Óriási lendülettel indult meg a VR-szekere az első, kifejezetten játékra tervezett sisakok megjelenésével, azonban a népszerűségnek a magas ár és a sok-sok zsinór megálljt parancsolt. E kettő közül az egyikre van megoldása a HTC Vive Pro Wirelessnek.
Maga a sisak persze nem vadonatúj, ezzel mi is tisztában vagyunk, azonban még mindig az egyik legjobb, amit ma kapni lehet, emellett pedig a HTC bizony wireless kiegészítőszettet is készített sisakjaihoz. A teszt azért is aktuális, mert a gyártó igazi meglepetésként azzal kezdte a 2020-as évet, hogy jelentősen csökkentette VR-csomagjainak árát.
Mennyire könnyű a Vive Pro Starter kit telepítése?
A VR-sisak egészen új játékélménnyel ismerteti meg a felhasználókat, azonban ehhez az is kell, hogy ne riasszon el az időigényes telepítés. Ezt a HTC Vive megpróbálta a lehető legjobban minimalizálni, azonban a tesztlaborunkba érkezett HTC Vive Pro Starter kit beüzemelése így sem volt kimondottan egyszerű. Persze a felhasználóbarát varázslóprogramok, az okos csomagolás és a könnyen összeszerelhető komponensek sokat segítenek, de azért nem árt, ha nem riadsz vissza némi szerelgetéstől.
Merthogy a Wireless modult nem elég a sisakra erősíteni az ötletes rögzítőfülekkel, a PC-det is fel kell nyitni és egy Intel WiGig kártyát beszerelni egy szabad PCIe foglalatba. Ehhez kapcsolódik a Wireless modul adó-vevője, amely kellő sávszélességet képes biztosítani a VR-hoz szükséges rengeteg adatnak. A sávszélesség mellett az alacsony reakcióidő is fontos, ezért nem is lepődtünk meg, hogy a tesztcsomaghoz biztosított gép nem egy alsópolcos irodai masina volt.
A HTC Vive Pro az egyik legjobb PC-s VR-sisak, ami ma a piacon beszerezhető: két extra Base Station érzékelőjével leköveti a térben mozgást, továbbá két kézivezérlő is tartozik hozzá. A furcsa alakú Wireless szett a sisakot mindössze 129 grammal teszi nehezebbé, viszont egy extra powerbankkal is számolnod kell, amit zsebed, nadrágod oldalára kell csatolnod, majd összekötnöd a sisakkal.
Az akkumulátorcsomag a gyári adatok szerint 2,5 óra játékot tesz lehetővé és ez nagyjából nálunk is így történt. A 2,5 óra konzervatív becslés, jó esetben 4 óra körüli játékidővel is számolhatsz. Ez nem feltétlenül rossz, bár lehetne sokkal hosszabb is, azonban az nagyon nem tetszett, hogy bizony az akkupakk a Type-C port ellenére sem képes gyorstöltésre.
Amint összeszerelted a sisakot, az érzékelőket és a PC-det, be kell kalibrálni a rendszert, illetve telepíteni a szükséges alkalmazásokat. Ezek eltartanak egy darabig, de azért ha a teljes összeszerelési és beüzemelési folyamatot nézzük (feltételezve a jó angoltudást), nagyjából Ikea-nehézségi szintre kell számítanod.
Milyen a Vive Pro használat közben?
Az, hogy többé nem esel át kábelkorbácson, csodálatos dolog. A Vive Pro emellett hozza a VR-ban ma elérhető talán legmagasabb szintet, miközben a késleltetés, akadozás miatt sem kell aggódnod. Ez a WiGig-nek köszönhető, ami jelentős technikai előrelépés, azonban egy komoly probléma is van vele: kizárja az összes gamernotebookot, amelyek egyre népszerűbbek és egyre erősebbek is. Az akkupakk minket a játékban egyáltalán nem zavart, a sisak sem lett kényelmetlenül nehéz, de a lemerülés kezelése csapnivaló. Míg a kontrollerek töltöttségét virtuálisan is láthatod, addig az akkupakk nem figyelmeztet semmire, egyszer csak a játék kellős közepén lekapcsol a sisak, te pedig nem érted, miért szűnt meg körülötted a világ. Miután gyorstöltés sincsen, hardcore VR-osoknak javasolt egyből csereakkut is beszerezni.
A Vive Pro még mindig az egyik legjobb VR-élményt biztosítja, amit tovább javít a Wireless szett. A hatalmas gond az, hogy a zsinórnélküliség 100 ezer forintba kerül, ami még ebben a luxuskategóriában is túl magas összeg, ráadásul a 350 ezer forintos alapszetten felül kell megfizetned. A másik nagy gondunk, hogy gamernotebookkal ki sem tudod használni, egy PCIe foglalat mindenképpen kell a WiGig kártyának. Játék közben érezhető késleltetést nem tapasztaltunk, a képminőség is megfelelő volt és a Vive szoftvere is gond nélkül működött (a tesztgépben egy GeForce RTX 2060-as VGA dolgozott).
A Vive Pro Wireless előremutató és igényesen elkészített eszköz, de játékkiegészítőnek hihetetlenül drága, beüzemelése nem egyszerű és azért a VR néhány gondja továbbra is megmarad.