Hirdetés

ASUS ROG Strix Scar 18 teszt – ezt várd és ezt kapod egy RTX 5090 notebooktól



|

Van felesleges 2,5 milliód gamerlaptopra? Akkor a Scar 18-at imádni fogod, mert ez az eddigi legerősebb notebook, ami tesztlaborunkban járt. Azt is eláruljuk, miért csalódtunk gaming közben.

Hirdetés

Mindig is csodálattal szemléltük a mindent bele gamerlaptopokat, és szerencsére a PC-gyártók eddig sem voltak szégyenlősek, ha extrém műremekeket kellett készíteni. Az egyik úttörő ebben a versenyben az ASUS, aki a 2025-ös ROG Strix család koronaékszerét küldte el tesztlaborunkba. És hogy mitől olyan izgalmas ez a laptop? Hát attól, hogy a fedlapon kiírja, hogy

PCW - GS!

Na meg persze azért is, mert odabent a legerősebb mobil Intel Core Ultra CPU és egy GeForce RTX 5090 GPU várja, hogy végre megmutathassák, milyen is az, amikor fékevesztett száguldásba kezdenek újdonsült PC-den kedvenc játékaid. Alaposan megnéztük, hogy mennyi igaz a marketingüzenetből, vagyis abból, hogy tényleg egy RTX 5090 boldog tulajdonosa leszel-e a 2,5 milliós notebook megvásárlásával, vagy a "notebook"-jelző ezúttal is kicsinyítő tényező-e. Azt is megnéztük, hogyan sikerült az ASUS mérnökeinek lehűtenie ezt a két csúcsragadozót, és milyen körítés jár ezekhez a chipekhez az abszolút non plus ultra kategóriában.

Hirdetés

Van benne anyag

Akárcsak elődje, az RTX 4090-nel szerelt ROG Strix Scar 18 (G834JY), az idei modell is tekintélyes méretű és nem éppen barátságosan vékony (2,35-3,2 cm) és könnyű (3,3 kg) darab. Ez persze nem a mérnökök lustasága miatt van így, hanem azért, mert ezeket a komponenseket hűteni is kell, továbbá az extra körítés sem éppen belépőszintű.

Kezdjük is mindjárt a fedlappal, amin a már más modellekről ismert AniMe Matrix kijelző fogad. Ez rengeteg, apró lyukon át világító LED-et takar, amelyek nem túl nagy fogyasztásúak, viszont programozhatók, így egyedi feliratokat, animációkat tudsz rajta megjeleníteni. Tudjuk, hogy nem ez a gép fő vonzereje, mégis egy olyan extra, ami jól néz ki és jelentősen növeli a "menőség faktort". Persze a világító ROG szem logó is ott díszeleg az amúgy ujjlenyomatokat előszeretettel vonzó fedlapon. Már a felnyitáskor feltűnhet, hogy a kijelzőt tartalmazó fedlap jelentősen vastagabb, mint más laptopok esetében. Ez sem véletlen, a ROG Nebula HDR kijelző Mini-LED technológiájú háttérvilágítással operál a valódi HDR-látvány elérése és a kiváló képminőség érdekében. És ez nem pusztán marketingszöveg, a WQHD+ felbontású (2560×1600), 18"-os matt kijelző Dolby Vision HDR-hitelesített, 240 Hz-es adaptív G-Sync frissítésre képes, alacsony válaszidejű kijelző a 2304 zónára osztott háttérvilágításának hála csúcsfényerőben az 1100 nitet is elérheti.

Egyesek szkeptikusan néznek a két sarokba kitolt, vékony zsanér láttán, de tesztünk során mi semmiféle gondot nem tapasztaltunk - stabilan tartották a fedlapot, azt pedig csak remélni tudjuk, hogy 2-3 év múlva is ilyen tartósak és stabilak lesznek.

A kijelzőt körbevevő káva függőleges oldalai keskenyek, alul és felül viszont vastagabb keretekkel kell számolni. A felső keretben a mikrofontömb fogja közre a 1080p-s webkamerát, ami IR-szenzorral is ki lett egészítve, hogy arcfelismeréssel gyorsabban be tudj jelentkezni gépedre.

