Debütálása óta, több mint három éve használom a PlayStation Pulse 3D fejhallgatóját teljes elégedettséggel, jack csatlakozójának köszönhetően még PC-vel és Xboxszal is. Iszonyú kényelmes, a Tempest 3D-vel megtámogatva játék közben nagyon jól szól, jól is hallanak a játékostársaim az online meccsekben, és annyi vezérlőgombot helyeztek el rajta, hogy a beállítások menüjébe tényleg csak nagyon kivételes esetekben kell ellátogatnom. Nem mellesleg támogat minden funkciót, amit a nem PlayStation gyártmányú fülesek nem, úgyhogy tényleg őszintén tudtam ajánlani mindenkinek, aki PlayStation 5-höz keresett fejhallgatót.
Idén bemutatkozott utódja, a Pulse Elite, amitől már csak a neve miatt is joggal várhatunk sokat. Bizonyos tekintetben tényleg többet tud, mint a Pulse 3D, de vannak fájó hiányosságai is - viszont lényegesen jobb ajánlat, mint a Pulse Explore.
Majdnem teljes kényelem
A Pulse Elite és a Pulse 3D dizájnja nagyon hasonló. Az Elite egy kicsit nehezebb, de ez használat közben nem érződik, az egész fület körbeölelő fülpárnák nagyon kényelmesek, a pánt esetében pedig maradt a rugalmas, fejformánkhoz automatikusan igazodó megoldás. A mikrofont balról tudjuk kihúzni a szánk elé, de ha nem használjuk, egy mozdulattal elrejthetjük és gombnyomásra némíthatjuk, a némításra pedig egy határozott narancssárga fény figyelmeztet. Az egész fülest órákon át úgy tudjuk hordani, hogy szinte fel sem tűnik, hogy rajtunk van. A zajszűrése is kielégítő, nem teljes, de ha mellettünk beszélgetnek, és közben a mi fülünkben játék szól, nagyon tompán fogjuk hallani, mit mondanak.
Az anyaghasználat miatt egy kicsit aggódom. A Pulse 3D-m fülpárnáinak puha, vékony borítása itt-ott megsérült az évek során, és a Pulse Elite esetében is puha, sérülékenynek tűnő anyagot használtak, ami ugyan nem szakad el az első ütközésnél, de idővel kophat, lyukadhat, apró szépséghibái lehetnek. Attól, hogy teljesen tönkremenne, azért nem félek.
Minimalizálták a vezérlőgombok számát, mindössze egy bekapcsoló/párosító gombot és a hangerőszabályzót találjuk meg, nincs beszédhang-játékhang-egyensúlyt állító kapcsoló, amit én anno nagyon hasznosnak találtam. A jack csatlakozó viszont megmaradt, ahogy az USB-C-s töltés lehetősége is, ugyanakkor a dobozban jack kábel nincs, csak egy USB-C-USB-A vezeték. A bekapcsológomb háromszori megnyomásával azonnal előhozhatjuk a hang-gyorsbeállításokat, amiket egyébént játék közben a PlayStation menüben találunk meg - apró, de hasznos extra ez.
PC-hez és PS5-höz a PlayStation Link technológiát használva csatlakozhatunk egy USB-A-s adapteren át, de hozzákapcsolhatunk egy eszközt bluetoothon is, és a kettő hangját egyszerre hallgathatjuk. Ugyanakkor bluetooth kapcsolatnál a vezérlőgombok nem működnek, a hangerőt a csatlakoztatott eszközön kell kezelnünk.
Sajnos többször is előfordult, hogy a PS Link kapcsolat megszakadt, és csak akkor tudtam újracsatlakozni, ha kihúztam és ismét bedugtam az adaptert. A probléma nem egyedi, más felhasználók is panaszkodtak erre fórumokon (már 3 hónapja is, amikor elindult az amerikai értékesítés), és állítólag a 2.4 GHz-es kapcsolat okozhat gondokat, de a Sonynak is csak az a javaslata bármilyen felmerülő probléma esetén, hogy indítsuk újra a fülest, meg csatlakoztassuk az adaptert ismét.
A csomag része még egy töltőakasztó, amit falra csavarozhatunk, a vezetéket pedig alulról kapcsolhatjuk hozzá. Erre fellógathatjuk a fülest, mely a fejpánton keresztül veszi fel az energiát. Míg a Pulse 3D-nél 13 óra volt az ígért maximális üzemidő, itt 30 óra, és 10 perc alatt annyi naftát adhatunk neki, hogy 2 órán át használhassuk utána - ez bőven kielégítő egy vezeték nélküli fejhallgatónál, de ha mégis lemerülne, akkor is használhatjuk töltés közben. Ugyanakkor a Pulse 3D-vel ellentétben itt nincs "passzív mód", be kell kapcsolnunk, hogy jacken keresztül működjön, nem tud azon át áramot felvenni és így üzemelni.
Játszani öröm
A hangzással a játékok terén nincs probléma, sőt, a planar mágneses transzduktorok miatt még jobban is szól, mint a Pulse 3D - ez elvárható úgy, hogy az ára majdnem a duplája. Kellően mély basszusok, jól hallható magasak, pontos 3D-s térhatás, PS5-ön EQ-finomhangolás - minden van, ami a kifogástalan élményhez kell. Zenehallgatásnál azért nem üt annyira, mint néhány kifejezetten arra szánt füles: a Pulse Elite-et természetesen elsősorban játékra tervezték, és akármit próbáltam vele, közel kifogástalan élményben volt részem. Shooterekben a lövések és lépések hangját precízen hallani, autós játékoknál a kocsik búgása remekül átjön, történetközpontú játékok átvezetői is jól szólnak. Bármin segíthetünk még az EQ-val, amihez egyébként szuper lenne néhány további előre beállított profil, de ezt majd talán valamelyik PS5-frissítés elhozza végre.
A hang továbbítása nem kifogástalan, a beszédhang tompa. A célnak többnyire megfelel, legalább a háttérzajokat remekül szűri, így ezzel nincs gond, de ebben az árkategóriában van jobb vetélytársa.
Utcára nem egy ilyen füles való, zenékhez, filmekhez nem ez a legjobb (még ha amúgy átlag feletti is), de játékhoz megfelelő: a Pulse Elite többnyire hozza, amit elvárhatunk tőle. A rendszeres lecsatlakozás ugyanakkor aggasztó, vezérlőgombból több is elfért volna, és a mikrofon sem olyan minőségű, amit ebben az árkategóriában alapvetőnek tekinthetünk. Az üzemidő bőven kielégítő, és ha lemerül, akkor sincs gond, köszönhetően az USB-C-s töltés lehetőségének. Ha megoldódik a csatlakozás kérdése, ez lehet a legjobb füles a PlayStation-játékosok számára, addig viszont érdemes várni egy kicsit és a fórumokat figyelni, mert kellemetlen, ha a legjobb pillanatoknál adja meg magát a rendszer.