"High-tech agy" - így is nevezi a Vector 16 megalkotója, az MSI a legújabb alkotását. A 16 colos notebook rá is szolgált erre az érdekes elnevezésre, hiszen nem csupán vagány külsejével igyekszik elcsábítani a gamereket és a professzionális felhasználókat, hanem az odabent rejtőző csúcskategóriás konfigurációval is. A processzor-videókártya szépen passzolnak egymáshoz, a körítés 100% gamer, és a csatlakoztathatóság is közel teljesnek mondható. A Vector 16 is egyike a legújabb GeForce RTX 50-es modelleknek, azonban nem minden porcikájában a non plus ultra elgondolást követi, ami árát tekintve bölcs döntés volt.
Megnéztük, milyen érdekes megoldásokat alkalmaztak az MSI mérnökei, és hogy miként sikerült két ilyen csúcskategóriás chipet beépíteni egy viszonylag kompakt gépházba.
Egyedi dizájn
Az MSI Vector 16 HX AI (A2XWIG) egészen egyedi, de mindenképpen praktikus dizájnt kapott, de a gyártó nem törte magát, hogy vékony és könnyű masinát rakjon össze - ezt támasztja alá a 2,7 kg-os tömeg és a 22-28,5 mm vastagság is. A szürke alumínium fedlap kifejezetten szerény és visszafogott, mindössze középen díszeleg az MSI gaming sárkányos logója, ami nem kapott háttérvilágítást. A zsanér nem a gép szélére, hanem sokkal, kb. 3,5 cm-rel beljebb került a hosszanti élhez képest. Ez a kialakítás lehetőséget ad arra, hogy hátul a hűtés nagyobb helyet kapjon, hátrafelé tudja kinyomni a meleg levegőt, ráadásul itt hátul lehetnek még extra portok, amiket amúgy is inkább hátul csatlakoztatnál a kényelem miatt.
A fedlap két sarkába kitolt zsanér stabilan tartja a kijelzőt, könnyedén, egy ujjal tudod nyitni a gépet. Az IPS-kijelző 16 colos, matt, 2560×1600-as felbontású és 240 Hz-es frissítésre képes, amely természetesen adaptív és tökéletesen kompatibilis a gépben található GeForce RTX 50-es családba tartozó GPU-val. A két függőleges káva vékony, kb. 3 mm, a felső viszont 1 cm-nél is nagyobb. Ide került a webkamera, a mikrofontömb és az IR kamera is, ami Windows Hello kompatibilis és gyors, egyszerű biometrikus azonosítást biztosít. Az alsó káva sem sokkal vastagabb, ennek közepén az MSI logó díszeleg.
Bár 16 colos notebookról van szó, az MSI-nek sikerült teljes értékű, numerikus résszel ellátott billentyűzetet beépítenie, ami ráadásul gyárilag magyar szitázású. Még jobb hír, hogy nincsenek osztott gombok (na jó, talán az ENTER+Ű), és még a teljes Fn sort is megkapod. Ez nagyszerű hír, ahogy az is, hogy közel teljes, 24-zónás RGB-világítást kapsz, viszont a nagy dizájnolás közepette a WASD-négyes kiemelése kissé félresikeredett. Miután ez a négy gombsapka teljesen átlátszó, ha túl erős háttérvilágítást választasz, nem olvasható megfelelően a fehér szitázás (persze ki az a gamer, aki nem tudja odapillantás nélkül, hogy merre is találja ujjaival a WASD-ot?). Hagyományos elrendezéshez szokott gamereknek furcsa lehet még, hogy a bal oldali CTRL gomb mellett nincs Fn-funkcióváltó gomb, ez a szóköz jobb oldalára került a Copilot gomb mellé, ahol amúgy a í-t is találod. Ezt persze szokni kell, de játéknál kifejezett előny lehet, hogy a CTRL gomb mérete ennek köszönhetően épp akkora, mint a felette lévő SHIFT-é. A touchpad középre került és nem olyan óriási, mint az manapság szokás - inkább csak átlagos méretű, kellőképpen érzékeny, viszont lenyomásnál a megszokottnál egy kicsit hangosabb.