A billentyűzet teljes értékű, de így is elvész a nagy területen. A vezérlőgombok és a bekapcsoló kellemesen elkülönül a klaviatúrától, viszont az nem tetszett, hogy az Ű és az Í még mindig osztott gombokra került. A háttérvilágítás természetesen gombonkénti és RGB-s, a csuklótámasz közepét pedig a nagy méretű üvegfelületű touchpad foglalja el. A gép alján, körben is RGB-csík fut végig, ami úgyszintén programozható különféle effektekre. Minden ilyen beállításhoz az Armoury Crate programot használhatod.

Érdemes a gép alját is megvizsgálni közelebbről. Az ASUS úgy tervezte meg az új Scar 18-at, hogy annak az alsó takarólemeze szerszámok nélkül is, mindössze egyetlen gomb eltolásával leszedhető, így a könnyebben cserélhető komponensekhez egy percen belül hozzáférhetsz. Ilyen például az SSD - pontosabban SSD-k, valamint a memóriamodulok is.

Erőből jeles

A Scar 18 nem azért kerül annyiba, amennyibe, mert nagy, szép és gamer, hanem főként azért, ami odabent rejtőzik. A processzor a jelenleg elérhető egyik legerősebb Intel CPU, egy Intel Core Ultra 9 275HX modell, ami 8 P-Core-t és 16-E-Core-t tartalmaz, és maximálisan akár 5,4 GHz-es órajelen is képes pörögni. A chip TDP-je 55 Watt, de a Turbo Power 160 Watt is lehet, ami máris megmagyarázza a robusztus hűtést. Ehhez DDR5-5600-as RAM modulok csatlakoznak, a tesztpéldányunkban összesen 64 GB kapacitással, ami játékhoz szinte már overkill, és professzionális munkához, sőt, akár AI-programozáshoz is kellemesen elegendő.

A tárhely is különleges, mégpedig azért, mert két SSD-t épített be az ASUS. A két darab, egyenként 2 TB-os WD SSD PCIe 4.0-n kapcsolódik, amiket a gyártó mindjárt Intel RAID 0 tömbbe kapcsolt, hogy átélhesd, amint a CrystalDiskMark 10+ ezres pontszámot dob ki szekvenciális sebességmérésnél.

A hálózatos részt sem aprózta el az ASUS, így az Intel BE200-as Wi-Fi 7 vezérlő mellé egy 2.5 GbE-s LAN-vezérlő is befért. A gép oldalain is temérdek portot találsz, ráadásul mindegyik kellőképpen modern is. Két darab teljesértékű Thunderbolt 5 Type-C mellett van 3 hagyományos USB 3.2 Gen2, valamint egy HDMI 2.1, egy kombinált jack, Ethernet és tápcsatlakozás is. A hangzásról négy hangszóró gondoskodik, van Dolby Atmos hitelesítés és Smart Amp erősítő is. Az akkumulátor 90 Wh-s és a 380 wattos, tekintélyes méretű és tömegű tápegységgel, valamint Type-C-n keresztül is tölthető.

No de a sok kertelés után nézzük a gép legfontosabb elemét, a grafikus chipet. Ez a ma elérhető legerősebb modell, az Nvidia GeForce RTX 5090 GPU, annak is a mobil kiadása. Ez a GB203-as chip 10 496 CUDA magot, 328 textúrázót és 112 RoP-ot tartalmaz, amiket 318 Tensor mag és 82 RT mag egészítenek ki. A VRAM kapacitása 24 GB GDDR7, ami 256 bit széles buszon kapcsolódik a GPU-ba. A mobil chip órajele 990 MHz, ami maximálisan 1515 MHz-ig képes felpörögni. Ezt úgy érheti el a ROG Strix Scar 18-ban az RTX 5090-es GPU, hogy megfelelően robusztus hűtést tervezett hozzá az ASUS. Ennek része a folyékony fém hőátadó paszta, a párakamrás hűtőegység, a nagy méretű hőcsövek, valamint a háromventilátoros hűtés. Az ASUS ezekkel 175 W TGP-t garantál, ami elegendő arra, hogy a GPU és a CPU is egyaránt kifussák magukat fojtás nélkül, sőt, még egy kis ROG Boost is belefért, így a GPU órajele maximálisan az 1647 MHz-et is elérheti.

