A modern számítógépek már úgynevezett UEFI firmware-t használnak hagyományos BIOS helyett. Mindkettő olyan alacsony szinten működő szoftver, amely az operációs rendszer betöltése előtt indul el. Az UEFI a modernebb megoldás, amely nagyobb merevlemezeket, gyorsabb betöltési időket és több biztonsági funkciót támogat, továbbá a grafikus vezérlőkkel és az egérkurzorral is boldogul.
Az újabb, UEFI-s PC-knél ezt néha még mindig BIOS-nak hívják, hogy elkerüljék a félreértéseket, de a gyakorlatban külön kell választani az UEFI-t és a hagyományos BIOS-t. Sok PC rendelkezik persze legacy BIOS-móddal, ami lehetővé teszi az olyan szoftverek és hardverek használatát, amelyek nem teljes mértékben UEFI-kompatibilisek.
Néhány év múlva erre már nem lesz lehetőség: az Intel bejelentette, hogy 2020-ra megszünteti a hagyományos BIOS támogatását.
Brian Richardson külön prezentációban beszélt erről, és megerősítette, hogy az Intel legalább az UEFI Class 3 (vagy magasabb) meglétét írja elő.
Ez elméletben nem jelenti azt, hogy a Secure Boot kötelező lesz, legalábbis jelenleg - a régebbi videokártyákkal és egyéb hardverekkel azonban akadhatnak gondok.
Mivel sokan még mindig használnak hagyományos BIOS-támogatást igénylő eszközöket, ezért az Intel a következő években mindent megtesz, hogy a partnerei kisöpörjék az UEFI-támogatás nélküli komponenseket a piacról.
Végeredményben elvileg nagyobb biztonságnak és az újabb technológiák széleskörűbb támogatásának örülhetünk majd.