Ne legyenek kételyeid
Aki olyan gamerlaptopot vásárol, mint tesztünk alanya, a Vector 16 (A2XWIG jelzésű), az abszolút jogosan várja el, hogy a legújabb AAA játékok se szaggassanak rajta, a GTA 6 ne köpje ki, hogy gyenge a vas, ne fogyjon el a memória és a tárhellyel se kelljen zsonglőrködni, ha kettőnél több játékot telepítene. A Vector 16 esetében fájdalmas kompromisszumra abszolút felesleges felkészülni. Processzornak jó érzékkel az egyik legerősebb Intel Core Ultra 9 275HX CPU-t választották a mérnökök, ami a maga 8+16 magos felépítésével szépen kiszolgálja a GPU-t, vagy ha éppen arra van szükség, az AI-számításokba száll be. Az alacsony fogyasztású üzemmód is támogatott, például munka során, ilyenkor az integrált Intel GPU hajtja a kijelzőt.
Az MSI mérnökei azt a hibát sem követték el, hogy fixen az iGPU-n keresztül kapcsolták hozzá a kijelzőhöz a GeForce chipet, vagyis ahogy az elvárható volt, MUX-kapcsoló is került a Vector 16-ba. Ezáltal játékoknál (és a GPU-t kihasználó alkalmazásoknál) kétféleképpen aktiválódhat az Nvidia GeForce RTX 5080-as GPU.
Amennyiben az amúgy alapértelmezett MSI MSHybrid beállítás van érvényben (más nevén Microsoft Hybrid Graphics), úgy bármi röccenés, megakadás nélkül a GeForce GPU aktiválódik, ám a kijelzőhöz az integrált Intel iGPU-n keresztül jut el a videokártya jele. Két másik lehetőséged is van, amelyek közül az egyik a GeForce letiltása és kizárólag az iGPU használata minden esetben, aminek egy gamernotebook esetében nem sok értelme van (elvileg a fogyasztás javulhat valamelyest). A másik üzemmód a diszkrét VGA kizárólagos használata, vagyis ilyenkor még webezés, szövegszerkesztés közben is a GeForce RTX 5080 az aktív, mindvégig elérhető a 16 GB VRAM, a rendszer pedig nem kapcsol dinamikusan a két GPU között attól függően, hogy éppen mennyire kell nagy 3D-s teljesítmény. Ez utóbbi elvileg jobb teljesítményt ígér játékok alatt, amit természetesen mi is kiteszteltünk.
Ez a GPU persze épp olyan, mint a több Nvidia mobil chip az RTX 50-es szériából, vagyis csak nevében passzol az asztali változathoz, valójában annak egy gyengébb kiadása. Erre az óriási fogyasztás és hőtermelés letörése miatt volt szükség - azt pedig mindenki maga döntse el, hogy az Nvidia részéről mennyire etikus azonos elnevezést használni ilyenkor. Ennek fényében a GB203-as chipben 7680 CUDA mag aktív 240 textúrázóval és 96 RoP egységgel. A 16 GB GDDR7 memória 256 biten csatlakozik, a GPU TGP-je pedig 80 W. Van még 240 Tensor és 60 RT mag, a chip pedig 975-1500 MHz-en, a VRAM 1750 MHz-en jár. Ehhez képest az asztali RTX 5080 10752 CUDA magot, 336 textúrázót és 112 RoP-ot kapott, ehhez jön 336 Tensor és 84 RT mag, a GPU órajele pedig 2295-2617 MHz. A VRAM-kiépítés csak minimálisan gyorsabb az asztali RTX 5080 esetében (1875 MHz valós órajellel, azonos szélességű buszon, azonos kapacitással).
De ettől még tökéletesen igaz, hogy a mobil RTX 5080 a második legerősebb laptop GPU a világon, ráadásul 16 GB GDDR7 VRAM kapcsolódik hozzá, tehát azzal sem fogsz találkozni, hogy hirtelen elfogy a videomemória, és emiatt akad meg a játék.
A többi komponens is ehhez a szinthez igazított: 2 SO-DIMM foglalatba összesen 96 GB DDR5 RAM-ot lehet pakolni, amiből a tesztpéldányban 32 GB (2×16 GB) volt. A tárhely a tesztelt gép esetében Samsung 980 1 TB-os NVMe SSD, viszont a gépben 2 M.2 foglalat található, amelyek közül az egyik ráadásul már PCIe 5.0 x4-es, tehát az új generációs modelleket is fogadja, hogy 10 GB/s fölötti adatátviteli értékeket élvezhess. A tesztelt modellben még PCIe 4.0-s SSD dolgozott, a Samsung SSD-je 7,8 GB/s maximális olvasási tempóra képes szekvenciálisan, vagyis a PCIe 4.0 x4 felső határát súrolja. Ha újabb generációs SSD-re még nem váltanál, de szeretnél gyorsítani, akkor az SSD Super Raid 5 technológiát kihasználhatod, hogy RAID 0-ba kapcsolj két tárolót, ezzel elérve az akár 14 GB/s szekvenciális olvasási tempót.
