"Még mindig a legjobb gaming laptop"
- állítja magáról a Razer notebookjának weboldala. A fő üzenet nem is hazudik, miszerint hordozható és erős gépről van itt szó, de hogy a tökéletes, vagy a legjobb lenne, az már véleményes. Hogy pontosan miért is vagyunk ilyen kötözködő kedvünkben, és hogy miért tartjuk mégis fontosnak ezt a gépet megmutatni nektek, az tesztünkből kiderül, olvassatok hát tovább.
Nagybetűs Gaming
A Razer több éve tervez és gyárt már egyedi gaminglaptopokat, és bár ugyanazokból a komponensekből építkezik, mint a többi gyártó, nem egyszer sikerült már maradandót alkotnia. A Blade-szériába tartozó masinákat a mai napig a topliga fontos tagjaiként tartják számon a gamerek, leginkább azért, mert külsőre és felhasználói élményre is prémium gamer PC-k. Ez egyértelműen azt is jelenti, hogy bár a dizájn és a vonalvezetés egészen minimalista, azért az RGB LED-ek nem hiányoznak.
A tesztre érkezett Blade 15 egy bevált recept alapján készült: a teljesen csicsamentes fedlapon mindössze a Razer logó világít, egyéb dizájnelemek sem itt, sem a csuklótámaszon, de még a gép alján sincsenek. A klasszikus, 15,6"-os laptop kinyitásához középen található egy nút, ahova könnyedén beakaszthatod az ujjaidat, ám a kinyitás nem egyszerű: a zsanér erősen tart, az ujjad könnyen lecsúszik, így azon kaptuk magunkat, hogy két kézzel nyitjuk a laptopot, ami nem jó hír. Az alumínium ház tapintásra is abszolút prémium érzést biztosít, kétség sem férhet hozzá, hogy topkategóriás laptopra költötted a pénzedet.
A billentyűzet körül meglepően széles a keret, ami a két, oldalra elhelyezett hangszórónak is köszönhető. Ezek szép sztereóban, az átlagosnál jelentősen hangosabban szólnak, de méretükből adódóan nem meglepő, hogy dobozhangja van a gépnek, ami játékhoz, filmnézéshez nem elég.
Magyar szitázású billentyűzettel szerelt Razer laptop sajnos nincsen, ez sem az, viszont nincsenek osztott gombok sem, hacsak a kurzorvezérlőt nem tekintjük annak. A gombok laposak és taktilis tulajdonságuk nem rossz, de gamergép ellenére a gombok úthossza nagyon rövid, a gombsapkák felülete teljesen lapos és nagyon sima, így többször is megcsúszott rajta az ujjunk. Nincsen külön lapvezérlő sor sem (Page Up/Down, Home, End stb.), ahogy extra vezérlőgombokat sem kapsz: a speciális rendszerfunkciókat Fn gombbal az F-soron érheted el. Természetesen a gombonkénti RGB-világítás nem hiányzik, ráadásul teljes fényerőn már-már bántóan erős a fénye a gomboknak - szerencsére ez több lépcsőben állítható.
A kijelző körüli átlagosan vastag kávát egy körbefutó gumiperem védi. A Razer Blade 15 igazi büszkesége pedig éppen a kijelző. Egy WQHD-felbontású (2560×1440), 240 Hz-es adaptív frissítésre képes, villámgyors OLED-panellel van dolgunk, ami nagy fényerő, csodás színek és szuper betekintési szögek mellett várja, hogy megcsodáld rajta kedvenc játékaidat. A kijelző HDR-kompatibilis is és a gyári adatok szerint 100% DCI-P3 színtérlefedettséget biztosít. Ehhez 500 nites fényerő tartozik, ami viszont kiemelkedőnek nem, csak átlagosnak tekinthető - persze OLED-ről lévén szó ez nem rossz érték.
Oldalt szokatlanul sok port fogad, ami igazán jó hír. Sajnos Ethernet nincsen, van viszont Thunderbolt 4, Type-C USB 3.2 G2, három normál USB, HDMI 2.1, jack és meglepetésként még egy SD-kártyaolvasó is. Szintén kellemes meglepetés volt a Windows Hello-kompatibilis IR-kamera a felső kávában, ami jelentősen leegyszerűsíti a biztonságos belépést a Windowsba. Az internetre egy Killer Wi-Fi 6E modullal kapcsolódhatsz, a 230 wattos tápegység pedig egyedi porton csatlakozik a géphez és közepesen nagy méretű. A beépített akkumulátor 80 Wh-s, amiről azt gondolhatnánk, hogy irodai munkára nagyon sokáig elegendő egy töltéssel, ám a tesztünkben ennek ellenkezőjét kellett tapasztalnunk.
