Kiváló munkát végeztek a mechanikus billentyűzetek mögött álló gyártók, hiszen mára alacsonyabb rendű, filléres, technológiává degradálódott az egykoron gyakorlatilag egyeduralkodó membrános technológia. Már boldog-boldogtalan gyárt mechanikus kapcsolókat, sőt, hibrid opto-mechanikus kapcsolók is léteznek, a mechanikus kapcsolók között pedig nem csupán színben, hanem kapcsolási sebességben, visszarúgási erőben, zajszintben és sok egyéb másban is van különbség.
Az óriási kínálat hatására az árak is megindultak lefelé, pontosabban egészen olcsón is lehet már mechanikus gamer billentyűzeted, míg a prémium, különleges példányokért akár 60-70 ezer forintot is elkérhetnek.
Pedig vannak még olyan felhasználók, akiknek igenis a membrán taktilis tulajdonságai tetszenek jobban, és nem érik be egy filléres, alsópolcos billentyűzettel, prémium extra szolgáltatásokat és minőséget szeretnének. Az új Corsair K55 RGB Pro XT nekik készült.
Kapcsoló nélkül szabadon
A teljes egészében műanyagból készült billentyűzet kísértetiesen hasonlít 4 évvel ezelőtti elődeire és első pillantásra látszik rajta, hogy nem az alsó polcokra szánták. A műanyag készülékház nem a legjobb hír, de szerencsére a minőség egyáltalában nem rossz, tapintása kellemes, a gépelés hatására pedig nem hajlik meg a klaviatúra - persze ha nagyon erősen csapsz rá középen, azt nem tolerálja túl jól. Az USB 2.0 kábel harisnyázott és két talpat is kihajthatsz alul, hogy megdöntsed a felületet. Extraként egy csuklótámasz is része a csomagnak, amely puha tapintású, de nem párnázott, viszont könnyen felpattintható és aki ilyenhez szokott, annak nagyon kényelmes.
A Corsair a legtöbb speciális szolgáltatását integrálta, amihez hozzátartozik a teljes iCue támogatás is, miközben a gumidómos membrán maradt. Aki mechanikus kapcsolókhoz szokott, gombleütéskor nagy meglepetésre számíthat: a gépelés egészen más érzés, a gombok a membrán rugalmasságát, visszalökő erejét és minden tulajdonságát megtartották - nyomokban sincsen mechanikus érzet. A gombok stabilak, könnyen kapcsolnak akkor is, ha nem középen találod el őket, ami jó hír, mert sajnos a gombsapkák kissé laposak, nem vezetik meg az ujjbegyeket. A szóköz billentyű sem akad meg, ha a szélén találod el, sőt, itt is nagyjából ugyanakkora erő elégséges lenyomásához, mintha középen találnád el.
Akárcsak a korábbi, jelenleg 20 ezer forintért kapható K55-ös modell esetében, úgy bal oldalra ezúttal is hat darab makrógomb került (G1-G6), a jobb felső sarokba pedig teljes multimédia-vezérlés, ami hasznos minden felhasználó számára. A költségek faragása abból is látszik, hogy például a hangerőgomb nem görgős, hanem szimpla gombokkal oldották meg. Szintén a jobb felső részen kapott helyet három extra funkciógomb. Az egyikkel a játék üzemmódot aktiválhatod, aminek paramétereit magad is megadhatod a szoftverben. Ez általában a Win-gomb letiltásából és néhány egyéb, windowsos beállításból áll. Szintén itt tudod szabályozni a háttérvilágítás intenzitását, illetve gyors makrórögzítést is végezhetsz - utóbbi a hardcore gamereknek nagyon fog tetszeni.
Kezeléshez az iCue szoftvert kapod, abból is a legújabb, 4-es változatot, amely rengeteg funkciót kínál, a kezelőfelület nagyon látványos és természetesen a teljes Corsair ökoszisztémába integrálja a K55 RGB Pro XT-t, hogy akár összehangold a komplett világítást is. Merthogy az új modell nagy trükkje nem csupán az, hogy komplex makrórögzítési funkciókkal teheted egyedivé billentyűzetedet, hanem az is, hogy
gombonkénti RGB-világítást kapsz.
Ez nagyon nagy ritkaság a membrános billentyűzetek világában. Az iCue ehhez 10-féle, előre programozott effektet, szinkronizálhatóságot kínál, de sajnos a membrán adottságaiból kifolyólag fókuszált, pontos háttérvilágítást ne várj a K55-től. Ha csak egy-egy gombot világítanál meg, miközben a többi sötét marad, számolj úgy, hogy körülötte minden gomb alatt dereng majd némi fény, ha pedig egymás mellett más és más színű a gombok háttérvilágítása, azok bizony keveredni fognak.
Verdikt
Nagyon érdekes és bizonyos szempontból hiánypótló a Corsair K55 RGB Pro XT: a minőségi membrán-technológia modern szolgáltatásaival nagyon kevés, más, membrános konkurens képes versenyre kelni. Jó megépítésével és divatos gamer extráival sok játékos fejét elcsavarhatja. Apróbb hibái nem fájdalmasak, de azért szemet sem hunyhatunk felettük. A legnagyobb gond az árral van, ugyanis az új modell egyelőre többe kerül, mint jó néhány, hasonlóan felszerelt mechanikus klaviatúra, így pedig 30 ezer forint környékén nehéz dolga lesz kiharcolnia helyét a piacon.