Térdre kényszerítette a 2017-18-as kriptovaluta-láz a videokártya-piacot, a PC-gamerek pedig kénytelenek voltak nélkülözni, illetve irreálisan sokat költeni. Ennek 2018 őszén vége szakadt, azonban a tökéletes, új generációs népkártyára várni kellett - erre a címre jelentkezett be az Nvidia GeForce RTX 2060.
Szintlépés középen
Vegyes fogadtatása volt a Turing GPU-knak: az RTX 2080 Ti-t leszámítva sebességben nem hoztak látványos előrelépést, fogyasztásban, hatékonyságban sem léptek előre, az új szolgáltatásokat pedig alig egy-két játék használja ki (úgy, ahogy). A két legfontosabb újdonsága az RTX kártyáknak a hibrid ray-tracing, illetve a DLSS. Előbbi extra látványelemeket ad a játékhoz azzal, hogy a sugárkövetéses rendereléssel, világítással egészíti ki a hagyományos 3D-s képalkotást. Ezt egyelőre a Battlefield V támogatja egy patch telepítése után. Az első megvalósítás olyan pocsék lett, hogy a hibák mellett a sebességet is megfelezte.
A javítást követően sokat javult a helyzet, és ha aprólékosan nézed a grafikát, tényleg felfedezhető a javulás, a szebb látvány, de az igazi áttörésre még várni kell. Hamarosan több játék is érkezik RTX-támogatással, így például kap javítópatchet az új Tomb Raider és sokan reménykednek a Metro:Exodus programozóinak tehetségében is. A másik extra a DLSS, vagyis a Deep Learning Supersampling AA, amely nagyon jól csengő nevet kapott és hasznos is. Az élsimítási feladatokat ugyanis a Tensor magokra ruházza át, amelyek a játékok alatt amúgy nyugalmi állapotban lennének. Ennek köszönhetően a CUDA shaderek és a teljes 3D futószalag AA-számítás nélkül pöröghet, majd ebbe kapcsolódik be a Tensor részleg, amely kizárólag az AA-ra fókuszálhat teljes számítási teljesítményével. Ez óriási gyorsulást eredményez a játékok során, de persze ehhez is megfelelő szoftveres támogatásra van szükség úgy játékmotor, mint driver oldalon. Ha azonban olyan játékkal találkozol, ami kezeli a DLSS-t, mindenképpen aktiváld RTX-es kártyádon, mert a gyorsulás látványos, akár 30-40%-os is lehet.
Költséghatékony GPU luxus VRAM-mal
Az RTX 2060 is erre az új alapra épül: 1920 CUDA shader dolgozik itt, továbbá nem maradtak ki a Tensor és RT magok sem, amelyek a fent már említett mesterséges intelligenciához (vagy DLSS élsimításhoz) és a hibrid ray-tracinghez szükségesek. Már papíron is látszik, hogy ez a GPU jelentősen erősebb, mint elődje, a GTX 1060 miközben gyengébb, mint az RTX 2070. Ehhez igazodik a hivatalosan bejelentett, 349 USD-s árazás is, amely hazai viszonylatban áfával, vámmal nagyjából 124 ezer forintra jön ki.
Megjelenése előtt sokan azt tippelték, az RTX 2060-hoz GDDR5X fog kapcsolódni, hiszen hivatalos hírek érkeztek arról, hogy a GDDR6-ot csak drágán és nehézkesen lehet gyártani. Ennek fényében meglepő, hogy az RTX 2060 mégis GDDR6 szabványú VRAM-ot kapott, méghozzá effektív 14 GHz-en pörgőt, 192 bit széles kapcsolattal és 6 GB-nyit. Ez a megcélzott FHD és WQHD felbontásokhoz mind sávszélesség, mind kapacitás tekintetében elegendő.
