Már az is elég kellemetlen hírnek bizonyult, amikor tavaly kiderült, hogy az elmúlt öt évben gyártott, de még a 10. generáció előtt megjelent Intel Core processzorokban elbújt egy olyan hiba, amelynek kihasználásával illetéktelenek beférkőzhetnek a gépünkbe, és ott titokban magas felhasználói szintű alkalmazásokat futtathatnak - ezáltal például ellophatják az adatainkat vagy különféle randaságokra használhatják a PC-t, például spamküldésre vagy egyéb zombihálózatos tevékenységekre.
Az Intel még 2019 májusában kiadott egy biztonsági frissítést, valamint egy külön aloldalon gyűjtötte össze, hogyan lehet megbizonyosodni arról, hogy a mi processzorunkat érinti-e a probléma. Most azonban a Positive technologies biztonsági szakértői egy olyan véleményt hoztak nyilvánosságra, amely szerint minden korábbi intézkedés hiábavaló, a hiba a javítás után is fennáll.
Az Intel processzorokban a Converged Security and Management Engine-t (CSME) érintő hiba a bootROM-ban található, egyszerűen nincs olyan száz százalékosan biztonságos módszer, amivel be lehet foltozni a rést. Szóval konkrétan annyit lehet tenni, hogy ha ilyen processzorra épülő gépet használunk, azt egy stílusosan ívelt, három pontos mozdulattal a kukába hajítjuk.
Persze azért ennyire nem drámai a helyzet, esélyesen nem arról van szó, hogy vehetünk új laptopot vagy PC-t, de arra mindenképpen vigyáznunk kell, ha nekünk is érintett a CPU-nk, hogy sokkal óvatosabban használjuk az internetet, például nem lépünk titkosítatlan WiFi hálózatokra, nem telepítünk szoftvereket ismeretlen helyről, és időről időre megnézzük, milyen folyamatokat futtat a rendszer, hogy észrevegyük, ha valami ismeretlen szoftver a háttérben trükközne.