A Kaspersky Lab régóta a számítástechnikai biztonsági piac egyik neves szereplője. A moszkvai vállalat szénája azonban nem áll jól mostanában világszerte, mióta a nevük belekeveredett az amerikai-orosz politikai játszmákba. Bár az ellenük felhozott kémkedési vádakat egyelőre nem bizonyították hivatalosan, nyár elején az EU is bezárta előttük a hivatalok kapuját, és most Magyarország következik.
Az amerikai kormány másokkal együtt a Kasperskyt is megvádolta azztal, hogy termékeik lehetővé teszi és / vagy elősegítik az állami hivatali adataiban való kémkedést és információk továbbítását az orosz kormánnyal kapcsolatban álló szervezeteknek. Nyár elején aztán az Európai Unió is csatlakozott a Kasperskyt nemkívánatosként megbélyegzők sorában: egy határozat szerint az összes uniós intézmény köteles átvizsgálni saját informatikai rendszerét és eltávolítani "olyan rosszindulatú és potenciálisan veszélyes alkalmazásokat, mint például a Kaspersky Lab".
Most pedig, ahogy azt a Kiberblog kiszúrta, egy friss magyar kormányhatározat is foglalkozik az orosz céggel: ebben a magyar kormány a június 15-i EU-döntéssel egyetértésben szintén előírja az állami hivatalok és költségvetési szervek számára, hogy szűrjék ki és távolítsák el az összes olyan programot és eszközt, amely az általuk használt szoftverekre, informatikai és kommunikációs berendezésekre potenciálisan veszélyes, így a Kaspersky Lab termékeit is.
Természetesen ez nem jelenti azt, hogy a Kaspersky termékeit betiltották volna Magyarországon, kiskereskedelmi forgalomban továbbra is beszerezhetők a cég megoldásai, de ettől még egy komoly érvágás a teljes kitiltás az állami szektorból: a Kiberblog például már olyan hirdetéseket vizionál, melyben a konkurens cégek a Kaspersky lecserélésével akcióznak majd.