Évről évre rengeteg újdonságot láthatunk a PC-s számítógépházak világában, ezek azonban többnyire egyedi, különleges megoldások, moddolt, vagy az alapoktól egyedinek épített csodák, amikből csak egy-egy darab létezik. Szintén meghökkentő és látványos megoldásokat láthatunk a különc házak esetében, ahol a gyártó csak azt az utasítást adja ki mérnökeinek, hogy pénz nem számít, csak legyen lélegzetelállító és figyelemfelkeltő a végeredmény. A Fractal Design házaira semmiképp sem lehet azt mondani, hogy szürke, hétköznapi tucatdobozok, ám arra is figyelnek a tervezők, hogy az egyedi vonások mellett a szellőzés, a szerelhetőség és legfőképpen az ár se rugaszkodjon el túlságosan a valóságtól. A Fractal Design North nem olcsó ház, viszont a pénzedért cserébe luxus megoldásokat és egy profi terméket kapsz, ami nagyon-nagyon sokáig hű társad lesz több gépcserén át.
Négyféle verzió, egy alapötlet
Mit négy, valójában nyolcféle verzióban is választhatod a Fractal Design North házát, de azért túl nagy különbségek nincsenek, pontosabban mindegyik érthető és egyszerűen átlátható. Az alap North fémhálós, vagy edzett üveg oldallappal kérhető, illetve létezik a North XL is, ami nem csupán az ATX, hanem akár az E-ATX alaplapokat (330 mm-ig) is fogadja. Ez már önmagában négyféle verzió, amit a kétféle szín dupláz meg, ugyanis a fekete mellett fehérben is választhatod. Attól függően, hogy melyik modellre szavazol, az ikonikus fa rácsos előlap lehet dió- vagy tölgyfa.
Valójában ez a North különlegessége: a speciális alapanyag behozatala a PC-házak világába mindig rizikós, ám a fabetét jól mutat, igényes és így akár olyan felhasználóknak is megtetszhet, akik eddig hallani sem akartak asztali PC-ről. Egy további tény is alátámasztja, hogy a Fractal jól döntött: a North megjelenése óta egyre több házgyártó mutat be faberakásos számítógépházat, a felhasználók pedig szeretik ezt a régi-új alapanyagot.
A ház felépítése kétkamrás, amihez megfelelően széles, 30 mm-es rés tartozik az alaplaptartó lemez mögött. A ház kialakításánál alapvető szempont volt az AiO folyadékhűtéses rendszerek támogatása, így az előlap mögé akár 360 mm-es, felülre pedig 240 mm-es radiátor is befér. Utóbbi esetben már nem túl sok a hely, a RAM-moduljaid ilyenkor nem lehetnek 35 mm-nél magasabbak. Ha 420 mm-es radiátort, vagy több 360 mm-es hűtést szeretnél beépíteni, mindenképpen a North XL-re lesz szükséged. A házba gyárilag is szereltek két darab, PWM-vezérléses, 140 mm-es Aspect ventilátort, de további 4, illetve 2 darabbal tudod bővíteni házhűtésedet (a fémhálós oldallapú modellbe fér több. Ha 120 mm-es ventilátorokkal tervezel, összesen 8 és 6 darab szerelhető be).
A Fractal Design alapvetően gaming PC-házként tekint a North-szériára, ezért fontos, hogy nagy méretű hűtés és VGA-kártya is elférjen benne. Léghűtéses megoldásból 170 mm magas tornyot választhatsz maximum, míg a videokártya 355 mm lehet. Bár nem olcsó mulatság a Flex 2-es PCIe 4.0 kiegészítő, de ezzel a videokártyát állítva is beszerelheted a North-ba, ami nagyon látványos megoldás.
Bizonyára senkit sem fog mellbe vágni, de 5,25"-os meghajtót nem lehet a North-ba beépíteni, ellenben 3,5"-os HDD-ből akár kettőt is fogad. Ehhez jön még a két darab 2,5"-os beépítőhely, vagyis ez még az óriási tárhelyigényű felhasználóknak sem lesz szűk keresztmetszet. Néhány gyártó kínosan ügyel rá, hogy a 2,5"-os és 3,5"-os meghajtókat csavarozás nélkül is lehessen ki- és beszerelni, ám a North esetében ez nem így van: kézzel tekerhető csavarokkal van rögzítve minden meghajtó fiókja, de az egységeket csavarok tartják. A készítők előzékenyen kábelszorítókat is elhelyeztek a stratégiailag fontosnak vélt helyeken, illetve elöl és alul, a tápegységnél porszűrőt is beépítettek. Sajnos a felső szellőzőre nem jutott porszűrő.
Lehet, hogy optikai meghajtót már senki nem szeretne gépének előlapján látni, de az előlapi csatlakozók továbbra is fontosak, nem maradhatnak le egy modern házról. A North esetében két darab, normál USB portot, egy USB 3.2 Gen 2 Type-C csatlakozást, valamint egy fejhallgató és egy mikrofon jacket kapsz a ház felső részén.
