Alig változott külsőre, pedig már az ötödik generációnál tart az NH-U12-es Noctua CPU-hűtőszéria. Ez az a méret, ami még kényelmesen elfér a legtöbb számítógépházban, azonban kellően jó teljesítményt nyújt ahhoz, hogy a tuningélményekből se érezd kizárva magad. Az U12A számos újdonságot hoz a Noctua hűtők világába, ám az új fejlesztésekért cserébe a megfelelő felárat is elkéri a gyártó.
Megkettőzött erővel
Az általunk is tesztelt, sőt, a tesztlaborunkban használt NH-U12S magasra tette a lécet alacsony zajszintjével és kiváló hűtési teljesítményével, ezért a Noctua nem bízta a véletlenre és több ponton is radikális változtatásokat hajtott végre. Ami nem sokat változott, az a réz CPU-blokk: ez továbbra is tükörsima felületű és a teljes hősapkáját lefedi az Intel LGAx, illetve AMD AMx processzoroknak. Az igényes csomagolásban külön dobozt kapott a SecuFirm2 rögzítőszett, amelyben minden foglalathoz megtalálod a megfelelő keretet és csavarszettet. A felszerelés a mellékelt útmutatókkal gyors és egyszerű, sőt, még csavarhúzót is kapsz. Szintén hasznos kiegészítés a ventilátor-elosztó, illetve dupla fordulatszámcsökkentő adapter, ahogy az NH-H1-es, minőségi paszta is jó szolgálatot fog tenni (bár az újabb H2-es pasztának jobban örültünk volna).
A CPU-blokkból - ami továbbra is kompatibilis mindenféle, magas memóriamodullal - az eddigi öt helyett immáron hét darab réz hőcső vezeti fel a meleget a radiátorba, amelyhez a lehető leghatékonyabb módon, forrasztással kapcsolódnak a csövek.
Bal oldalon a régebbi NH-U12S, jobb oldalon pedig az új, 7 hőcsöves NH-12A
A borda megnőtt elődjéhez képest, közel másfélszer olyan vastag, így a hőátadó felület is sokkal nagyobb. Ennek következtében növelni kellett a légáramlást is, amit a legújabb fejlesztésű, NF-A12x25-ös ventilátorra bíztak a mérnökök. Az újfajta lapátkialakítással és speciális, SSO2 csapágyazású, rendkívül csendes motorral sikerült tovább növelni a légszállítási teljesítményt, miközben 2000 rpm (fordulat/perc) tempó mellett is alacsony, 22,6 dBa zajszintet kell csupán elviselnünk. Azonban annak érdekében, hogy ne kelljen teljes fordulatszámon pörögnie a ventilátornak, mindjárt kettőt is csomagoltak az U12A-hoz, így egyik oldalról fújja, másik oldalról pedig szívja a levegőt a két NF-A12x25. Vezérlésük PWM-rendszerű, így a modern alaplapok kiválóan képesek kezelni fordulatszámukat. Érdemes itt megjegyezni, hogy ez a ventilátor külön is kapható és darabja 11 ezer forintba kerül.
A levegő ura
A tesztet egy Intel Core i7-9700K processzoron végeztük, először egy, majd két ventilátorral. A mellékelt Low Noise zajcsillapító kábelekkel csendes módba kapcsolva 26 Celsius fokon tartotta a CPU-t a hűtő, ami nagyjából megfelelt a szobahőmérsékletnek. Teljes és tartós terhelésen (fél óra Prime95) 73 Celsius fok volt a plafon, amit kétventilátoros módban 69 Celsius fokra sikerült csökkenteni. Maximális fordulatszámon egy fokkal hűvösebb lett az alapjárat, a teljes terhelés pedig 66 Celsius fokra csökkent. Az 5 GHz All-Core tuningot is kipróbáltunk, ahol 76 Celsius fokon tetőzött a hőmérséklet - ez annak fényében kiváló eredmény, hogy ezt alacsony fordulatszámon és zajszinten sikerült elérnünk.
Verdikt
Az NH-U12A hűtési teljesítményét csak nagyobb méretű testvérei és konkurensei képesek überelni, viszont ott több modell is jelentősen alacsonyabb hőmérsékletet tud tartani, ami főleg manuális tuning során fontos. Amiben az NH-U12A nagy, hogy viszonylag kompakt mérete és az alacsony fordulatszám mellett is jó teljesítményre képes. Érdekes és kicsit sajnálatos, hogy a ventilátorok maximális fordulatszámával nem nőtt azonos arányban a hűtési teljesítmény, de persze a zajszint egy kicsit emelkedett. Éppen ezért aki erre szavaz, a Low Noise adaptereket mindkét ventilátorhoz nyugodtan szerelje be, a hűtési teljesítmény nem fog látványosan romlani.
Az NH-U12A igazi ellenfele éppen nagy testvére, az NH-D15S, amely ennél jobb hűtési teljesítményt nyújt, és miután régóta a piacon van, jelentősen alacsonyabb áron beszerezhető. Ez főként tuningnál nagyon fontos tényező, de alapjáraton is kiváló hűtési teljesítményt kapsz, a memóriamodulok és PCIe kártyák nem fognak akadni normál méretű házban, de azért a méretkompatibilitásra persze jobban oda kell figyelni. Akinek tehát a D15S befér a házába, szavazzon inkább a nagy kockára, de persze az sem csinál rossz vételt, aki a kompakt, prémium ventilátorokkal szerelt új jövevényt választja.