Hová lett az RTX 5090-em???

A méréseknél azt reméltük, hogy több tesztlabor-csúcsot is kapunk a Scar 18-tól, és nem kellett csalódnunk - a gép valóban az egyik legerősebb, ami valaha nálunk járt. A szintetikus mérések rendre kiváló eredményeket hoztak a CPU-nál, a memória-alrendszer is szépen teljesített és a szekvenciális SSD RAID 0 mérések is látványosak 13 000 MB/s olvasási tempóval (mondjuk ez utóbbit már a tavalyi Scar 18 is hozta).

A valós használatot szimuláló tesztek során is szépen teljesített a gép, de például az Intel Raid tömbbe szervezett SSD-k olykor gyanúsan alacsony eredményeket produkáltak. Ezt szoftveres anomáliának gondoljuk, mert amúgy a használat során és játékok telepítésekor, futtatásakor sem jelentkezett bármiféle lassulás.

A teszt egyik első lépéseként olyat kellett tennünk, amit nem igazán csináltunk még. Egyfelől megvizsgáltuk egy hosszabb stresszteszttel, hogy a gép valóban hagyja-e maximális fogyasztásra és tempóra kapcsolni a CPU-t és a GPU-t külön-külön és egyben is, és ez még a kevésbé furcsább vizsgálat volt. Miután megnyugodtunk, hogy ez így van, következtek azok a programok, amik képesek kiolvasni, hogy a valóságban mennyi CUDA mag és textúrázó, illetve RoP van engedélyezve a GPU-ban. Ezt összevetettük a hivatalos értékekkel, mert több pletyka is szárnyra kapott, hogy a mobil GeForce RTX 50-es chipek is érintettek a letiltott SM-botrányban. Szerencsére ezzel mi nem szembesültünk, a gép és a gépben lévő minden komponens teljes értékű.

Gaming csutkára tolva

2,5 millió forintért a felhasználó nem vár el kevesebbet, mint kompromisszummentes luxus játékélményt - méghozzá évekig. A ROG Strix Scar 18 2025-ös kiadásában az ASUS mérnökei mindent el is követtek azért, hogy ez teljesüljön. A dizájnra nem lehet rossz szavunk: vérbeli gamer, erőt sugall már a külseje is, amikor pedig bekapcsolod, az AniMe Matrix és az RGB-LED díszcsík (Aura Sync fénysáv) még rádob egy lapáttal minderre. A mini-LED-kijelzőn ne akadjon fent senki, hogy nem OLED - nagy fényereje van, kellőképpen gyors, a 240 Hz-es frissítés is bőségesen elegendő, a színek és a HDR pedig csodásak.

A billentyűzet már nem ennyire telitalálat - gépelni kellemesen lehet rajta, de az elrendezés nem tökéletes. Szintén furcsa és nem igazán tetszett, hogy bár jó minőségű a borítás, az alumínium fedlap is prémium, de a gép belső borítása, a csuklótámasz, a billentyűzet körüli rész szimpla fekete műanyag. Még díszítés, logó, felirat sem került rá. A könnyen lekapható alsó takarólemez szép figyelmesség, mindenképpen jár érte a pacsi, de remélhetőleg nem gyakran lesz szükséged SSD-cserére vagy RAM-bővítésre.

Na de a térjünk rá a lényegre, a gép teljesítményére. A játékok, grafikai szintetikus tesztek futtatásakor számolnod kell 2-3 másodperces akadásokkal - ilyenkor kapcsol át az integrált Intel GPU-ról GeForce RTX 5090-re a gép. Bár kellemetlen megtorpanás, de megéri, mert ezzel a direkt kapcsolattal a GPU tényleg a teljes erejét képes leadni. Méréseink szerint 162 wattos fogyasztással tetőzik az RTX 5090 (Furmark), amihez nagyjából 55 wattos CPU-fogyasztás társul. A hűtés egészen jól működik, de hamar teljes fordulatszámra kapcsolnak a ventilátorok, ilyenkor kicsit olyan a hangja a gépnek, mintha vízesés várna rád a sarkon túl. Sajnos azonban még ez sem elég ahhoz, hogy az Intel Core Ultra 9 275HX teljes erejét megmutathassa - viszonylag hamar elértük a Throttlingot, ahol kb. 6-7%-os lassulás következett be a CPU teljesítményében. A GPU-val jobbak voltak a tapasztalataink, a 100 Celsius fokot nem érte el, 72 Celsius fok környékén mozgott tartós terhelés mellett is.