Gamergép lévén a hálózatos rész kiemelten fontos, így LAN-t és WLAN-t is bevethetsz. Előbbi egy 2.5 GbE-s vezérlő, utóbbi pedig Intel Killer BE Wi-Fi 7, vagyis a legújabb szabványt támogató kártya, ami emellett Bluetooth 5.4 kapcsolatot is biztosít. Az oldalsó portoknál teljesnek tekinthető a repertoár: a két Type-C port mögött az elérhető legfejlettebb vezérlő, Intel Thunderbolt 5 van, így az adatátvitel mellett töltésre és videókimenetként is bevethető bármelyik USB-C port. Gamerlaptopnál szokatlan, de mindenképpen kellemes meglepetés, hogy itt, a bal oldalon egy SD-kártyaolvasót is találsz, ami SD Express-kompatibilis. A multi jack és a két hagyományos USB csatlakozó jobb oldalra került, ezek USB 3.2 Gen2 kompatibilisek. A HDMI, a töltőport és az RJ45 hátul kaptak helyet, és ez így is van jól, ezeket szokásosan asztalon használnád, ahol a hátsó elvezetés a kényelmes. A hangzásért 2x2 wattos hangszóró felel Nahimic erősítővel. Érdekes módon, annyira nincs is dobozhangja a gépnek, némi mély is színesíti a hangzást, de azért mellbevágó erőt ne várj tőle.
Bár Type-C-n is tudod tölteni a gépet, ha játszol, vagy gyorstöltést szeretnél, a méretes és súlyos töltőt is magaddal kell cipelned. Ez 330 Wattot képes leadni, és ez tölti a leggyorsabban a 90 Wh-s akkumulátort is.
Nem szégyellős játékos
A 2025-ös MSI Vector 16 nem pirul el, ha bedobod a mély vízbe (csak képletesen értjük, nem vízálló, ne dobáld a kádba!) - ha játékot indítasz, a MUX-kapcsoló átvált a GeForce RTX 5080-as GPU-ra, az Intel Core Ultra 9 275HX CPU is a legmagasabb fokozatba kapcsol és minden játékot 60 fps felett futtat. Ez a tesztünk során is beigazolódott, bár azt azért hozzá kell tennünk, hogy ray tracing és natív felbontás esetén azért a DLSS 4-re is támaszkodik a gép, vagyis intelligens felskálázással éri el a gamerszemeknek tetsző sebességet.
Egy ilyen, a teljesítményt előtérbe helyező laptopnál a legfontosabb tényező, hogy mennyire tudja "kifutni magát" a processzor és a grafikus chip. Az MSI OverBoost Ultra technológiája itt kap főszerepet, amely összesen 240 wattos TDP-t kínál a két fő chipnek. Ebből 65 Wattal gazdálkodhat a processzor, a GPU pedig 175 Watt TGP-ig nyújtózkodhat, ami egy mobil RTX 5080 esetében teljesen jó értéknek számít.
Az ehhez tervezett, kétventilátoros MSI Cooler Boost 5 hűtés 6 hőcsővel a gép teljes hátsó részén terpeszkedik el (a borítás alatt), és legnagyobb terhelés során is mindössze szélzajjal kell számolnod, kellemetlen zajongással, visítással nem találkoztunk a teszt során.
Tisztességes iparosmunka
Az MSI Vector 16 HX AI A2XW nem azért született, hogy megváltsa a világot és hogy ezzel tudjál becsajozni, vagy felvágni - nem, ez a gép azért van, hogy játsszál kedvenc játékaiddal. Ehhez mérten az MSI spórolt a csicsával, nem aggatta tele mindenféle látványos kiegészítővel a gépet, arra fókuszált, ami a legfontosabb: a teljesítményre. Ebbe a kasztniba a teszten is szereplő CPU+GPU kombó a legerősebb, amit bele lehet építeni, a 240 Watt TDP+TGP-vel viszont ezt képes hűvösen tartani a hűtés, méghozzá úgy, hogy mérhető throttlinggal nem is találkoztunk a teszt során! A gép felépítése abszolút klasszikus, egyedül a szokatlanul előre hozott zsanér lehet furcsa, de ez praktikus és nem találtuk zavarónak. A billentyűzet az egyetlen a gépen, ami a szivárvány összes színével igyekszik felhívni magára a figyelmet. Itt mi a gombonkénti RGB-világításnak jobban örültünk volna, a kiosztás is kissé szokatlan, de ha egy egységes, visszafogottabb világítást beállítasz, úgy hasznos és jól látható lesz minden gomb még sötétben is, beleértve az átlátszó WASD gombokat. A portkínálat teljes, nem lehet kifogásunk, a kijelző pedig hozza a kötelezőt, de azért kiemelkedőnek nem neveznénk - ha valódi HDR-re vágysz, akkor ez a fényerő és kontraszt nem lesz elegendő.
