Hirdetés

Hogyan válasszunk olcsó, de mégis jó laptopot?



|

Megugrott a kereslet az elérhető árú notebookok iránt, de érdemes vigyázni, mert könnyedén belefuthatsz elavult modellekbe, tanulásra, munkára is használhatatlan konfigurációkba. Megmutatjuk, melyek nem okoznak csalódást.

Hirdetés

Sajnálatosan szomorú esemény kapcsán, de ismét bebizonyosodott, hogy hiába egyre okosabbak és erősebbek a mobiltelefonok, tartalomgyártáshoz, munkához még mindig a PC az ideális eszköz. Ezen belül is legtöbben a notebookok felé fordultak ismételten, és az elmúlt hónapokban egyre többen keresnek olyanok is laptopot, akik már elhatározták, hogy PC-re többé nincs szükségük. Egy mai notebookra még inkább igaz az a multifunkcionalitás, ami miatt anno olyan népszerűvé váltak a számítógépek, ugyanakkor a választott árszegmenstől függően a szolgáltatások száma és minősége markánsan eltérhet. A gamer notebookok például szépek, erősek, gyorsak, és többnyire strapabírók, a 300 ezer forintos indulóár azonban nagyon sok felhasználó számára kizáró tényező. Ez különösen igaz akkor, ha a család több tagjának is új számítógépet kell választani, ilyenkor nem marad más, mint a belépő szint, ahol jó néhány esetben gonosz átverések és sok csapda várja a gyanútlan vásárlókat.

Hirdetés

Csapdák közt lábujjhegyen

Azt hihetnéd, hogy amint 150 ezer forintra korlátozod a maximális bruttó vételárat, a kínálat letisztul, és máris könnyebben tudsz majd választani az ajánlatok közül. Nos, ez nem igaz, szédítő mennyiségű olcsó laptop várja leendő gazdáját. Ez a zsúfoltság nem túl jó, főleg azok számára, akik nehezebben igazodnak el a sok rövidítés és termékspecifikáció között. Pedig nagyon óvatosnak kell lenni, mert a rengeteg ajánlat között bizony számos igazán rossz vétel is lapul. Ezek egy része a raktárak mélyén megmaradt, évek óta porosodó laptop, amelyek mára elavultnak számítanak, és ár-érték arányuk egyenesen pocsék.

A hirtelen jött keresletnövekedés miatt olyan készülékek is szép számmal fogynak, amelyek alapgépe ugyan újabb fejlesztés, processzoruk viszont egy harmatgyenge chip, ahogy a körítés is elégtelen, legyen szó akár munkáról, akár tanulásról.

Ezek tipikusan AMD Ryzen előtti Athlon A szériás processzorok vagy Intel vonalon Celeron és Pentium központi egységek. Sajnos a hirdetésekben ezeket a lényeges információkat csak kisbetűkkel tüntetik fel, és igyekeznek elterelni a figyelmet mondjuk egy diszkrét GPU-val, full HD felbontással vagy Type-C csatlakozással. Pedig ezek közül az extra grafikus chip teljesen felesleges, ettől még nem lesz gamer egy olcsó notebook, ahogy a Type-C-kapcsolat is csupán a csatlakozó tekintetében jó hír, extra szolgáltatásokról (USB 3.2 Gen2, Thunderbolt 3, DisplayPort, PD töltés) felesleges álmodoznod.

Találd ki, mire van szükséged

Érdemes elsőként meghatározni, hogy milyen méretű laptopot szeretnél. A 13-14 colos képátlójú, könnyű és vékony modellek mobilitás szempontjából előnyösek, és bár ez jelenleg nem olyan fontos, később még lehet, hogy áldani fogod a napot, amikor a 2-2,5 kg-os laptop helyett egy 1,2 kg-os, 13,3 colos példányt választottál. Ha tartod a bruttó 150 ezer forintos felső árhatárt, akkor is ragaszkodj Intel vonalon legalább a Core i3-as CPU-hoz, AMD-ből pedig a Ryzen 3-as processzorhoz. Memóriából szinte biztosan 4 GB-ot kapsz, viszont a HDD-t kerüld el, helyette SSD-vel szerelt gépet válassz. Szerencsére a rendszermemória egyszerűen bővíthető, érdemes már a vásárlás pillanatában kérni extra 4 GB RAM-ot, máskülönben a Windows, az Office, de például még a Zoom videochat is akadozni fog.

