Maximálisan támogatjuk a PC Worldnél a környezetvédelmet, a sallangoktól mentes csomagolást és a pazarlás visszaszorítását, de az a helyzet, hogy az Asus speciális kiadású Vivobookját egy külön élmény kibontani. Persze ez nem azt jelenti, hogy az az 5-10 perc masszív környezetszennyezés lenne, sőt, épp ellenkezőleg: a csomagolás mindenhol újrahasznosított papír, még a doboz füle is ilyenből készült. Viszont nem egy unalmas, barna kartondobozban kapod az "A Bathing Ape" kiadású Asus notebookot, hanem a japán ikonikus figura képével díszített dobozban.
A gép megszületésének oka sem olyan nagy titok: az A Bathing Ape, vagyis BAPE éppen 30 évvel ezelőtt született Japánban. A notebookot viszonylag nagy, színes, zöld alapon sokféle állattal illusztrált doboz rejti, ám mellette rögtön ott fogad az első ajándék, ami a géphez jár: ez egy vízlepergető anyagból készült, méretre pontos, bélelt notebooktáska új gépedhez. Ez is zöld alapon színes BAPE-figurákkal díszített, minőségi és mindenképpen egyedi darab.
Notebook extrákkal
A zöld, nagyobb doboz rejti az ASUS Vivobook S 15 OLED BAPE notebookot, mellette pedig ott fogad egy kb. 20 cm-es BAPE figura is. Az extrák sorának ezzel még nincsen vége, egy szintén hasonló mintával ellátott wireless egér is lapul a dobozban, többféle BAPE-matrica és egy komplett billentyűzetmatrica-szett is. Ez utóbbi is jól mutat, mindenképpen egyedi, de azért örülünk, hogy a konkrét billentyűzet maradt a hagyományos Vivobook-klaviatúra. A másik gond ezzel a matricaszettel, hogy a magyar kiosztás miatti kényszerű osztott gombok miatt (például SHIFT és "í") nem is tudod minden gombra felragasztani az angol matricákat.
A nagyszerű csomagolásban természetesen a notebook az igazán érdekes. Ez egy ASUS Vivobook, méreteiben, konfigurációjában nem különbözik az átlagos modellektől, külsőre viszont több eltérés is van. Az ASUS és a BAPE dizájnerei igen jó érzékkel nyúltak a dizájnhoz, így a laptop nem lett bazári játékszer. A fekete, alumínium fedlap még mindig nagyon jól mutat, ám ezúttal itt súrolt fény mellett látható a táskán, egéren és dobozon is található állatos minta - ezúttal nem zöldben, hanem csak kontúrjaiban. Ez nagyon jól mutat, ahogy az touchpad is, ami szintén ezt a mintát kapta. Félő volt, hogy itt a minta tapintható lesz, de szerencsére nem követték el ezt a hibát. A BAPE-logó a csuklótámasz jobb alsó sarkában és a gép alján is megtalálható.
Modern laptop munkára
Az ASUS Vivobook S 15 OLED BAPE ezen külső jellemzőket leszámítva egy normál Windows 11-et futtató notebook. Sajnos a gép alja nem alumínium, csak műanyag, viszont a kinyitást segítő középső fül hasznos figyelmesség - kár, hogy a széles zsanér nem engedi, hogy egy kézzel ki lehessen nyitni a notebookot. Oldalt csak a legszükségesebb portokat találod: két normál USB-t, egy TB4 Type-C-t, egy HDMI-t, jacket és töltőcsatlakozót. Utóbbihoz egy kompakt, 90 wattos tápegység tartozik, ami sajnos nem kapott BAPE-dizájnt. Teljesen megmagyarázhatatlan, de az egyik normál USB csupán 2.0-s szabványú, nem gondoltuk volna, hogy 2023-ban még látunk ilyen notebookot. Valamelyest kárpótol ezért a Thunderbolt 4 Type-C port.
A vékony kávák egy fényes, 15,6 colos OLED-kijelzőt fognak közre, ami 2880×1620 pixelen (2,8K) kiváló színeket, 600 nites fényerőt és végtelen kontrasztot kínál - ráadásul mindezt 120 Hz-en! A felső kávába építették a webkamerát, amihez egy fizikai takarólemez is tartozik. A háttérvilágításos billentyűzet magyar kiosztású, megkapod a numerikus részt is, extraként pedig az ESC és az ENTER egyedi dizájnt kaptak (ez minden Vivobooknál így van, nem csak a BAPE-kiadásnál).