Szintén extra kiegészítő a házba gyárilag beszerelt PWM-típusú ventilátor-vezérlő hub, amelyre a gyárilag előre beszerelt 140 mm-es Aspect ventilátorok is csatlakoznak - ezeken felül további két PWM ventilátort tudsz erre a központra csatlakoztatni, ami kicsit szűkös, tekintve, hogy ennél többet is be tudnál szerelni a házba. További megkötés, hogy bár a PWM-vezérlő helye mindegyik North házban ki van alakítva (több helyen is), csak a fémhálós oldallapú modellekben találod ezt meg, az edzett üveggel szerelt változatokban ilyen vezérlő nincs.
Szerelni öröm
PC-t építeni mindig öröm, de ha ezt egy minőségi, pofás, új házzal kell véghez vinned, akkor az öröm még felhőtlenebb. Erre számítottunk a North-nál is, amiből az edzett üveg oldallapos, diófával díszített, fekete modellt kaptuk tesztelésre. A diófa élőben is lenyűgözően hat, a szerény aranyozás pedig feldobja a sötét házat. Az aranyozás a bekapcsológombnál, az előlapi portoknál és a talpaknál figyelhető meg - nem túl sok, nehogy bazári legyen a végeredmény. Rejtett, vagy előtérbe tolt LED-világítást hiába is keresnél.
A legtöbb csavart akár szimplán kézzel is ki tudod csavarni, ráadásul ezeket úgy alakították ki, hogy kicsavarás után is a lyukakban maradjanak, elkerülve ezzel az esetleges elvesztést. A ház szétkapása gyerekjáték és teljesen egyértelmű, ha mégis valahol elakadnál, az alaposan illusztrált kézikönyv jó barátod lesz.
A szerelés menete teljesen egyértelmű, a kábeleknek is épp ott vannak a kivágások és rögzítési pontok, ahol szükséged lesz rájuk. Sajnos az alsó kamra tetőlapjába vágott lyukakon nincs gumírozott védelem, de a többinél ezt megkapod. Szintén készülj némileg macerásabb szerelésre, amennyiben mindkét 3,5"-os helyet szeretnéd kihasználni. A ház elejéhez közelebb lévőt csak akkor tudod kiszerelni, ha előbb a másikat is kikapod. Itt viszont gondoltak a nagyobb tápok tulajdonosaira, így az egy szem, beszerelendő HDD-keretet négyféle távolságban is elhelyezheted, hogy jusson elegendő hely a kábeleknek is.
A tesztre érkezett üveg oldallapos házban ugyan PWM-vezérlő nincs, van viszont két ventilátor, ráadásul ezek kábeleit könnyedén egymásba is kapcsolhatod, hogy csak egy helyet foglaljanak az alaplapon. Ez a két ventilátor teljes fordulatszám mellett határozott szélzajt is produkál, ezért alaplapodon vagy ventilátor-vezérlődön mindenképpen csökkentsd ezt.
A szerelés során nagy segítség a tépőzáras kábelösszefogók használata, továbbá a CPU-hűtő esetleges cseréjekor értékelni fogod, hogy az alaplapi tartólemezen kellemesen nagy méretű a kivágás. A 2,5"-os SSD-k beszerelése sem különösen nehéz, de itt számolnod kell azzal, hogy a tartólemezt minden esetben le kell szerelned, mert hátulról tudod csak csavarozni a meghajtókat. Ennek vastagságával is kalkulálnod kell, itt emiatt nem futhatnak keresztbe-kasul kábelkorbácsok.
A Flex2 szuperlátványos és divatos - bár drága - kiegészítő, azonban mielőtt erre beruháznál, ellenőrizd építendő rendszeredet. Ha léghűtésben és nagyobb CPU-toronyhűtőben gondolkozol (ez már a duplatornyos 12 cm-es ventilátorokkal szerelt példányokra is igaz), akkor a Flex2 kiegészítőről le kell mondanod, mert nem fog elférni. Ezt akkor érdemes beszerezni, ha látványos AiO folyadékhűtésedhez vertikálisan állított VGA kártyát is szeretnél PC-dbe.
Szép, minimalista és figyelmes
A Fractal Design North egyedi külsejű, minőségi számítógépház, amelynek a gyártója nem csupán a dizájnra, hanem a szerelhetőségre is odafigyelt. A megfelelő szellőzést a gyárilag beszerelt, leszabályozva halk és minőségi ventilátorok, valamint a fémhálós borítás biztosítja. Ez a légáramlás szempontjából előnyös, viszont a port nem tartja kint - ez ellen két porszűrővel védekezhetsz, de felülre ilyen sajnos nem került, ezért itt vagy kifele szívó ventilátorokat kell beszerelned, vagy gyakoribb takarítást beütemezned (de inkább mindkettőt).
Az edzett üveg oldallap dob a North külső megjelenésén, a szinte kábelmentes, rendezett szerelés is egyszerű a kétkamrás kiépítésnek köszönhetően, cserébe viszont a PWM-vezérlőről le kell mondanod és ventilátorból is kevesebb fér csak el a házban. Ha a normál midi ATX-méretű North mellett döntesz, minden beépítendő komponensnek ellenőrizd a méretét, ha viszont biztosra szeretnél menni, inkább a North XL-t válaszd - ebben az E-ATX alaplap mellett nagyobb AiO hűtés, vagy léghűtés és vertikális VGA-tartó is elfér.