A processzor 65 wattos TDP-kerete elegendő, és meglepő módon tartós terhelés mellett (Prime95) sem mértünk throttlingot. Ezt később a sorozatosan megismételt CineBench R24 méréseink is igazolták - az eltérések mérési hibahatáron belül voltak. A GPU is képes volt a teljes TGP-keretét elhasználni, cserébe egész szépen teljesített és maximális hőmérséklete sem lépte át a kritikus határt.
A hálózatos rész pont azt nyújtja, ami ezen a téren elvárható, a 32 GB DDR5 RAM pedig játékra idén még biztosan elegendő lesz. Ha komolyabb AI-számításokat, programozást, videóvágást is tervezel a gépen, viszonylag egyszerűen bővítheted némi csavarozást követően. Az SSD papíron a gyorsabbak közé tartozik, de méréseink szerint inkább a középkategóriába sorolható a maga 5/3,5 GB/s szekvenciális olvasási/írási tempójával. Az 1 TB is viszonylag gyorsan betölthető, így ezt egy kissé szűkösnek érezzük - még szerencse, hogy különösebb erőfeszítés nélkül beépíthetsz másik SSD-t, vagy akár RAID-et is aktiválhatsz, sőt, a PCIe 5.0 is támogatott, ami a jövőállóságot javítja.
Ami a hurráoptimizmusunkat árnyalja, az nem más, mint a GPU maga. Nem tudjuk kiverni a fejünkből, hogy ez nem az az RTX 5080, mint amit asztali PC-nél megtapasztaltunk. Ennek fényében a Vector 16 játékok alatt nyújtott teljesítménye sem olyan csodás, már ha asztali PC-hez viszonyítjuk - gamernotebook-vonalon persze nem rossz. Titkos trükként tekintettünk arra, hogy az MSI MSHybrid üzemmódot átváltjuk direktben bekötött diszkrét GPU módra, ahol az integrált iGPU-t letiltja a rendszer és csak a GeForce az aktív. Méréseink szerint ez 2-5%-os gyorsulást hozott, de volt olyan teszt, illetve játék is, ahol 1%-on belül volt a különbség, vagyis érdemesebb a kényelmesebb és takarékosabb MSHybrid alapbeállításnál maradni. Viszont a GPU-nál hiába a 175 Watt TGP, a DLSS 4-re szükséged lesz, főként akkor, ha a ray tracing nyújtotta effekteket is szeretnéd megcsodálni.
Az MSI Vector 16 HX AI modern belsővel szerelt, de klasszikus kialakítású gamerlaptop, ahol a főbb komponensek és a hűtés rendben van, a portokból pedig minden szükségeset megkapsz. Azonban a kijelző középkategóriás, a hangzás átlagos, a billentyűzet teljes értékű, de egyedi elrendezésű, extrém látványelemmel nem büszkélkedhet a gép, a MUX-kapcsoló manuális (újraindítást igényel minden váltás, ha nem a hibrid alapértelmezett módban hagyod) és az 1 TB-os SSD sem a leggyorsabb, sőt, tárhelyben sem végtelen.
De hogy ne a keserű dolgokkal érjen véget a cikk, jöjjön a gép ára: 1 249 900 forintért viheted haza ezt a konfigurációt, ami 40-45%-kal alacsonyabb ár, mint az RTX 5090-es notebookok esetében, miközben a CPU azonosan erős, az SSD/RAM-bővíthetőség adott, a 3D-s teljesítmény pedig "mindössze" 20-25%-kal marad el. Ha ezt a modellt a tavalyi RTX 4090-es gamerlaptopokhoz viszonyítjuk, amelyek még mindig 1,5 millió Ft felett tanyáznak, mindössze 10-12%-kal szerényebb ennek az RTX 5080-as Vector 16-nak a teljesítménye, miközben ára 20-25%-kal alacsonyabb. Vagyis forradalmi, falakat döntögető előrelépésről nem beszélhetünk, de akárhogy is számolunk, az új RTX 5080-as Vector 16-tal egy kicsit többet kapsz kevesebbért (ami persze még mindig sok a maga 1,2 millió forintjával).