És akkor a feketeleves:

a mobil RTX 5090 nem egyenlő az asztali RTX 5090-nel!

Ezt egyszerűen el kell fogadnod, és nem csupán 10-30%-os teljesítménycsökkentést kell lenyelned: ez a GPU kevesebb mint feleannyi CUDA maggal dolgozik, sokkal kevesebb a textúrázó, a RoP, a VRAM csak a 2/3-a az asztalinak és feleakkora sávszélességgel kapcsolódik. És itt még nincs vége: a GPU feleakkora órajelen dolgozik és a Boost órajel is jelentősen alacsonyabb. Nem is volt reális elvárás, hogy asztali szintű RTX 5090-et kapjunk mobilban, hiszen akkor meg kellett volna küzdeni az 575 Watt TGP-vel, amit laptop méretben lehűteni egyszerűen lehetetlen.

A gond nem a ROG Strix Scar 18-cal van, sőt, épp ellenkezőleg: az ASUS alapos munkát végzett és a tavalyi Scar-dizájnt csiszolgatta tovább. A problémánk az, hogy az Nvidia pofátlanul RTX 5090-es feliratot varrt erre a GPU-ra, ami amúgy még az asztali RTX 5080-nál is gyengébb!

Ezzel pedig azt is elárultuk, hogy az asztali RTX 5090, vagy 5080 méréseivel nem szabad összevetni ennek a laptopnak a játékok alatt nyújtott teljesítményét. Ha így teszel, garantáltan el fogsz szomorodni és lehet, hogy elmegy a kedved attól, hogy 2,5 millió forintot kiadj énekelve és dalolva.

Ha viszont a tavalyi RTX 4090-nel szerelt ROG Strix Scar géphez hasonlítjuk a 2025-ös modell teljesítményét, a gyorsulás egyértelműen tetten érhető. A CPU-teljesítmény 10-15%-ot nőtt, a GPU pedig kb. 15-25%-kal gyorsult. A játékok gond nélkül futnak 100 fps közelében, ha pedig a DLSS-t is aktiválod, a kijelző 240 Hz-es adaptív frissítését is kimaxolhatod (és az MFG-t, vagyis Multi Frame Generationt még nem is feltétlenül aktiváltad!). A ray tracing sem elérhetetlen álom többé, akár natív 2560×1600-as felbontásban bekapcsolhatod, még úgy is megmarad a játszható, stabilan 60+ fps tempó.

Ami viszont romlott, az az üzemidő. A tavalyi modellnél még sikerült szigorúan irodai terhelés mellett kihoznunk a közel 6 órás működést, az idei G835LX modellel ez már csak 3,5 óra volt. Az SSD RAID 0 tömb teljesítménymérésénél is akadt néhány furcsa adat, de ezt csak szintetikus tesztekkel tudtuk kimérni, valós használatnál nem jelentkezett, és vélhetően egy driverfrissítéssel el is fog tűnni.

Élvezhető, szerethető, de nem racionális döntés

A G835LX jelölésű ROG Strix Scar 18-as gamernotebook igazi csúcsragadozó. Nem spóroltak a mérnökök, nem vágták le a sarkokat, mindent bele alapon építkeztek. Ennek áldásos eredménye, hogy a gép nagyon erős és nagyon gyors, bármilyen AAA játék vígan elszalad rajta. Viszont a nagy erő nincs ingyen. A méret tekintélyes, beleértve a 3,3 kg-os tömeget is, amihez még a nagy méretű töltőt is hozzá kell számolnod. A hűtés - bár jól sikerült - azért a CPU-nál tetten értük a throttlingot. És még egy árnyoldala van a mindent vivő teljesítménynek:

ez a gép jelenleg 2 588 990 Forintba kerül!

