A nyári uborkaszezon közepén picit lejjebb ült az AI-felhajtás, és csak elvétve érkeznek hírek a mesterséges intelligencia végfelhasználókat célzó fejlesztéseiről. Legutóbb a Samsung szétnyitható okostelefonjai kapcsán olvashattál pár érdekes, hasznos és kissé felesleges funkcióról, de pl. a Windows nagy frissítéséről most épp rádiócsend van.
Pedig határozott céllal és lendülettel érkeznek a Copilot+ PC-k, bár az árazás miatt ezekből vélhetően nem lesz tömegtermék idén, és nagyon úgy fest, hogy a felhasználók egyébként nem is az AI-képességek miatt választják a Qualcomm rendszerlapkával szerelt laptopokat. Az üzemidő dönt, és ebben tényleg jók az újdonságok, az AI-hatás azonban elmarad a vártnál. Nem így gondolják Kínában, ahol a napokban megérkezett az első válasz a Windows és Copilot ökoszisztémára.
Várható volt, hogy bizonyos piacokon az adott gazdasági, társadalmi berendezkedés alapján alternatívák érkezhetnek a Microsoft által felvázol AI PC jövőképre. A kínai híradások szerint az egyébként évtizedes múltra visszatekintő OpenKylin operációs rendszerhez megérkezett a várva várt frissítés, ami mesterséges intelligencia alapú asszisztenst tartalmaz, képgenerálási algoritmusokkal segíti a tartalomgyártást és helyi nagy nyelvi modellek futtatását végzi. Ez utóbbi kifejezetten izgalmas, és rögtön felvet pár kérdést.
Ugyanis, ha figyeltél a Copilot+ PC-k bejelentésénél, akkor a kategória elsősorban azért született meg, hogy a különböző AI feladatot ne csak a felhőből, hanem helyileg, a készüléken futtathassa. Ezért fontos a rendszerlapkákba integrált NPU egység teljesítménye, és a platformok kumulált számítási kapacitása. Nos, az OpenKylin kapcsán pont ezekről nem esik szó, a követelmények között nem találni érdemi infót arra vonatkozóan, hogy milyen hardver szükséges az AI-funkciók használatához. Szépen hangzanak a jelzők, miszerint az új rendszer felturbózza a produktivitást és a felhasználói élményt, és emellett kellően biztonságos és kontrollálható az adatfolyam; de ködös a teljes specifikáció.
Mindenesetre a rendszer létezik, és nagyon komoly fejlesztői és közösségi munka húzódik mögötte. A Linux-alapú rendszert egy kb. 4000 fős rendszerfejlesztői csapat készíti és frissíti, és a kezdetektől fogva a Microsoft operációs rendszerének túlzott használatának visszaszorítását célozzák vele. Van is vele dolguk, a 2024 júniusi legfrissebb StatCounter kimutatás szerint 80%-os piaci részesedéssel bír a Windows, ami kínai léptékkel nézve vitathatatlanul óriásinak számít. Az egyre szigorodó adatfelhasználási és feldolgozási szabályok és törekvések miatt az OpenKylin nagy eséllyel faraghat a lemaradásából, már csak az a kérdés, hogy pl. a helyi belpiacon tündöklő Lenovo mennyi fantáziát lát a rendszer terjedésében.