Előre lehetett tudni, hogy az IT-iparág egyik legnagyobb szakkiállítására gőzerővel készül az Intel, és bár konkrét, kereskedelmi forgalomban elstartoló termékeket árakkal és dátumokkal senki sem várt, az egyes architektúrák és platformok bejelentése egészen izgalmas képet fest az óriásvállalat stratégiájáról. A Lunar Lake kódnéven érkező CPU-generáció könnyen nevezhető mérföldkőnek az Intel életében, nincs olyan pont, ami ne változott volna az elődhöz képest; tulajdonképpen nehéz is közvetlenül összehasonlítani a Core Ultra alapjául szolgáló Meteor Lake-kel.
A mesterséges intelligencia erőteljes hullámai és a Copilot+ PC-kategória berobbanása irgalmatlan tempót igényel, Pat Gelsinger, az Intel elnök-vezérigazgatója pedig láthatóan áll a kihívás elé, és alaposan felpörgette a processzor-útiterv teljesítését. A Lunar Lake a notebook piacon igyekszik minél több felhasználót meggyőzni az x86 erejéről, az októberben várható Arrow Lake az asztali PC-k terén hozzák meg a várva várt frissítést, és 2025-ben a Panther Lake lesz az, ami ismét különleges lépcsőfok lesz a vállalat életében.
Apple és Qualcomm lapkák ellen tervezve
A helyszíni bejelentésen érezhető volt a büszkeség a nyár folyamán érkező Lunar Lake kapcsán, ami a Meteor Lake-nél még csak egy kezdeti lépés volt, az mostanra érett be, ahogy gyártástechnológiai oldalról az együttműködés is a TSMC-vel. Ezúttal nincs olyan eleme a processzornak, ami az Intel gyártósorán készül, a CPU-magokat, integrált grafikus egységet és NPU-t a 3nm-en készülő Compute tile tartalmazza, míg a platformszintű vezérlőket, I/O-réteget egy 6 nm-es szelet rejti. Két funkcionális egység négy helyett, ráadásul a tokozáson két darab memórialapka található még, amik együttesen 32 GB-nyi kapacitást biztosítanak.
Nincs más kombináció, az Intel kifejezetten AI notebookokra hangolta a Lunar Lake-t, a felépítés pedig követi az Apple és a Qualcomm elképzeléseit, azt, hogy miképp kell megtervezni egy ultramagas energiahatékonysággal működő lapkát. Nem is beszélhetünk klasszikus CPU-ról, ez egy x86-alapú SoC-lapka, ami pontosan azért született meg, hogy visszatérítse Windows-rendszerre az Arm-gépek (Apple M-generáció, Snapdragon Elite X) felhasználóit.
Első és legfontosabb tény, hogy mind a P-, mind az E-magok megújultak, a 4+4-es konfigurációból adódó nyolcmagos üzem elsőre kevésnek tűnhet, az architektúrális fejlesztéseknek, változtatásoknak köszönhetően azonban sikerül túlmutatni az elődök tudásán. A Lion Cove P-magokkal kapcsolatos érdekesség, hogy a korai pletykáknak megfelelően nem rendelkeznek HyperThreading képességgel, a HTT eltávolításával nyert területet a továbbfejlesztett Thread Director nyerte meg, illetve némi órajelemelés és energiamenedzsmenttel kapcsolatos fejlődés vált lehetségessé. Az így elért 14%-os IPC (Instructions per Clock) sebességnövekedés kellemes, ám ez szinte semmi ahhoz képest, amit az E-magokkal értek el a mérnökök.
A 68%-os IPC-növekedés döbbenetes, és az az érzésünk, hogy ez a terv egy ideje ott hever a mérnökök asztalán, csak eddig nem volt meg a kellő gyártástechnológia. A cél ugyanis az E-magok kigyúrása volt, de természetesen nem úgy, hogy értelmét veszti a hibrid felépítés, és az energiahatékonyságra gyúrt magok tulajdonképpen P-magokká válnak, hanem adott energiafelhasználási görbén belül történt a teljesítmény-kimaxolás. A Skymont magok végrehajtóegységei, gyorsítótárvezérlése és adatkommunikációja alapos változáson esett át, és a teljesítménycsúcson leadható számítási kapacitás akár négyszeres is lehet a Core Ultra CPU-kban található E-magokhoz képest.
Itt a Battlemage, négyszer gyorsabb az NPU
Csak úgy röpködnek a szorzók, hogy mennyivel sebesebb üzemre képes Lunar Lake, az integrált grafikus vezérlő esetén például 50%-nyi előny képződött a korábbi Arc Xe IGP ellenében. De itt nem is ez a lényeg, hanem hogy a Lunar Lake-ben debütál a Battlemage elnevezésű grafikus architektúra, ami végre elhozza az AI- és gépi tanulásra kihegyezett dedikált XMX-motorokat, és jelentős fejlődést ígér a ray-tracing render során. A mesterséges intelligenciabeli kapacitást mutató mérőszám 67 TOPS-on tetőzik, ehhez jön még a negyedik generációs NPU 40 TOPS értéke; platformszinten jelentős a növekedés a bő féléves Meteor Lake-hez képest.
Ami a különböző adatkommunikációs szabványok támogatását illeti, a platform természetesen Wi-Fi 7-, Bluetooth 5.4- és Thunderbolt 4-tudással rendelkezik, az Intel vélhetően el is várja a partnerektől, hogy ezek mind legyenek kiépítve a Core Ultra 200V processzorral szerelt gépeken. Igen, nevezéktanban is előreléptünk, a 200-as elnevezés tör be az új generációval, bár az AMD úgy gondolta, hogy az AI processzorait 300-as számozással dobja piacra, amire talán az Intel is reagálni fog (hiszen köztudott, hogy a vásárlók olykor csak a típusszámozás alapján döntenek).
Arrow Lake októberben, Panther Lake jövőre
A Raptor Lake generációval kapcsolatos energiahatékonysági problémák és túlmelegedések miatt talán picit csökkent a bizalom az Intel irányába az asztali PC-k piacán, amit hamarosan újra kiépíthet az Arrow Lake kódnevű, a Lunar Lake fejlesztéseivel érkező újdonság. A P- és E-magok tekintetében szinte biztosan ugyanazt kapjuk, az IGP várhatóan szerényebb tudásban marad meg, a 125 W-os TDP-keret viszont elég lehet a hibrid felépítés felpörgetéséhez.
Nagyon kevés konkrétum hangzott el az októberi megjelenésre jelzett generációról, mindössze annyit tudni, hogy 24 magos egység lehet a termékcsalád csúcsa, illetve a drágább modellek a megszokott módokon támogatják a túlhajtást. Az alaplapgyártók minden bizonnyal többet tudnak, hiszen a Computexen található standokat ellepték a Z890-es alaplapok; a platform tehát kész van, az őszi start biztosra vehető.
Végül, de nem utolsósorban jöjjön Pat Gelsinger saját "gyermeke", a 2025-ben debütáló Panther Lake, ami ismét Intel-gyártósoron, a 18A változaton fog készülni, és elvileg még júniusban megindul az első tesztlapkák validációja. Ezen túl nagyon keveset tudni az új generációról, de az Intel vezetője szerint óriási változást hoz majd, egy nagyon erős választ az Arm-térhódítási próbálkozásaira.
Helyszíni tudósításunk a Computex szervezője, a TAITRA támogatásával valósult meg. A Taiwan Trade Center budapesti kirendeltsége egyike a TAITRA 60 irodájának, amely segíti a magyar és tajvani vállalkozások közös munkáját.