Ennyiért nem csupán teljes értékű RTX 5090-nel szerelt asztali gépet kapsz, de még egy viszonylag jó és modern irodai laptop is befér mellé árban. Persze racionalitást nem szabad keresni az ilyen vásárlásoknál, mert ha lenne, rögtön rávágnánk, hogy a 2025-ös Scar 18-nak 1,9 Millió forintért elérhető az RTX 5080-as változata is, vagy 1,7 Millió forint magasságában még fellelhető a tavalyi Scar 18 is RTX 4090-nel.

Szerencsés, akinek ilyen erőmű lehet a birtokában, de a lelki nyugalom fenntartásához nagyon fontos, hogy ne hasonlítsa a mobil RTX 5090 teljesítményét az asztali videokártyákéhoz, és ne gondolkozzon el azon, mennyit is fizetett ezért a műremekért.

ASUS ROG Strix Scar 18 (G835LX)

Ár: 2 588 990 Ft
A G835LX jelölésű ROG Strix Scar 18-as gamernotebook igazi csúcsragadozó. Nem spóroltak a mérnökök, nem vágták le a sarkokat, mindent bele alapon építkeztek.
  • Intel Core Ultra 9 275HX CPU
  • Nvidia GeForce RTX 5090 GPU, 32 GB VRAM (175 W TGP)
  • 64 GB DDR5 RAM, 4 TB NVMe RAID 0 SSD
  • 18” WQHD, mini-LED, 240 Hz (G-Sync), 1100 nites kijelző
  • 2×TB5, 3×USB 3.2 G2, HDMI 2.1, jack, Wi-Fi 7, 2.5 GbE LAN
  • 8682 pont PCMark10
  • 3065/20063 pont GeekBench 6
  • 22 151 pont 3DMark Time Spy
  • 1968 pont CineBench R24
  • 13173,1/8353,6 MB/s CrystalDiskMark Sz. olvasás/írás
  • 13768/18030 pont Unigine SuperPosition 1080pEx/4Kopt
  • 143,9/112,3 fps Cyberpunk 2077 (FHD Ultra/Ultra RT-MID+DLSS)
  • 79/64 fps Wukong (natív, RT:OFF/RT-MID, WQHD)
  • 209 perc üzemidő, 90 Wh akku, gyorstöltés
  • 399×298×23,5-32 mm, 3,3 kg
PRO
  • tetszetős gamer dizájn sok extrával
  • erős CPU
  • RTX 5090 175 W TGP-vel
  • jó mini-LED kijelző
Kontra
  • a mobil RTX 5090 árnyéka az asztalinak
  • zajos hűtés
  • a CPU throttlingol
  • rövid üzemidő
  • a belső dizájn nem túl életteli
  • nagyon drága
                        Array
(
    [gameinfo_id] => 9077
    [topic] => 1
    [group] => 12
    [gameinfo_name] => ASUS ROG Strix Scar 18 (G835LX)
    [gameinfo_name_alias] => 
    [gameinfo_platform] => 
    [gameinfo_gamestyle] => 
    [publisher_id] => 0
    [developer_id] => 0
    [manufacturer_id] => 4
    [gameinfo_game_released] => 0
    [gallery_id] => 0
    [gameinfo_description] => 
    [gameinfo_date] => 2025-04-03 15:17:09
    [gameinfo_webpage] => https://rog.asus.com/hu/laptops/rog-strix/rog-strix-scar-18-2025
    [gameinfo_tags] => asus, rog strix, scar 18, notebook, laptop, gaming, gamer, pc, nvidia, geforce, rtx 5090, intel, core ultra, extrém, g835lx, teszt
    [gameinfo_url] => asus-rog-strix-scar-18-g835lx
    [gameinfo_pro] => tetszetős gamer dizájn sok extrával
erős CPU
RTX 5090 175 W TGP-vel
jó mini-LED kijelző
    [gameinfo_kontra] => a mobil RTX 5090 árnyéka az asztalinak
zajos hűtés
a CPU throttlingol
rövid üzemidő
a belső dizájn nem túl életteli
nagyon drága
    [gameinfo_data] => Intel Core Ultra 9 275HX CPU
Nvidia GeForce RTX 5090 GPU, 32 GB VRAM (175 W TGP)
64 GB DDR5 RAM, 4 TB NVMe RAID 0 SSD
18” WQHD, mini-LED, 240 Hz (G-Sync), 1100 nites kijelző
2×TB5, 3×USB 3.2 G2, HDMI 2.1, jack, Wi-Fi 7, 2.5 GbE LAN
8682 pont PCMark10
3065/20063 pont GeekBench 6
22 151 pont 3DMark Time Spy
1968 pont CineBench R24
13173,1/8353,6 MB/s CrystalDiskMark Sz. olvasás/írás
13768/18030 pont Unigine SuperPosition 1080pEx/4Kopt
143,9/112,3 fps Cyberpunk 2077 (FHD Ultra/Ultra RT-MID+DLSS)
79/64 fps Wukong (natív, RT:OFF/RT-MID, WQHD)
209 perc üzemidő, 90 Wh akku, gyorstöltés
399×298×23,5-32 mm, 3,3 kg
    [gameinfo_gs_rating] => 0
    [gameinfo_pcw_rating_performance] => 7
    [gameinfo_pcw_rating_service] => 9
    [gameinfo_pcw_rating_pricevalue] => 6
    [gameinfo_pcw_rating_display] => 9
    [gameinfo_pcw_rating_materialquality] => 8
    [gameinfo_pcw_rating_extrafunctions] => 9
    [gameinfo_pcw_rating_software] => 8
    [gameinfo_pcw_rating_battery] => 5
    [gameinfo_pcw_rating_look] => 9
    [gameinfo_pcw_awards] => Array
        (
            [0] => 4
            [1] => 13
        )

