A PC-kbe és az okostelefonokba szánt chipek egyre kisebbek és erősebbek, és ahogyan az lenni szokott, ezúttal is a mobilos piacon jelennek meg előbb az újdonságok és a korszakalkotó termékek. Ezúttal konkrétan az első 7 nm-es chipek.
Az Apple az A12-es, 7 nm-es SoC-t a szeptemberben bemutatkozó iPhone készülékekbe építi bele, a Huawei pedig az IFA kiállításon rántja le a leplet a Mate 20 Próba kerülő Kirin 980-ról. A 7 nm-es chipek gyártására szakosodott cégek listája azonban nagyon rövid, és egy szereplő most ki is dőlt a sorból.
A GlobalFoundries az egyik vezető félvezető-gyártó, de most visszavonulót fújt a 7 nm-es fejlesztésektől és gyártástól. Ez nagy meglepetés, elvégre nagyjából 2 éve dolgozott a cég a technológián, és még idén elindította volna a sorozatgyártást. A gyártó az 5 és a 3 nm-es eljárások fejlesztését is elkaszálta, és a jövőben inkább a 12 és a 14 nm-es chipekre koncentrál, amelyeket nagyrészt középkategóriás mobilokban használnak, és nagy a kereslet ezek iránt a fejlődő régiókból.
Az egyre fejlettebb technológiát alkalmazó gyártósorok több milliárd dollárba kerülnek, a befektetés pedig csak akkor éri meg, ha van elég megrendelés. Mivel a Huawei HiSilicon ágazata csak a kínai gyártó készülékeihez ad 7 nm-es chipeket, ezért a modern lapkák bérgyártását már csak két vállalat képes elvégezni: a Samsung és a TSMC.
Ez a két óriás már kiküldte a partnereinek az első 7 nm-es chipeket, így a GlobalFoundries nem látta értelmét a vesztes csata további finanszírozásának: olyan ponthoz érkeztünk, ahol egyre nehezebb jelentős teljesítménynövekedést elérni. Az AMD lapkák gyártását a TSMC viszi a jövőben.
Mindez jó hír a Samsungnak és a TSMC-nek, de a gyártók áremelkedéseket tapasztalhatnak, főleg, ha mielőbb szeretnék megkapni a chipeket. Mit jelent ez? A jövőbeli csúcskészülékek 1000 eurónál is többe kerülhetnek...