10 éve kezdődött a Glorious története, méghozzá a klasszikus IT-csodák receptje szerint: aprópénzből, egy garázsban. Az első XXL egérpadot követte az GMMK billentyűzet, ahol megjelent a modularitás, majd a Model O egér, ami a világ legkönnyebb egere címet nyerte el. Jelen tesztalanyunk is rendkívül könnyű darab, de nagyon furcsa teremtés: egyértelműen gamereknek készült, csúcskategóriába illő paraméterekkel rendelkezik, ám néhány, elcsépelt gaming-látványelemet már nélkülöz, így lehet, hogy elsőre nem is tűnik annyira profi darabnak - pedig az egyik legjobbról van szó.
Model D 2 Pro 4K/8K Wireless
Furcsa nevet kapott a Glorious egere, de azért a Pro ott van, tehát a cég jelenlegi legjobb modelljéről van szó, amiben minden fejlesztést megtalálsz. Ebbe egy dolog nem tartozik bele, mégpedig a világítás: a Model D 2 Próban egyetlen szem LED-világítás sincsen - már ami a látványt illeti, merthogy alul egy többszínű LED mutatja, hogy éppen melyik DPI-beállítás az aktív.
A fehérben is beszerezhető egér koromfekete, és aszimmetrikus, vagyis jobbkezes használatra optimalizált a kialakítása. Ha valaki bal kezes, vagy szimmetrikus modellt szeretne, a Model O 2-t kell választania a cég kínálatából. A készülékház nem lyukacsos, a tenyértámasznál nincsen sem logo, sem felirat, a főgombok pedig kb. a felső rész közepéig benyúlnak. Középen egy bordázott, gumírozott borítású görgőt, alatta pedig egy DPI-váltó gombot találsz. Ezeket mindössze két, teljesen sima felületű gomb egészíti bal oldalon. Bár aszimmetrikus, ergonomikus kialakítású a Model D 2 Pro, a kisujjadnak nincsen alátámasztása, és érdekes módon az egér oldalai sem gumírozottak, de még csak nem is érdesített a műanyag felülete, amitől kicsit "olcsó hatású" tapintásra az egér. Ha ez nem tetszik, kiegészítőként a gyártó webshopjában vásárolhatsz csúszásgátló matricákat, de jobban örültünk volna annak, ha ezt a 4100 forintos kiegészítést adják az amúgy igen drága egérhez.
Alul a négy sarokban meglepően kicsi PTFE-talpakat találsz, de ez ne bátortalanítson el, a dobozban ott találod a kiegészítő, méretre vágott további PTFE-talpakat, amelyek hajszálpontosan passzolnak a gyárilag felragasztott 4 talphoz, így az egész aljának jelentős része beborítható, hogy tökéletesen csússzon az alátéten, mindössze annyi történt, hogy a gyártó rád bízza, hogy kisebb, vagy nagyobb talpakkal szereted-e használni egeredet. Szintén alul találod a már említett DPI-visszajelző LED-et, valamint egy mechanikus bekapcsológombot.
Kábelmentes élvezet
A Glorious Model D 2 Pro 4K/8K odabent a ma elérhető legfejlettebb technológiát rejti, ráadásul vezeték nélküli kapcsolódásra is képes. Ilyen funkcionalitás mellett is sikerült 62 grammon tartani az össztömeget (a fehér változat 64 grammos), ráadásul ehhez még a konkurens gyártók által előszeretettel alkalmazott lyukacsos készülékház-trükköt sem kellett bevetnie.
Az egér lelke egy BAMF 2.0 (PixArt PAW3395) szenzor, amely 26K-s érzékenységű, 650 inch/s sebesség lekövetésére képes, emiatt kapta az egér a 4K/8K kiegészítést a nevében, hiszen hajszálpontos pixelvadászatot tarthatsz akár 8K-felbontású kijelzőn is. A mikrokapcsolók sem szimpla darabok, itt optikai (infravörös) kapcsolótechnológiát használtak a mérnökök (RAESHA gyártmány), így sikerült az átlagosan 1 ms-os válaszidőt 0,2 ms-ra csökkenteni, ráadásul ezen kapcsolók élettartama 100 millió kattintás.
Mindehhez megfelelően erős feldolgozóchip tartozik, valamint a megszokott 1000 Hz-es helyett 8000 Hz-es mintavétel, így a válaszidő ennél a lépésnél csupán 0,125 ms. Ez persze csak a kábeles kapcsolatnál él, a vezeték nélküli használat során be kell érned 4000 Hz-es mintavétellel, ami még mindig négyszer gyorsabb, mint egy átlagos gameregér esetében.
