Feltűnő és szokatlan a Honor routere, amely hófehér, nagyméretű, lapos antennákkal várja a rá kapcsolódó Wi-Fi-s eszközöket. Nem csodálkozunk azon, ha neked is elsőre megtetszett a kicsi és dizájnos Router 3, ráadásul papíron sokat is ígér a legolcsóbb AX3000-es hálózati központ.
Kötelező körök
Hófehér és abszolút minimalista a Honor Router 3, ami még véletlenül sem akar a manapság divatos, fejjel lefelé fordított pókokra hasonlítani. A készülék felső lapján egyetlen Honor logós gomb díszeleg, ami WPS-ként funkcionál, illetve LED-ből is csupán egyet találsz a készülékház elülső élén. Ez jól mutat, egyáltalában nem zavaró, ám informatívnak nem mondanánk.
20 ezer forint környékén az abszolút minimális Wi-Fi 6 sebességet kínálják manapság a routerek, méghozzá gyenge központi maggal és kevés extrával. Ezzel szemben a Router 3 a 30-40 ezer forintos modellek erejét és tudását ígéri, így például a maximálisan elérhető 2,4 Gbit/s sávszélességű Wi-Fi 6-kapcsolatot is támogatja. Természetesen emellett minden régebbi 802.11 szabványú készüléket is kezel a központ.
A WPA3 titkosítás, a Dual Band mód, a vendég Wi-Fi és a 160 MHz-es csatornakezelés is adott, a kezelőfelületen pedig a vezetéknélküli eszközök kapcsolatait külön-külön is vezérelheted. A 2,4 és 5 GHz-es frekvenciákat képes intelligensen össze is fogni, így egyetlen SSID is elegendő, ám ennél is fontosabb - és meglepőbb - extra szolgáltatás, hogy több Router 3 egységet összekapcsolhatsz mesh-hálózattá, méghozzá a barátságos kezelőfelületen mindössze pár kattintással.
Beüzemelést követően az alapszintű beállításokat egyszerűen elvégezheted a webes kezelőfelületen, illetve az Ai Life mobil applikáción keresztül is, amivel még kényelmesebb a router kezelése. A speciális szolgáltatások sora nem túl hosszú, például az USB port is hiányzik, ahogy a gigabites RJ45-ös csatlakozókból is csupán négyet kapsz, nincsen dedikált WAN port.
A szimplán csak bekapcsolható tűzfal nem maradt ki, valamint szülői felügyelet elnevezéssel idő- és weboldalkorlátozást is kioszthatsz. Hasznos még az automatikus frissítés, viszont VPN szerver és QoS nincsen, ahogy úgy általánosságban a részletes beállításokból sem kapsz túl sokat. Cserébe a kezelőfelület egyáltalában nem hasonlít egy repülőgép pultjára, minden felirat magyarul fogad, az ikonok, ábrák beszédesek és az összes opció ott van, ahol annak lennie kell.
Kínai routert az otthonomba?
Nem szeretnénk elmélyedni az USA-Kína párharcban, ez a teszt nem is erről szól, de mindenképpen meg kell említenünk egy sokak által felvetett kételyt, miszerint mennyire lehet "veszélyes" egy kínai routert beengedni otthonukba, hogy az minden adatforgalmat vezéreljen (és lásson)? Nos, bizonyíték továbbra sincsen arra, hogy valóban történne ilyen monitorozás, de persze bármi lehetséges.
Mi furcsa működést, váratlan reklámokat, ismeretlen adatkapcsolatokat, vagy egyéb, adatterelésre utaló jelet nem tapasztaltunk, kizárólag emiatt nem a Honor 3 routert választani nem érdemes. Azt is szeretnénk megemlíteni, hogy a legtöbb magyarországi netszolgáltató modem-routere kínai gyártmány, például a Huawei vagy éppen a ZTE készüléke, így ilyen megközelítésben ezeken az eszközökön és épp úgy aktív lehet a forgalomfigyelés. Márpedig ezeket az összekötőket nem tudod leváltani saját preferenciád (és félelmed) szerint.
Átlagfelhasználóknak ideális
Ezt egészen biztosan sokan fogják értékelni, egy router attól még lehet jó, hogy barátságos kezelőfelülete. A Honor Router 3 amellett, hogy egyedi külsejű, a legfontosabb szolgáltatásokat és beállításokat tartalmazza és extraként mobil appal is vezérelhető.
Sebessége mindenképpen jobb, mint a szolgáltatók által biztosított ingyenes modelleké, Wi-Fi 6 mérési eredményeinkkel elégedettek vagyunk, de azért sok Wi-Fi 6 eszköz esetén az 1,2 GHz-es, kétmagos SoC már nem biztos, hogy elég lesz. A QoS, a részletesebb szülői felügyelet, a dedikált WAN port és az USB hiánya fájhat leginkább, ám rendkívül barátságos árát tekintve olyan hangosan azért mégsem indokolt panaszkodni.