Szokatlan a számítógépházak világában, hogy lekerekített élekkel, hajlított síkokkal találkozzál, ám az Era ITX miniház éppen ezt nyújtja, amitől igazán különleges lesz.
Márpedig a különleges asztali PC-nek tekintélyes piaca van, ahol az ár általában másodlagos, viszont a prémium anyagminőség és az egyedi megoldások kritikusan fontosak ahhoz, hogy egy termék sikeres legyen.
Az Era tervezői igyekeztek minden elvárásnak megfelelni, de ha tényleg ilyen különleges PC-t szeretnél asztalodon látni, azért bizony keményen meg kell küzdened. Ha ráadásul még játszani is szeretnél majd gépeden, sebészi pontosságú tervezésre és megépítés lesz szükséges.
A különc minitorony
Az álló helyzetűre megtervezett mini-ITX-méretű ház prémium, alumínium borítású és már a csomagoláson látszik, hogy a szaküzletek legfelső polcaira szánta a gyártó. A gép felső része cserélhető, a dobozban edzett üveg és fémhálós szellőzős lap is található precízen elcsomagolva. A belső elrendezés egészen egyedi, így például a tápegység a ház első, felső felébe kerülhet, itt viszont a kompakt méretű SFX mellett akár normál ATX tápegység is elfér.
A mini-ITX alaplap ma már nem köti meg a kezedet teljesítmény és szolgáltatások terén: csúcskategóriás platformokhoz is elérhető ilyen miniatűr alaplap (a képeken AMD X570-es lap látható). Egy ilyen lapba nagyon erős processzort is beszerelhetsz, ám a léghűtésről jobb, ha leteszel.
A torony CPU-hűtőkből maximum 120 mm magasságig fogad a ház, vagyis erősen limitált a léghűtések köre. Ellenben a tapasztalt gyártó ezt azzal ellensúlyozta, hogy lehetővé tette az akár 240 mm-es radiátorral szerelt folyadékhűtés beépítését. És ez még nem minden: 3,5, illetve 2,5 colos HDD/SSD-t, valamint hosszú videókártyát is beszerelhetsz - utóbbi maximálisan 295 mm lehet, ami elég sok kártyának elegendő.
Többször említettük már, hogy itt luxus házról van szó, ez pedig a Fractal Design tervezőinél azt jelentette, hogy egy ITX házba nem szükséges előre beépített RGB-világítás. Emiatt ilyet itt ne is keress, de persze utólag könnyedén feltuningolhatod rendszeredet némi látványelemmel.
A magas vételárért cserébe az Era ITX háznál garantált a prémium érzet: a különc külső és kiváló anyaghasználat mellett vonzó az előlapi Type-C port (Gen2-es), az akár 4 ventilátorhely, a kábelrögzítő tépőőzárak mindenfelé és a csavarhúzómentes oldallap-nyitás.
Kompromisszumos zsugorítás
Ez nagyon jól hangzik, a szokatlanul magas árat is hitelesítheti akár, ám ahogy a mélyére ásol a technikai paramétereknek, gyorsan bebizonyosodik, hogy ennél az ITX-háznál sem úszod meg kompromisszumok nélkül. Például folyadékhűtést csakis úgy válassz, hogy miniatűr SFX tápegységgel számolsz. Gyárilag egy darab 80 mm-es ventilátort kapsz a házba szerelve, viszont ha mind a négy 120 mm-es helyet elfoglalod, komoly videokártya már nem igazán fér el - márpedig ha nincs VGA, akkor vélhetően a tökéletes házszellőzést biztosító négy ventilátor is felesleges.
HDD-t és SSD-t is szép számmal képes elnyelni az Era, de a kábelezéshez nagyon ügyes és viszonylag kicsi ujjakra lesz szükséged és némi kábeldzsungel még így is elkerülhetetlen. Persze ha pénz és idő nem számít és a tökéletesre törekszel, egyedi méretű és kialakítású kábeleket is rendelhetsz épülő gépedhez.
16 liter gyönyör
Gyönyörű szép ITX-es ház a Fractal Design Era és az RGB-világítást leszámítva megkapod vele azokat a hangzatos extrákat, ami 2021-ben fontos. A többféle választható szín között is könnyen találhatsz számodra megfelelőt, az alumínium borítás pedig garantáltan prémium hatást kölcsönöz - ez az a ház, amin úgy is megakadnak a szemek, hogy nem villog a rengeteg RGB LED-től, mint egy bazári karácsonyfa.
A sok-sok apró figyelmesség és ötlet a mérnökök nagyszerű munkáját dicséri, ám egy fontos apróságot érdemes megfogadnod: a szokatlanul engedékeny építési lehetőségek közül csak egyet válassz. Vagy nagy hűtés, de miniatűr VGA, vagy ATX tápegység és szerény hűtés, vagy 2,5 colos SSD-k, vagy 3,5"-os HDD és még sorolhatnánk.
Az Era ITX-et nem nehéz megkedvelni, de a gond ott van, hogy komoly gamergépet kínkeserves építeni bele és komoly felárral, illetve hosszas tervezéssel (és fárasztó ujjgyakorlattal) kell számolnod. A CPU-hűtőnél csakis AIO folyadékhűtés jöhet szóba és ha VGA-t is szeretnél, lehetőleg alacsony hőtermelésű, 2-foglalat vastagságút válassz. Ha egyszerűbb, általános gépet építesz bele, jó eséllyel az ára lesz az, ami visszatart majd - pedig tényleg ez ma az egyik legpofásabb ITX PC-ház.