Hirdetés

5G-t vitt Siófokra a Vodafone



|

A telekommunikációs vállalat elsőként az országban 5G tesztkapcsolaton keresztül valós időben közvetített és vágott meg egy e-sport meccset, demonstrálva a technológia lehetőségeit.

Hirdetés

Tavasszal véglegesítették az 5G szabványt, amelynek köszönhetően végre kereskedelmi forgalomba is megjelenhetnek az első piacképes 5G termékek. A Vodafone és a Huawei nem is késlekedett sokáig, és a kínai cég termékeit használva demonstrálták a technológia lehetőségeit a siófoki Internet Hungary konferencián.

Az Esport Universum szervezésében a Vodafone budapesti székházában zajló HearthStone Magyar Kupa tartalmát a siófoki kihelyezett stúdióban valós időben vágták és kommentálták, az adás pedig ezt követően 5G tesztkapcsolaton keresztül került fel a világhálóra, ahol az érdeklődők a Twitch felületén, a Fusion TV csatornáján követhették az élő, HD minőségű videó streamet.

A technológiai mérföldkő bemutatóján jelen volt Dr. Karas Monika, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság elnöke, Amanda Nelson, a Vodafone Magyarország vezérigazgatója, Dr Solymár Károly Balázs, az Innovációs és Technológiai Minisztérium Infokommunikációért felelős helyettes államtitkára, valamint Dr. Budai J. Gergő, a Vodafone Magyarország vezérigazgató-helyettese.

Hirdetés

A teszt során a helyszínen használt gépek a Huawei kereskedelmi forgalomban is megvásárolható 5G routeréhez csatlakoztak, majd átküldték a jelet a körülbelül 2-3 méterre lévő 5G bázisállomásra, amely azt követően kábelen továbbította a jelet a Vodafone budapesti központjába.

A Vodafone az első publikus, nagyközönségnek bemutatott 5G demóján egy standalone, tehát a meglévő 4G hálózattól független teszt core hálózatot és kereskedelmi forgalomba megvásárolható 5G-s modemet, valamint egy bázisállomást használt. A gépek az 5G routerhez kapcsolódtak, amely átküldte a jelet a 2-3 méterre lévő aktív antennával felszerelt bázisállomásra.

Az aktív antenna (más néven 'massive MIMO') lényege, hogy a jelet pontosabban körülhatárolt rétegekbe tudja rendezni, ezzel növelve az átvitel hatékonyságát. Ezek a rétegek nagyobb kapacitást tudnak biztosítani, mint a jelenlegi 4G rendszerek, azonos sávszélesség használata mellett. Ez az aktív antennával felszerelt rádiós berendezés a 3.5GHz-es frekvencián biztosította az 5G kapcsolatot a hálózat modemjének, amire a videós szerver rácsatlakozott.

"Ma közelebb hoztuk a jövőt. Azt a jövőt, melyet mi Gigabit Magyarországnak hívunk. A Vodafone ezt követően is egyre nagyobb részt fog vállalni abban, hogy az ország az Európai Unió 5 legversenyképesebb gazdaságának egyike legyen és ennek érdekében nagy lendülettel folytatja magyarországi hálózatfejlesztéseit" - mondta el az élő 5G hálózat bemutatója kapcsán Amanda Nelson, a Vodafone Magyarország vezérigazgatója.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.