Az Nvidia egyetlen modellel, a Founders Editionnel lépett piacra, amely kétventilátoros, kompakt és masszív hűtést alkalmaz, ami - noha a ventilátorokat terheletlen állapotban sem állítja le - viszonylag csendes is. A minimalista dizájn megkapó, de azért arra figyeltek, hogy a kártya élén lévő GeForce-felirat világítson (sajnos ez nem vezérelhető, programozható). Furcsa megoldás, hogy a 8-tűs kiegészítő tápcsatlakozó nem a kártya felső élén, hanem hátul foglal helyet. Az NVLink csatlakozó és az SLI-támogatás teljes mértékben kimaradt ebből a kártyából, pedig korábban sokan választottak két ilyen, középkategóriás kártyát az egy darab, prémium modell helyett (akár későbbi bővítéssel).
Népkártya 2019
Kezdjük mindjárt az árazással: 140 ezer forint felett nem lehet középkategóriás videokártyáról beszélni, ezért az RTX 2060 FE-t mi is inkább felső-középkategóriásként kezeljük. Ehhez az árhoz azonban kivételesen jó teljesítmény társul: 40-50 százalékkal gyorsabb, mint a GTX 1060, sőt, leelőzi a GTX 1070 Ti-t is és csak egy hajszálnyival marad el a GTX 1080-tól a legtöbb játék alatt. Ha ehhez hozzávesszük, hogy a DLSS-t is elérhetjük az RTX 2060-nal, még csábítóbb a kártya, méghozzá nem csak azoknak, akik már 2-3 generáció óta nem váltottak (például GTX 970-ről), hanem akár GTX 1060-ról érkezve is érezhető lesz a gyorsulás. A hibrid ray-tracingről most szándékosan nem szólunk, inkább kivárunk, hogy idén milyen RTX-engedélyezett játékok jelennek meg, és itt milyen teljesítményre lesz elegendő az RTX 2060 RT modulja.
Ha a nyers 3D-s teljesítményt nézzük, az RTX 2060 FHD-120 fps-hez és WQHD-hez is elegendően erős, méghozzá maximális részletesség és élsimítás mellett, a legújabb játékokban. Ha valaki egy 4K-s monitort szeretne meghajtani natív felbontásban, már nagyobb a gond, a 30 fps sem lesz meg stabilan több játék alatt sem - ehhez ennél erősebb RTX-re van szükség. Mi a hibrid ray-tracing helyett inkább az új élsimításnak, a Tensor magokkal végeztetett DLSS-nek drukkolunk, ami hatékony és látványos, illetve annak, hogy a kártyagyártók azonnal csapjanak bele egy kiélezett árversenybe.
Erre ugyanis jelenleg óriási szükség van, miután az RTX 2060-as kártyák fényévekre vannak az Amerikában meghirdetett 349 dollártól. Az egyedi modellek 150-160 ezer forint körül mozognak, de a legolcsóbb, legegyszerűbb modelleket is 140 ezer forintért adják. A Founders Edition hazánkban ritka, mint a fehér holló, de árazása megegyezik a drágább, prémium modellekével.
A mi titkos vágyunk, hogy az RTX 2060 minél előbb essen be 100 ezer forint környékére, ennyiért szuper jó vétel az új, alaposan megerősített középkategóriás kártya. Aki nyitva tartja a szemét az elkövetkezendő hetekben, talán kifoghat szuperakciós GTX 1070 Ti-t 120 ezer forint körül, vagy egy 150 ezer forint alá árazott GTX 1080-at, de erre nem túl nagy az esély és az Nvidia azt is bejelentette, hogy ezek az előző generációs kártyák pár hét alatt teljesen el fognak tűnni a piacról, helyüket pedig az RTX 2060, illetve a 2070 veszik át.
Az árversenyt egyelőre az RTX-es kártyagyártóktól remélhetjük, az AMD nem igazán tud ajánlható ellenfelet felmutatni. Teljesítményben a Vega 64 vehetné fel a versenyt az RTX 2060-nal, azonban drágább és borzalmasan sokat fogyaszt.
Hiába azonban az egyelőre irreálisan magas ár, mi nagyon örülünk az RTX 2060-nak, mert kellően erős lett és modern is. Ha reális szintre mérséklődik az ára (MSRP közelébe), a mostohán kezelt PC-gamerek végre jó áron jó videokártyához juthatnak - erre vártunk már lassan 2 éve.