Rövid pályafutást futottak be eddig a hajlítható telefonok, így egyelőre nehéz pálcát törni felettük, vagy éppen lándzsát mellettük. Szerencsére a fogyasztók többféle koncepcióból választanak: például a könyvként kihajtható Foldot, a Z Flip kagylótelefont, az LG G8X ThinQ tok alapú kiegészítő képernyőjét, vagy éppen tesztünk szereplőjét, a hátlapra hajló Mate Xs-t. Míg a Fold esetén koncepcionális hibának tűnik az apró külső kijelző és az egyébként méretes készülékház alkalmazása, a Z Flip leginkább divattárgyként definiálható, addig a valódi hajlíthatók közül a Huawei terméke az, amely kinyitva és összecsukva is jó élményt biztosít, ám nem olyan kiválót, amelyet az egyébként 1 milliós árcédula indokolna.
Mérnöki zsenialitás
Megér egy kisebb vagyont a mobil? Nem. A PC World történetének akár legrövidebb tesztje is lehetne ez, pláne hogy biztos vagyunk abban, hogy a Mate Xs nem válik majd tömegcikké. Ettől függetlenül egy kiváló készülékről van szó, amelynek készítői bizonyára naponta verik az öklükkel a falat a Huawei kontra Egyesül Államok vitát hallva.
A telefonban használt technológia ugyanis valóban elsőrangú, hiszen összecsukott állapotban egy vékonynak tűnő, hatalmas 6,6 hüvelykes képátlójú telefont kínál, míg kihajtva egy rendkívül vékony 8 hüvelykes tabletet kapnak a felhasználó, amelyen akár három applikációt is párhuzamosan futtathatnak. Matematikus vénával megáldott olvasóink gyorsan kiszámolhatták, hogy kihajtva nem duplázódik a kijelző területe. Ennek magyarázata a készülék hátlapjára helyezett sávnak köszönhető, amely egyrészt helyet ad a kijelzőt leszorító elektronikának, másrészt a négytagú kameraszigetnek is, ráadásul kihajtott állapotban kényelmes fogást biztosít.
A hátlapra helyezett kamerasziget egyszerre tud az egyedi kialakításnak köszönhetően hátlapi és előlapi kameraként működni, és e tulajdonságának köszönhetően a Mate Xs-nek mindenképpen odaítélnénk a legjobb selfie-telefon különdíjat.
A cirkónium alapú. több mint 100 mozgó alkatrészből álló zsanér feszesen tartja a készüléket, így az sokkal masszívabb hatást kellt, mint amit a Foldnál megtapasztaltunk, csak úgy véletlenül nem lehet se ki- se behajtani, gyűrődés kevésbé jelentkezik. A megerősített poliamid réteggel felvértezett telefon specifikációnál habár AMOLED olvasható, a felhasználók itt sem az üveggel, hanem a külső plasztik réteggel találkozhatnak, amely sajnos könnyen karcolódik. És mivel összecsukott állapotában a Mate Xs-t szinte semmi sem védi, a karcok az idő előrehaladtával sűrűsödhetnek, amelyet csak fóliacserével lehet orvosolni a gyártó egyik szakszervizében.
A Mate Xs dizájnja megosztja az embereket. Az biztos, hogy mellette a Galaxy Fold ormótlannak tűnik összecsukott állapotban, ráadásul a Huawei terméke kinyitva is sokkal karcsúbb. Ám a pengényi készülék fogása ekkor sokak számára kényelmetlen lehet, míg a duci Foldon legalább van mit fogni.
Erős hardver
A készülékben ugyanaz az 5G-s HiSilicon Kirin 990, Mali-G76 páros dolgozik, amelyet például a Huawei P40 Próban is alkalmaztak. A telefon kizárólak 8 GB-os memóriával és 512 GB-nyi UFS 2.1 háttértárral került forgalomba, 4500 mAh akkumulátorral, amely tapasztalatunk szerint gond nélkül kibír szuflával egy munkanapot. Akinek pedig utóbbi kevés lenne, annak jó hír lehet az 55W-os gyorstöltés megléte.
