Szédítő számítási teljesítményre képes a Lenovo legújabb Legion gamerlaptopja, amelyben a mobil AMD Ryzen CPU-k legerősebbike találkozik a legvadabb GeForce RTX GPU-val. A csomagolás, a körítés, szinte minden stimmel, ráadásul úgy, hogy a 2021-es elvárásoknak is megfelel a Legion 7, de mindezt olyan áron kínálják, hogy felhatalmazva éreztük magunkat a szőrszálhasogatásra.
Masszív harcos
Nem 15,6"-os és nem is 17,3"-os a Legion 7, hanem a kettő közti méretben készült, vagyis 16"-os, ám a gépház nem nagyobb a 15,6"-os modellekénél. Ez csupán az egyik jelentős fejlesztése a Lenovónak, ugyanis például a kijelzőnek sem éppen képátlója a legizgalmasabb tulajdonsága. De haladjunk szépen, sorban, kívülről befelé.
A Lenovo Legion 7 masszív, amit az alumínium készülékháznak és a hagyományosan eltolt zsanéros kialakításnak köszönhet. A fedlap teljesen letisztult, minimalista, csupán a Legion feliratban látható jel világít bekapcsolt állapotban.
A felnyitás egy kézzel is könnyedén megy, a ház külső élétől befelé eltolt két zsanér azonban stabilan tartja a kijelzőt.
Az egyedi dizájn részeként a portok jelentős része a hátsó oldallapra került, ám miután egy prémium gépről van szó, még két extra Type-C port is jutott a gép két oldalára. Itt talán a hagyományos Type-A jobb lett volna, de azért nem panaszkodunk.
Az ellenben sokkal jobban szúrta a szemünket, hogy egyik sem Thunderbolt 4-es - bár ez igazán különleges lett volna egy AMD platformos gép esetében.
A csuklótámasz kellemesen nagy, a touchpad pontos és jól érezhető a lenyomása, felette pedig egy kellemes elrendezésű, magyar szitázású billentyűzet található. A gamer mivoltát a gombonkénti RGB-világítás mutatja, amit a Corsair iCUE szoftverével programozhatunk, ám ezt leszámítva a WASD nincsen kiemelve, speciális gyorsbillentyűk sincsenek és nekünk kissé túl laposnak bizonyult a kialakítás.
A gombok lenyomási útja túl rövid, bár egyeseknek ez talán épp hogy tetszeni fog, hiszen így a kapcsolási pont is szinte azonnal elérhető. A ki/bekapcsoló gomb elkülönített, amiért jár a piros pont, azonban nincsen integrálva benne ujjlenyomat-olvasó - ezt egyszerűen nem is értjük, ráadásul épp ennél a gépnél, ami amúgy munkára is ideális társ lehet.
Sajnos a kijelző felső kávájába integrált webkamera sem képes Windows Hello-kompatibilis arcfelismerésre, viszont a kamera esetében hasznos a fizikai tiltógomb a gép oldalán (ez hardveresen letiltja a webkamerát).
Nagyképű gamer
A Lenovo Legion 7-be nagyon könnyű belehabarodni, no de nem feltétlenül megkapó külseje miatt, hanem a kijelző okán. Ez a 16"-os panel ugyanis WQHD-felbontású, ami 2560×1600 pixelt jelent. A tűéles képhez akár 500 nites fényerő is társul, emellett 165 Hz-es, G-Sync-képes adaptív képfrissítést aktiválhatunk, sőt, még a HDR is elérhető.
Ha a panel minden extráját bekapcsolod a játékok alatt, rögtön megérted, milyen is a 2021-ben elvárt játékélmény: 80+ fps sebesség, HDR, ray-tracing és mindez nagy felbontásban. Amikor a Shadow of the Tomb Raiderben mindezt aktiváltuk, egy másik, gyönyörű látványvilágú játékot kaptunk.
No persze nem egyszerű egy ilyen panelt megfelelően meghajtani, ezért a Lenovo Legion 7-be a ma kapható egyik legerősebb mobil CPU, a 45 W TDP-s AMD Ryzen 9 5900HX került. Ezt 32 GB RAM és egy 1 TB-os NVMe SSD egészíti ki. Előbbi szuper, utóbbi azonban kicsit furcsa választás.
Egyrészt a gép támogatja 2 darab NVMe SSD RAID-be kapcsolását, ami jelentősen megdobja a teljesítményt, másrészt a platform kezeli a PCIe 4.0 x4-es SSD-ket is, a tesztpéldányba azonban egyszem PCIe 3.0 x4-es, 1 TB-os tároló került. Kategóriájában jó és gyors is az SSD, de azért egy komolyabb kiépítésnek jobban örültünk volna 1 millió forinttól északra.
