Az Intel Optane egy különleges memóriatípus, amelynek tartalma nagyságrendekkel gyorsabban olvasható és írható a számítógép hagyományos háttértáránál, ráadásul a gép kikapcsolása után is képes megőrizni az adatokat. Ahhoz, hogy jobban megértsük a technológiát, érdemes elmerülni a PC tárhierarchiába, amelynek csúcsán a processzorba integrált regiszter- és gyorsítótár áll, amit szorosan követ a rendszermemória, majd a rendszermeghajtó és az egyéb adattárolók. Ahogy távolodunk a CPU-tól, úgy nő a kapacitás és csökken a sebesség. A legfájdalmasabb ugrás a DRAM és a rendszermeghajtó között van - ezen rengeteget enyhít az elmúlt évek slágerhardvere, a Solid State Drive.
Az Intel azonban úgy gondolta, jobb megoldás, ha ide egy az SSD-nél is gyorsabb, 3D Xpoint-alapú tárolót helyez, ami a hagyományos merevlemez gyorsítótáraként funkcionál. A gyakran használt programok, adatok ebbe az Optane memóriába kerülnek, így a rendszernek ritkábban kell a HDD-hez fordulnia. Ideális esetben a felhasználó azt tapasztalja, hogy miközben a HDD tekintélyes kapacitása a rendelkezésére áll, a sebesség jelentősen javul. Az Intel Optane memória erre tökéletesen megfelel, mivel az elérési ideje jobb, mint az SSD-ké, gyorsabb a kis fájlokkal, illetve az írásban is jeleskedik.
Az Intel közleménye szerint a használatával egy átlagos, 150 ezer forint körüli árú noteszgép egy felsőbb kategóriájú modellel azonos sebességgel (akár fél perc alatt) elindul, és a gyakran használt programok (például böngésző, levelező, szövegszerkesztő) is villámgyorsan betöltődnek rajta, mivel ezeket eltárolja a modul. A gond az, hogy a technológia drága, ezért a gyorsítótár maximálisan 16, 32 vagy 64 GB-os lehet, hogy a merevlemezzel kiegészülve még megfizethető legyen.
A 24 GB titka
A gyorsítómodul jelenleg a Notebook.hu kínálatában elérhető közel húszféle típusú noteszgéppel (többek közt Asus, Lenovo, Acer és Dell) kompatibilis, és a vállalat az Intellel közös bevezetőkampánya keretében féláron kínálja a back-to-school kampányának keretében kínált gépekhez. "Arra számítunk, hogy a mostani iskolakezdési időszakban több ezer Optane-es gépet fogunk értékesíteni a Notebook.hu webáruházában és üzleteiben, mivel az iskolakezdési időszakban megduplázodnak az eladások" - mondta el Farkas András, a Notebook.hu ügyvezető igazgatója.
Érdemes azonban elővigyázatosnak lenni, mivel könnyen bele lehet futni Optane-nel felturbózott 100-200 ezer forint közötti 20-24 GB memóriával szerelt gépekbe. Bármennyire csábítóak ezek a hirdetések, érdemes az apró betűs részt is alaposan átböngészni - az esetek 99,9 százalékában nem tekintélyes kapacitású rendszermemóriát, hanem Optane-nel feljavított DRAM-ot kapsz. Ezek a notebookok továbbra is mindössze 4 GB (esetleg 8 GB) rendszermemóriát használnak, de a gyártók és kereskedők úgy gondolták, az Optane Memory épp olyan memória, mint a másik.
Mérések
Vajon tényleg így van? Utánajártunk. Papíron ugyanis valóban ígéretes az Optane technológia, működése felhasználóbarát, azonban kíváncsiak voltunk arra, hogy a valóságban mi érezhető ebből. A teszthez Lenovo Ideapad 320S-14IKB notebookot használtunk, ahol a normál HDD-s futtatást követően elvégeztük ugyanazokat a feladatokat HDD+Optane konfigurációban, valamint SSD-s kiépítéssel. A HDD egy általános, 5400 rpm-es Seagate merevlemez volt, a 16 GB-os Optane memória a legújabb, M10-es modell, SSD-nek pedig a Kingston barátságos árazású, mégis gyors A1000-es példányát választottuk 240 GB-os kapacitással.
Az Optane memória egyszerű telepítését követően ‒ ahogy azt vártuk ‒ harmadik-negyedik futtatásra gyorsultak a programok. A szekvenciális tempó, a PCMark programok, de még az Anvil is jobb pontszámokat hoztak. A rendszerindításnál is hatásos az Optane-varázslat, azonban amint a 16 GB elfogy, jönnek a gondok: a rendszer ilyenkor lelassul, sőt, olyan is előfordult, hogy a többszöri tesztfuttatás után a Windows indítása ismét HDD-tempóra váltott, mert a fontos fájlok kikerültek a gyorsítótárból. Az is nyilvánvalóvá vált, hogy az Optane memória semmilyen szinten nem helyettesíti a rendszermemóriát.
Ehhez képest a Kingston A1000 tároló SSD-hez méltóan állta a megpróbáltatásokat, kiegyensúlyozott, kiszámítható teljesítményt nyújtott minden szituációban, így a teszteken ez a kiépítés lett a leggyorsabb. Az Optane memória kiforrott, hasznos technológiai trükk, azonban igazán nagyot 2017-ben szólt - idén már árban és sebességben is szorongatják az NVMe SSD-k, amelyek tartósan jó teljesítményt nyújtanak, nem is beszélve arról, hogy hosszabb üzemidőt kapsz, kisebb a laptop súlya SSD-vel és a mozgó alkatrész miatt sem kell aggódnod. Már csak a kapacitást kell feltornázni, miközben az árak tovább zuhannak.