Laptopvásárlásnál sokszor komoly kompromisszumokat kell kötnünk. Vagy ultramobilis gépet választunk alacsony fogyasztással, és lemondunk a grafikus teljesítményről, vagy ha az utóbbira is szükségünk van, akkor a gamer vasak közt kell nézelődnünk, és egy méretes, akksiról legfeljebb pár órát használható gépnek kell helyet találnunk a táskában. Az Acer Swift családjának legújabb tagja azonban szakít ezekkel a hagyományokkal.
Ez nem egy gamer vas az unalomig ismételt piros-fekete dizájnnal, viszont nem is egy legfeljebb böngészésre és Word dokumentumok szerkesztésére hivatott hordozható gép, ami már egy komolyabb gameplay videótól is beszaggat. Apró mérete ellenére ugyanis ebbe a gépbe egy teljesértékű videokártya került, miközben az árát is sikerült ésszerű keretek közt tartani.
A kéttónusú ház több különböző színárnyalatban is elérhető, hozzánk most a Steam Blue fantázianévre keresztelt változat jutott el, de választhatjuk akár halvány arany fedlappal is, az alsó rész azonban mindenképp szükre, ami ezzel a színkombinációval mutat jobban. A dizájn olyan letisztult amennyire csak lehet. A kijelzőt akár egy ujjal is fel lehet nyitni, ilyenkor pedig egy kicsit el is emeli a gépet az asztaltól, ami segít a szellőzésben. Hatalmas hűtőrácsok nincsenek, a billentyűzet fölötti nyilás viszont egy kis izgalmat visz a ház dizájnjába.
A Swift X kevesebb, mint 1,4 kilót nyom (így bár a kijelzője nagyobb, súlyban kb ott van, mint egy Macbook Pro 13), az alig 18 mm vastag ház oldaláról viszont így sem spórolták le a portokat. Balra a töltőcsatlakozó, egy USB-C, egy HDMI és egy USB-A kapott helyet, míg a túloldalra egy Kensington lock, egy második USB, és a kombó jack került.
És ha már a csatlakozóknál járunk, említsük meg a töltőt is, aminek a fogpiszkáló vastagságú vége szinte biztosan el fog törtni előbb-utóbb. A 90 wattos, kábelestől majdnem fél kilós táp egyébként is elég bumszli a laptop méretéhez képest, de szerencsére egy USB-C csatlakozót is használhatjuk nemcsak képátvitelre, hanem töltésre is, így aztán egy PD töltővel simán tudjuk tölteni a laptopunkat.
A 1920x1080-as felbontáswú kijelző hozza a kötelezőt. A 350 nites fényerő nem kiemelkedő, de mivel matt borításról van szó bőven elég. 1200:1-hez kontrasztarányt, és kategóriájához mérten szép színeket kapunk: az sRGB 100%-át, az Adobe RGB 77%-át fedi le a panel. A műanyag kávák nem túl vastagak, a kijelző fölött pedig a szokásos 720p-s webkamera kapott helyet. Van egy minimális backlight bleed, ami a nagyon sötét jeleneteknél észrevehető, de egyáltalán nem vészes. A gépház aljára szerelt hangszórók viszont nagyon gyengék, sem hangerőben, sem minőségben nem érték el azt a szintet, amit a hasonszőrű laptopokban megszoktunk.
A billentyűzeten egész kényelmes gépelni, bár érződik, hogy nagyon hamar elérik a padlót, az útjuk nem kifejezetten hosszú, a kasztni teteje viszont nem mozog túlságosan. De azt kívánom, hogy aki ezt a kiosztást tervezte, az játsszon egész nap egy platformert, és a Page Up legyen a kilépés gomb. Teljesen érthetetlen, miért kellett az egyébként is összenyomott kurzornyilak mellé még ezeket is beerőltetni.
Szintén furcsa döntés volt a billentyűket így szitázni. Föntről nézve nincs gond, de amikor bekapcsol a háttérvilágítás akkor 45 fokos szögből nézve ember legyen a talpán, aki meg tudja mondani, melyik gomb micsoda, úgyhogy vakon gépelők kétség kívül előnyben. A műanyag trackpad nem túl prémium, de precíz és gyors, valamint nem maradt le az ujjlenyomat-olvasó sem a Windows Hello azonosításhoz.
A motorháztető alatt egy Ryzen 5 5600U dolgozik egy RTX 3050 Ti társaságában, 16 GB RAM és egy 512 GB-s SSD mellett. A memória ugyan forrasztva van,de a tárhely bővíthető, és a Wi-Fi 6-os kártyát is cserélhetjük, ha akarjuk. Nem nagyon szoktak mobilprocesszorok mellé dedikált grafikus chipet szerelni, és nyilvánvalóan ez is csak egy 40 W-os, 4GB VRAM-mal szerelt változat, de ahhoz bőven elég, hogy eljátszogassunk rajta. A nem túl megterhelő címeket Full HD felbontás mellett, középmagas grafikai részletesség mellett még simán élvezhetjük. Durva terhelés alatt a processzor 91 fokig melegszik, a hő pedig azért kisugárzik a házra, de kényelmetlenül sosem forrósodott át a fedlap, mint ahogy a 100 fokot karcoló Intel processzorok esetében szokás. A zajszint elviselhető, de csodát azért ne várjunk a hűtéstől, ha nagyon durván megizzastztjuk a vasat, bizonyos fokú termal throttlinggal számolnunk kell. Mi Windows 10-zel hajtottuk a gépet, de az első indításnál rögtön felkínálta a Windows 11-es frissítést.
Az 5600U egy korrekt processzor, A 3050 TI erejének köszönhetően pedig olyan feladatokra is alkalmassá teszi a gépet, amikre más, könnyű 14"-os gépek egyáltalán nem alkalmasak. A Full HD játékok mellett a 4K-s videók vágásával is kacérkodhatunk, és bár a renderelés értelemszerűen tovább tart, mint egy gamer laptop esetén, ennyi még belefér. Ráadásul mivel alacsony fogyasztású hardverekről van szó, az 57 KWh-s akkumulátorból simán ki lehet hozni 9-10 órányi üzemidőt egy átlagos napon mindenféle probléma nélkül.
A maga 440 ezer forint körüli árával az Acer Swift X ár-érték arányban megelőzi sok versenytársát. Elsősorban egyetemistáknak tudnánk ajánlani, akik az egész napos jegyzetelés mellett néha beröfentek egy játékot is, vagy a tartalomgyártóknak, akik sokat utaznak, és olyan gépet keresnek, amivel akár a vonaton is be tudják fejezni a készülő videót, meg tudnak szerkeszteni egy kiadványt.