A játékok alatti teljesítményt azonban a GPU fogja alapvetően meghatározni, ebből pedig a legjobbat kapta a Legion 7 konfiguráció. A nyolcmagos processzor mellé ugyanis egy GeForce RTX 3080 került 16 GB GDDR6 VRAM-mal. Ma már nem elég a GPU nevét és a VRAM mennyiségét tudni, nagyon fontos a maximális grafikus teljesítmény-mutató is, vagyis az a fogyasztás, amelyet a videokártya BIOS-a (vBIOS) engedélyez a GPU számára.
Ez határozza meg, milyen magas órajelen mennyi ideig üzemelhet a grafikus chip, mielőtt a vezérlés leszabályozza, nehogy túlmelegedjen a gép. A Lenovo Legion 7 jelen konfigurációjának esetében ez 165 Watt, ami nagyon magas érték, de ehhez megfelelően nagy hűtésre is szükség van. Hosszas terhelés, vagyis játék során a billentyűzet feletti rész bal oldala melegedett leginkább, de a hátra és oldalra elhelyezett nyílásoknak köszönhetően a két ventilátor hatékonyan hűtötte a gépet.
A hálózatos rész teljesen kerek, bár azért egy kicsit többnek örültünk volna. A gigabites LAN és a Wi-Fi 6 ma már egy belépőszintű gamerlaptoptól is elvárás, ebben a kategóriában már a 2.5G Ethernet és a Wi-Fi 6E az ideális. Az akkumulátor 80 Wh-s, vagyis akkora, amekkora csak elfért a hűtés mellett. A 300 wattos töltő viszont óriási, egy lapos tégla, amellyel szállításkor számolnod kell… hacsak nem munkára használod a gépedet, mert akkor elegendő egy apró Type-C PD töltőt magadnál tartani, ugyanis a Lenovo Legion 7 Type-C-n keresztül is tölthető, ami roppant hasznos szolgáltatás.
Bátran tekint a jövőbe
Mielőtt leírnánk gyengébb pontjait a gépnek, leszögeznénk, hogy ezzel évekig garantáltan nem lesz problémád játékok alatt - az egyik legerősebb gamerlaptopról van ugyanis szó. Ha a ray-tracing térdre is kényszeríteni majd idővel a mobil RTX 3080-at, akkor is ott lesz még a lehetőséged aktiválni a DLSS-t, vagy visszaváltani FHD-be. Hasonlóan fontos és jó hír, hogy a tesztek során komolyabb throttlingot nem tapasztaltunk, a gép hűtése ugyan nem volt éppen lopakodó, cserébe viszont mindvégig stabilan tartotta a magas teljesítményszintet. Ez az erő bőségesen elegendő játékok mellett egyéb felhasználáshoz is, sőt, akár profi modellezésre, videóvágásra stb. is nyugodt szívvel ajánljuk - a kijelző színhűsége is jó, a processzor pedig bármivel képes megbirkózni.
A körítés jól passzol a CPU+GPU páros erejéhez, bár azért az PCIe 4.0 x4-es SSD RAID-nek jobban örültünk volna. Szintén hiányoltuk a biometrikus azonosítást és az egyik oldalra kerülhetett volna Type-A USB port is. Az RGB-háttérvilágítású billentyűzet elrendezése szuper, de taktilius tulajdonsága nem tetszett annyira. Amúgy a klaviatúrán felül a gép oldalába is rejtettek RGB LED-csíkot, így az asztallapot is bevilágíthatod, ami jól mutat.
A hálózatos rész fejlett ugyan, de csak átlagos, a 80 Wh-s akkumulátortól pedig jobb üzemidőt vártunk. Egy munkanapot nem lehet töltés nélkül végigcsinálni, viszont mindenképp pozitívum, hogy nagy szerencsére a Type-C PD-töltést támogatja a gép, így nem feltétlenül kell magaddal cipelni az óriási tápegységet.
Ilyen részletekbe menően pedig csak azért vagyunk szőrszálhasogatók, mert a Lenovo Legion 7 tesztünkön szereplő konfigurációja több mint 1 millió forintba kerül, ami rengeteg pénz egy laptopért. Ha úgy érzed, ez még belefér a költségvetésedbe, hiszen úgyis sok-sok évre tervezel egy ilyen játékra és munkára is alkalmas géppel, akkor megégetni nem fogod magad vele, hanem lesz egy menő és nagyon erős gamerlaptopod.