A Model D 2 Pro nem támogat Bluetooth kapcsolatot, csupán a saját, egyedi, 2,4 GHz-en dolgozó rádiós megoldását, amihez egy szokatlanul nagy méretű, Type-C portos vevőegység tartozik. Ezt az egérhez használható, textilharisnyával bevont és különlegesen könnyű, illetve hajlékony kábelével csatlakoztathatod a gépedhez, de kizárólag Type-A portra (Type-C-Type-C kábel nincsen a dobozban). Ez a megoldás asztali gépnél nem okoz gondot, de notebooknál nem a legszerencsésebb megoldás.
Miután vezeték nélküli perifériáról van szó, az üzemidő is fontos szempont. A cég állítása szerint az üzemidő aktív használat mellett is 80 óra, ami nem rossz érték, és természetesen töltés közben kábeles módban tovább használhatod. Ez a 80 órás időtartam 1000 Hz-es lekérdezésre vonatkozik, 4000 Hz-es mintavételnél 35 órára csökken ez az érték, de még ez sem mondható csapnivalóan rossznak.
A Glorious egy szoftvert is készített az egérhez Glorious Core néven (elérhető Windowsra és Macre is!), ahol minden beállítást aprólékosan testre szabhatsz. A kezelőfelület letisztult és jól átlátható, könnyedén beállíthatod a lekérdezés gyakoriságát, a DPI-szinteket, a felemelési távolságot. Természetesen kiterjedt makrózásra is lehetőséged van, sőt, 3 profilba el is mentheted beállításaidat. Ezeket a profilokat a szoftver az egér memóriájába is feltölti, így másik PC-re kapcsolódva is előhívhatod őket. Ha regisztrálsz ingyenes Glorious fiókot, online 25 profilt is tárolhatsz a felhőben, amelyeket megoszthatsz másokkal, vagy másik gépen bejelentkezve lehívhatsz.
A csodás PC Master Race-élmény (ígérete)
Nagyon vártuk már, hogy megkaparinthassuk a Glorious aszimmetrikus 4K/8K egerét. Sajnos épp az első benyomások nem tetszettek igazán: bár a csomagolás pofás és még ajándék matricát is tartalmaz a doboz, maga az egér tapintásra nem tűnik 50 ezer forintos perifériának. A szimpla fekete műanyag ráadásul oldalt is sima és csúszós, ha stabilabb fogást szeretnél, külön kell megvásárolnod a megfelelő matricákat. A Bluetooth hiánya sem érdemel jó pontot, pláne úgy, hogy amúgy a felhasznált vezérlőchip képes erre (csak gyárilag letiltották ezt a funkciót).
Ugyanakkor az ergonómia szuper, még tenyérfogásra is kényelmes a Model D2 Pro és a nagy gombok is éppen kézre esnek. A speciális kapcsolók hajszálpontosak, működésüket pedig részletesen megadhatod a szoftverben. Egyetlen kifogásunk velük kapcsolatban, hogy meglehetősen hangosak. A szenzor hajszálpontos, a mintavételezés villámgyors, de ezt csak hardcore e-sportolók értékelik majd igazán - átlagos játék során már az 1000-2000 Hz is elegendő lehet. A vezeték nélküli vevő méretre túlzottan nagy és csak kábellel tudod csatlakoztatni, viszont a vétel mindvégig stabil volt, sem késleltetést, sem szakadozást nem tapasztaltunk.
Attól, hogy RGB-világítás nincsen ezen az egéren, még abszolút gamerperiféria, de tökéletesnek nem mondanánk. A csúszós oldallapok, az alul található DPI-visszajelző LED és a Bluetooth hiánya nem túl jó döntések, viszont az ergonómia, a sebesség, és vezeték nélküli kapcsolat és az üzemidő is szuper, a mellékelt szoftverrel pedig a Glorious Model D 2 Pro Wireless 4K/8K olyan tulajdonságait is személyre szabhatod, amiket más egér esetében egyáltalában nem befolyásolhatsz.
A PC Master Race élményért azonban borsos árat kell fizetned, a gyártó weboldalán 57 100 forintot kell fizetned ezért az egérért (hazai webshopokban valamivel olcsóbban is megtalálod). Bár tényleg profi, villámgyors és kényelmes gameregér a Model D 2 Pro Wireless 4K/8K, ennyi pénzért sokkal több hardveres extrát, mellé csomagolt figyelmességet és jobb anyaghasználatot vártunk volna el.