A konfiguráció átlagos, középkategóriás válogatás, aminek a közepén egy Intel Core i5-13500H CPU található a maga 12-magos felépítésével. Ehhez 16 GB RAM és 512 GB-os NVMe SSD csatlakozik. A hálózati kapcsolatot Intel AX211-es Wi-Fi 6E vezérlő biztosítja, a ki/bekapcsoló gomb ujjlenyomat-olvasót is rejt, viszont extra dedikált GPU nincsen, a processzorba integrált Intel Iris Xe-re vagy kénytelen hagyatkozni. Ez persze nem feltétlenül gond, nem is gamergépről, hanem általános, munkára és tanulásra szánt gépről van szó.
A beépített akkumulátorral a gyártó állítása szerint nem gond egy egész munkanapot egyetlen töltéssel végigdolgozni. Ha mégis lemerülne idő előtt a PC-d, a mellékelt töltőfejjel gyorstöltheted a PC-t, illetve Type-C-n keresztül is működik a gyorstöltés. A hangzás átlagos, rejtett mélynyomó, vagy 6-8 hangszóró ebbe a Vivobookba sem került, igaz, legalább így sikerült tömegét megtartani 2 kg alatt (1,7 kg).
Mit bírnak a majmok?
A bekapcsolás után a BIOS-logó az egyedi BAPE-kiadáshoz passzol, és amint átverekedted magad a Windows 11 beállításain, a háttérkép is teljesen egyedi. Hajszálpontosan passzol a kép a táskához és egérhez, ami amúgy jól is mutat, sőt, valójában egy applikáció működteti, így a zöld háttéren mozgatva az egérmutatót BAPE-állatok bukkannak fel színesben - nagyszerű móka, de persze a teszt idejére mi inkább lekapcsoltuk.
A szintetikus tesztek és a rendszerszintű programok egyaránt megmutatták, hogy a teljes értékű, 13. generációs Intel Core i5 chip igen erős tud lenni ahhoz képest, hogy egy 1,7 kg-os, átlagos méretű notebookba lett beszerelve. A hűtés mindvégig csendes volt, alapjáraton azonban némi throttlingot megfigyeltünk (a ventilátorsémát nagyobb fokozatra is lehet kapcsolni a zajszint növekedése mellett). Az értékek nem okoztak nagy meglepetést, kivéve az SSD-t, ami gyanúsan lassú volt szintetikus teszt alatt (CrystalDiskMark), ám valós használat során ez nem jelentkezett.
Az üzemidőteszten igen jól vizsgázott a laptop, PCMark 10 méréssel, vagyis állandó irodai terhelés, fél fényerő és lekapcsolt Wi-Fi mellett 12 és fél óra alatt merült le a gép akkumulátora. A kijelzőben nem csalódtunk, továbbra is kiváló, a 100%-os DCI-P3 színtér-lefedettségnek sokan fognak örülni, a nagy, 2,8K-s felbontás pedig a tűéles képről gondoskodott.
Mutatós és sokat ud
Az ASUS Vivobook S 15 OLED BAPE csodás körítése mindenképpen elismerésre méltó: az összes kiegészítő, az ízléses, nem túltolt dizájnelemek mind tetszetősek, így a kicsomagolás egy külön élmény. Mindezt egy középkategóriás gépnél kapod meg, így még csak azt sem lehet mondani, hogy extramagas prémiumárat kell fizetned az egyedi dizájnú laptopért. Maga a Vivobook egy átlagos konfiguráció, de abból a felsőbb osztályba sorolható. A CPU kellőképpen erős, a kijelző szuper, a legfontosabb portokat megkapod és az üzemidő sem rossz. Az már kevésbé tetszett, hogy a fedlap és a csuklótámasz is igazi ujjlenyomat-vonzó, az SSD lassú, az egyik Type-A USB-port csupán 2.0-ás, a kijelző fényes bevonata pedig szabadban lehet problémás. Szintén kellemetlen volt, hogy a notebook nem nyitható egy kézzel, továbbá jobb lett volna, ha a töltéshez is univerzális Type-C portot használt volna az Asus és így két Type-C került volna oldalra. A mérési eredmények jó teljesítményt mutatnak, ezzel a géppel évekig jól elleszel, még képszerkesztésre, egyszerűbb videóvágásra is bevetheted - igaz, dedikált GPU nincsen benne, az Iris Xe pedig nagyon gyenge bármilyen 3D-s feladatra.
Az ASUS Vivobook S 15 OLED BAPE ára 484 900 forint, míg nagyjából ez a gép "normál" Vivobook-változatban 400-420 ezer forintért várható, vagyis az extra külső és a korrekt körítés kb. 60-80 ezer forintodba kerül. Véleményünk szerint, ha ilyen notebookot keresel és nem okoz nagy gondot ekkora felár, érdemes megfontolnod a BAPE-kiadást, mert tényleg ízléses, jól sikerült, a kiegészítők pedig hasznosak. Persze ha inkább spórolnál, vagy dedikált GPU-ra fáj a fogad (de nem akarsz gamerlaptopot), akkor nem neked találták ki ezt a speciális kiadást.