Bár az éjszakai égboltot nyugodtnak szoktuk látni, rengeteg olyan jelenség megy végbe, melyet mi magunk nem érzékelünk. Elsősorban olyan energiák mozgásáról van szó, amik főként a világűrből érkező rádióhullámok formájában detektálhatók a kifejezetten erre specializálódott eszközök segítségével.
A dolog nem új keletű, az első ehhez kapcsolódó jelenséget még 1932-ben fedezte fel egy mérnök, Karl Jansky, aki minden bizonnyal a fekete lyukakból, illetve a felrobbanó, vagy éppen pont formálódó csillagokból érkező energiákat érzékelte az égbolton, az úgynevezett "kozmikus zajok" formájában.
A modern tudomány lehetőségei ellenére is számos kérdés övezi a témakört, így ezen jelenségek pontos magyarázata még máig sem tiszta. Azonban a minap a kutatóknak sikerült bemérniük egy olyan távoli rádiókitörést, mely 8 milliárd év alatt jutott el a Földig.
Ryan Shannon, az ausztráliai Swinburne Műszaki Egyetem csillagásza és a kutatás egyik vezetője szerint az események kulcsfontosságúak lehetnek a rádiókitörések mögött álló jelenségek, illetve a korai és az univerzum előtti lét megértésében.
A "FRB 20220610A" névre keresztelt kitörést az ausztrál kutatók egy igen kifinomult rádióteleszkóppal detektálták, mely működése során lényegében több parabola antenna segítségével gyűjtötte össze a távoli galaxisból érkező jelet.
A kitörést egyébként később egy másik, érzékenyebb teleszkóppal is megvizsgálták, melyben halvány fényre utaló jeleket is azonosítottak, így megerősítést nyert, hogy a hullám valóban egy messzi-messzi galaxisból érkezett, ahol minden bizonnyal az több ütközés mentén jöhetett létre.
A korát egyébként a hullám nyúlása mentén azonosították be, ugyanis az úgy vált egyre nagyobbá, ahogy maga a világegyetem is tágult, ami alapján arra következtettek, hogy a rádiókitörés nagyjából 8 milliárd éves lehet: az univerzum korának majdhogynem a fele eltelt, mire az ide ért hozzánk. És amennyiben ez tényleg így van, ez azt jelenti, hogy az "FRB 20220610A" megdöntötte a valaha volt legtávolabbról érkező gyors rádiókitörések rekordját.