    [gameinfo_price] => 2 588 990
    [gameinfo_forum_url] => 
    [gameinfo_embed] => 
    [gameinfo_quote] => A G835LX jelölésű ROG Strix Scar 18-as gamernotebook igazi csúcsragadozó. Nem spóroltak a mérnökök, nem vágták le a sarkokat, mindent bele alapon építkeztek.
    [gameinfo_format] => 
    [gameinfo_pegi] => 
    [gameinfo_pegi_descriptor] => 
    [gameinfo_multiplayer_online] => 
    [gameinfo_multiplayer_offline] => 
    [gameinfo_numofplayers] => 
    [gameinfo_pack] => 
    [gameinfo_language] => 
    [gameinfo_subscription] => 0
    [gameinfo_important] => 0
    [gameinfo_release_date] => 0000-00-00
    [gameinfo_collectors_edition] => 0
    [gameinfo_need_internet] => 0
    [gameinfo_cover] => 
    [gameinfo_screenshot1] => 
    [gameinfo_screenshot2] => 
    [gameinfo_screenshot3] => 
    [gameinfo_screenshot4] => 
    [manufacturer] => Array
        (
            [manufacturer_id] => 4
            [manufacturer_name] => ASUS
            [manufacturer_url] => asus
            [manufacturer_link] => http://www.asus.com
            [link] => /gyarto/asus
        )

    [link] => /termekinfo/asus-rog-strix-scar-18-g835lx-9077.html
    [gameinfo_pro_list] => Array
        (
            [0] => tetszetős gamer dizájn sok extrával
            [1] => erős CPU
            [2] => RTX 5090 175 W TGP-vel
            [3] => jó mini-LED kijelző
        )

    [gameinfo_kontra_list] => Array
        (
            [0] => a mobil RTX 5090 árnyéka az asztalinak
            [1] => zajos hűtés
            [2] => a CPU throttlingol
            [3] => rövid üzemidő
            [4] => a belső dizájn nem túl életteli
            [5] => nagyon drága
        )

    [gameinfo_pcw_rating] => 7.8
)
1
                        
  • Teljesítmény:

    7

  • Ár/Érték:

    6

  • Anyagminőség:

    8

  • Extra funkciók:

    9

  • Kijelző:

    9

  • Szoftver:

    8

  • Akkumulátor:

    5

  • Kinézet:

    9

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.