Időutazás…a múltba
A Blade 15 szép, erős és jó gép, de nagyon egyszerűen bele tudunk kötni az általunk tesztelt modellbe, sőt, bele is kell kötnünk. Ennek oka teljesen egyszerű: ez egy 2022-es konfiguráció, márpedig 2023 elején fontos változás történt a gaminglaptopok világában. Megérkezett az új Intel Core processzorcsalád, de ami még fontosabb, az új Nvidia GeForce RTX 40-es széria is, és jelentősen erősebbek ezek a chipek, mint a tavaly használatos RTX 30-asok. Márpedig ebben az RZ09-0421-es modellben még 12. generációs Intel Core i9-12900H CPU és Nvidia GeForce RTX 3070 Ti GPU dolgozik. a körítés 16 GB DDR5-4800-as RAM 2 modulban, valamint egy 1 TB-os Samsung 980 Pro PCIe 4.0 x4-es NVMe SSD. A processzorral és az SSD-vel nem is akadt különösebb gondunk, mindkettő kellőképpen gyorsnak számít még ma is, és a memória sem fojtja le fájdalmasan a gép összteljesítményét. Azonban a GPU ma már nem nevezhető csúcskategóriásnak, az RTX 40-es szériával nem összemérhető az ereje. A helyzetet jelentősen bonyolítja, hogy a korosodó RTX 3070 Ti-nak nem is FHD-ben, hanem WQHD-ben (1440p) kell dolgoznia, hogy a kijelző natív felbontásában élvezhesd a játékokat, és mivel itt mindössze 8 GB VRAM-mal gazdálkodik a GPU, a ray tracingről és az ultra részletességről le is mondhatsz.
Ezt pedig nagyon fájdalmas hallani rögtön azután a pillanat után, hogy egy zsák pénzt kifizettél egy külsőre prémiumkategóriás, "tökéletesnek" hirdetett gamingnotebookért.
A kétkilós laptop mindössze 17 mm vastag, de igyekeztek robosztus hűtést beépíteni a mérnökök. A párakamrás, kétventilátoros hűtés szerethető tulajdonsága, hogy nem túlzottan hangos, ugyanakkor a GPU-nál 100 Wattos a fogyasztási és hőtermelési keret, ami nem a klasszikus gamerlaptopok, hanem az ultravékony modellek szintje - de ez persze érthető. Viszont emiatt az órajelek és a boost időszakasz egészen szerény, és bizony nem éri el a Lenovo Legion és Asus TUF/Scar szintjeit (a Scar RTX 3080 Ti-s modellnél például 175 W a határ).
A másik gondunk a hűtéssel, hogy még így is hagyja átforrósodni a gépházat. Különösen aggasztó a helyzet a billentyűzet középső-felső részénél, ahol már félóra játék után tűzforró a felület, kellemetlen megnyomni a gombokat. A CineBench R23 és a WinRAR teszteknél kb. 8-10%-os Throttlingot is megfigyeltünk, ami szintén érthető - tekintve a gép 17 mm-es vastagságát és 2 kg-os tömegét, azonban árára pillantva már sokkal nehezebben elfogadható.
Prémium érzés
Ha Razer gaminglaptopot vásárolsz, a prémium érzés nem marad el: igényes alumínium gépház, jó dizájn, csodás kijelző és játékra tervezett komponensek. Az általunk tesztelt verzió igazi büszkesége a szuper kijelző, ám ez egyben a gyenge pontja is: a tavalyi hardver, azon belül is az RTX 3070 Ti egyszerűen kevés ahhoz, hogy megfelelő sebességgel megmozdítsa natív WQHD-felbontásban a mai játékokat. Cyberpunk alatt FHD-ben még 74 fps-t mértünk, de WQHD-ben ez már csak átlagosan 45 fps volt, vagyis néhol 30 fps alá is beesett, ha pedig a ray tracinget is bekapcsoltuk, a DLSS is csak minimálisan tudott javítani a helyzeten és még átlagosan is alig volt meg a 33 fps. A hűtésnél is láttunk már hatékonyabbat hasonló méretben is, bár meg kell hagyni, hogy nem visított, nem volt zavaró játék közben sem. Az angol szitázású billentyűzet kissé túl lapos, a dobozhangzás nem vett le a lábunkról, viszont a kijelző csodálatosan szép képet biztosít. Az üzemidőnél reménykedtünk, hogy igen jó eredményeket fogunk látni, de sajnos ez nem történt meg: irodai terhelés mellett, 50%-os fényerő mellett is mindössze 4 órán keresztül bírta szusszal a Blade 15, ami ebben a kategóriában is átlag alattinak számít. Szerencsére a Type-C-s töltést támogatja a gép, bár azt észben kell tartanod, hogy ilyenkor játszani nem igazán tudsz a notebookoddal.
Mindezért nagyjából 1,3 millió forintot kérnek, márpedig ez még a csodás kijelző és prémium külső mellett is túlzó. A lefojtott RTX 3070 Ti ma még minden játékot elfuttat, de 2-3 év múlva már nem ez lesz a helyzet, sőt, ha ray tracinget is aktiválsz és nagyfelbontású textúrát kapcsolsz be, azonnal elvérzik az idén már leváltott GPU. A Blade 15-öt hasonló áron már RTX 4070-es GPU-val is beszerezheted és ha megtetszett a külső, mindenképpen ezt a változatot ajánljuk, de a gép néhány hiányosságával így is meg kell majd barátkoznod (például angol billentyűzet, limitált hűtési kapacitás stb.). Érdemes a konkurens gyártók termékeit is megnézni választás előtt, ezen az árszinten kiváló gépeket kínálnak a cégek.