Mindez mire elég? Mivel a HMS AppGallery csak kevés benchmark programmal rendelkezik, és azoknak sem mindig egyezik a verziószáma a Google Play áruházban megtalálhatóval ezért nehéz valódi összehasonlítást végezni. Mi mégis megpróbáltuk, és több alternatív appboltból letöltött programmal lemértük az ismert hajlítható telefonokat. Íme az eredményeink.
Huawei Mate Xs
AnTuTu: 446330 pont
GeekBench Single/Multi: 767 / 2980 pont
PCMark8 Work 2.0: 8700 pont
3DMark: 5657 pont Slingshot EXTREME oGL ES 3.1 / 4290 pont Vulkan
Samsung Galaxy Z Flip
AnTuTu: 471573 pont
GeekBench Single/Multi: 772 / 2592 pont
PCMark8 Work 2.0: 9941 pont
3DMark: 5721 pont Slingshot EXTREME oGL ES 3.1 / 4658 pont Vulkan
Samsung Galaxy Fold
AnTuTu: 363016 pont
GeekBench Single/Multi: 703 / 2542 pont
PCMark8 Work 2.0: 9447 pont
3DMark: 5648 pont Slingshot EXTREME oGL ES 3.1 / 4899 pont Vulkan
LG G8X Thinq Dual Screen
AnTuTu: -
GeekBench Single/Multi: 754 / 2369 pont
PCMark8 Work 2.0: 9315 pont
3DMark: 5052 pont Slingshot EXTREME oGL ES 3.1 / 4072 pont Vulkan
A Huawei Mate Xs emellett megörökölte a 2019-es Mate X kamerarendszerét, azaz a hátlapon egy 40 MP-es (f/1.8, 27mm) főszenzor, és 8 MP-es (f/2.4, 52mm) tele, egy 16 MP-es (f/2.2, 17mm) ultraszéles kamera dolgozik egy ToF szenzor társaságában. Ez a kamerarendszer jó fotós teljesítményt kínál, ám tudása nem mérhető a jóval olcsóbb, 390 ezres - általunk is tesztelt - Huawei P40 Próhoz.
Mindent a szemnek
A jelenlegi Huawei készülékek Achilles-sarka a Google mentes operációs rendszerük. Habér e tényezőnek egyre kevésbé kellene fájó pontnak lennie - lévén, hogy a Huawei komoly erőforrásokat mozgósít az AppGallery kínálatának feltornászására, mi mégsem látjuk, hogy nagy mozgás lenne a Google-mentes applikáció boltban. A Huawei P40 Prónál már korábban leírt trükkök természetesen itt is bevethetők, ám tényleg különféle praktikákat kell bevetnie annak, aki 1 millió forintot kifizet egy telefonért?
S ha már itt tartunk, életszerű 1 millió forintot kifizetni egyáltalán egy telefonért? Vannak, akik szerint igen, legalábbis előrendelésben jól fogyott a Huawei Xs, azaz van egy társadalmi réteg, aki szeret és hajlandó fizetni a kuriózumokért, ám a többség nem ebbe az elitbe tartozik. Márpedig a Huawei terméke az árával és a jelenlegi szoftveres hátterével nem több kuriózumnál. Lehet, hogy kisebb méretben, például 5 hüvelykes kijelzővel lentebb lehetett volna szorítani a termék árát, ám vélhetően nem ez volt a cél. A Huawei inkább megalkotta azt a telefont, amelynek nem csak az ára, hanem a méretei is monumentálisak, amelyet lehet kiállításokon, majd a múzeumokban mutogatni. A megvásárlása mellett viszont mi nem tudunk észszerű érveket hozni, miközben meghajolunk a mögötte álló mérnöki teljesítmény láttán.