Legyen szó bármely képátlóról, a full HD felbontásból ne engedj, ám készülj fel rá, hogy rosszabb képminőségű, TN-paneles laptoppal kell beérned. A hálózatos résznél nem árt a LAN, de ami kritikusan fontos, hogy Wi-Fi ac WLAN-vevő legyen a gépben. A 2×2 antennás az ideális, amely nagyobb sávszélességet nyújt és jobb vételt jelent. Portokból három USB-nek hasznát veheted, melyek közül az olcsó laptopokon egy-kettő biztosan még lassú, USB 2.0-s lesz. A HDMI-kimenet az alapfelszereltséghez tartozik, de leginkább HDMI 1.4-ről van még szó, amely egy 4K-s vagy szuper széles vásznú, nagy felbontású kijelzőt legfeljebb 30 Hz-en képes meghajtani.

Végül érdekes még az üzemidő, e tekintetben átlagosan 4-5 órával számolhatsz. A billentyűzeteken ritkaság a háttérvilágítás, ahogy az ujjlenyomat-olvasó vagy a 180 fokban szétnyitható zsanér sem elterjedt ebben a kategóriában. Sajnos alumínium "unibody" gépház 150 ezer forint alatt nem nagyon található Core i3/AMD Ryzen CPU-val, SSD-vel és FHD-kijelzővel. Egy Windows 10-licenc beszerzéséről se feledkezz meg - ez előtelepítetten 20-30 ezer forinttal dobja meg az árat.

Távlati tervek

Miközben belépőszintű notebookodra vadászol, biztosan belebotlasz drágább, jobban felszerelt példányokba, ám ne hidd azt, hogy idővel nem érhet a nyomukba a te laptopod. Noha a fő komponenseket nem tudod lecserélni, és a műanyag külsőt sem válthatod alumíniumra, több memóriát, nagyobb, gyorsabb SSD-t és fejlettebb Wi-Fi-kártyát azért idővel beszerezhetsz. Ezek a fejlesztések még a belépőszintű gép alacsony árához mérten is barátságosak (8-30 ezer forintról beszélünk), cserébe pedig gyorsabb, jobb notebookod lehet, amelyet így még hosszabb ideig használhatsz.

Acer Aspire 3 A315-42G

Klasszikus külsejű, figyelemfelkeltő látványelemektől abszolút mentes az Aspire 3, amelyből ezúttal egy AMD Ryzen CPU-val szerelt modellt választottunk. Az átlagos méretű, fekete notebook háza műanyag, és nem kifejezetten strapabíró, viszont az ujjlenyomatokat előszeretettel megőrzi. A 15,6 colos, full HD-kijelző TN-paneles, így a képminőség és a betekintési szögek nem túl jók. A numerikus résszel kiegészített billentyűzeten több osztott gomb is van, nincs háttérvilágítás, és a ki-be kapcsoló gomb is szerencsétlenül a jobb felső sarokba került, de azért a tasztatúra taktilis tulajdonságai nem rosszak. A portok kiosztásakor egészen érdekes elvet követtek a mérnökök: bal oldalra két USB, LAN, töltő, HDMI és jack került, jobb oldalon azonban egyetlen USB 2.0 árválkodik - sajnos Type-C és kártyaolvasó nincs ezen a gépen.

A könnyen bővíthető notebookban AMD Ryzen 3 3200U processzor dolgozik 4 GB RAM és 256 GB NVMe SSD társaságában. Nem szabad félni ettől a CPU-tól, kellőképpen erős az alapfeladatokhoz, és energiatakarékos is annyira, hogy nagyjából 4 órán keresztül dolgozhass töltő nélkül. A CPU-t támogatja egy Radeon 540X 2 GB-os GPU is 3D-s feladatok alatt, de azért komoly játékra elegendő teljesítményt nem szabad várni ettől. Végtelenül egyszerű, meglepetésektől mentes a ryzenes Aspire 3, amelyet könnyű bővíteni, de azért konkurensei között ennél már jobb külsővel vagy belsővel szerelt gépeket is lehet találni.

+ nincs kellemetlen meglepetés, kellőképpen erős CPU, NVMe SSD, LAN
- nincs kellemes meglepetés, TN-kijelző, osztott gombok, gyenge készülékház

A cikk folytatódik, lapozz a következő oldalra!

Oldalak: 1 2

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.