portok érdekes elrendezésben helyezkednek el a hátlapon. Középen két darab, kékszínű port található, amelyek tetszőlegesen WAN és LAN csatlakozások is lehetnek, sőt, ebből az egyik 2,5 Gbit/s sávszélességre képes. Emellett három, hagyományos Ethernet-csatlakozás is került a routerre, vagyis a csatlakozások száma átlagos, csupán a csoportosítás változott némileg és a 2.5GbE jött be a képbe.
Szoftveres extrák - pénzért
A TP-Link routerek egyik vonzó tulajdonsága az egyszerű felépítésű és teljesen magyar menü, amit ezúttal is élvezhetsz. A HomeShield szolgáltatás sem hiányzik, amiben a QoS-től kezdve a szülői felügyeleten keresztül a vírusvédelemig sok hasznos funkciót megtalálsz - viszont szomorúan konstatáltuk, hogy mostantól több funkció is a Pro csomagban érhető el, amiért havi díjat kell fizetni.
Ez a díj nem is olyan elenyésző, ami egy ilyen drága routernél bizony kellemetlen meglepetés lehet sokaknak, főleg azért is, mert maguk a funkciók nagyon hasznosak és rengeteget adnak a router értékéhez.
A mobilos Tether applikáció kiváló és nagyon hasznos, az Apple Time Machine-ről már szóltunk, ám ezek mellett van Alexa-támogatás, háromszoros vendég Wi-Fi és VPN szerver funkció is. A OneMesh funkciót is aktiválhatod az AX6600-nál, de ez szoftveresen limitált és kizárólag jelismétlőkhöz használhatod, router-router kapcsolatra nem tudod bevetni, ezáltal profi mesh-hálózatot építve.
Ez azért is fájdalmas, mert az AX6600 drága router és a Tri-Band-kialakítás éppen itt tudna igazán ragyogni. Sajnos a dual WAN ziccert is kihagyta az AX6600, pedig egy kisebb irodánál, vagy online-függő felhasználóknál ennek lenne létjogosultsága. A két univerzális WAN/LAN portra ugyanis lehetne két netszolgáltatót kapcsolni, ezáltal szinte kiesésmentes internet-elérésed lehetne.
Verdikt
Az Archer AX6600 vita nélkül felsőkategóriás router sok hasznos funkcióval és egészen jó hatótávval, illetve sebességgel - a központi egységet nem tudtuk térdre kényszeríteni 10+ eszköz rákapcsolásával.
Sajnos azonban a Tri-Band kialakításnál a router mesh-ziccert kihagyta a TP-Link, nincsen dual WAN, a HomeCare Pro pedig fizetős (évi 22 ezer forint), így a router árát kissé borsosnak találtuk.