Lázadnak a legnagyobb Foxconn koronavírus miatt szó szerint bezárt dolgozói: a kiszivárgott felvételek szerint szerint a felháborodott gyári munkások szerdán botokkal felszerelkezve kezdtek el ablakokat és biztonsági kamerákat törni, sőt még a vegyvédelmi ruhába öltözött biztonsági személyzettel is összecsaptak. Egyes jelentések szerint a hatóságok könnygázt is bevetettek, több embert megvertek, elvittek. A videók tanúsága szerint a tajvani tulajdonú, Csengcsouban lévő Foxconn-gyár dolgozói magasabb fizetést és több ételt követeltek, a harcok pedig később az utcán is folytatódtak.
#Foxconn's #ICantBreathe in communist #china's Zhengzhou, after a night of Foxconn riot clashing with CCP police firing tear gas grenades, the resistance continued next morning. Riot police ganged up on Foxconn rioter, kicking & stomping on his head to cause grave injury. pic.twitter.com/1k7RkBziAg
- Northrop Gundam ∀????⚔️ (@GundamNorthrop) November 23, 2022
Itt található a Foxconn 200 ezres üzeme, ahol a világpiacra szánt iPhone-ok 70 százaléka készül. A munkások hetek óta karanténban vannak a koronavírus megjelenése miatt, nem mehetnek sehova, az összeszerelő üzemben élnek és a gyár területén található otthonaikban kell étkezniük és aludniuk.
A mostani tiltakozások azért robbantak ki, mert a dolgozók körében elterjedt a hír, hogy nem fizetik ki időben a nekik járó bónuszokat. Korábban már az is megtörtént, hogy étel nélkül maradtak. Azóta több ezren megszöktek, a kínai kormány pedig a hírek szerint hivatalnokokkal és katonákkal igyekszik feltölteni az állományt, hogy ne álljon le a termelés. Hiába: az iPhone 14 Pro modellből máris hatalmas a hiány.
Hogy lecsillapítsa az elszabadult indulatokat és folytatódjék a gyártás, a Foxconn közleményt adott ki, amelyben technikai okokkal magyarázza, hogy alkalmazottak azt hihették, nem fizetik ki őket rendesen. A Bloomberg beszámolója szerint még arra is hajlandó a cég, hogy 8 ezer yüan, (kb. 440 ezer forint) lelépési pénzt fizessen azoknak akik azonnal fel kívánnak mondani, és további 2 ezret (kb. 110 ezer forintot), ha fel is ülnek az első távolsági buszjáratra, ami hazaviszi őket.