A monitorok és a tévék közötti határ egyre jobban kezd elmosódni, főleg ha olyan termékekről van szó, amelyeket játékra (is) ajánl gyártója. Ezt mi sem mutatja jobban, mint az, hogy a monitorok átlagos mérete szépen lassan kúszik felfelé - ebben pedig mostani teszünk alanyának is nagy szerepe van, hiszen az AOC Agon AG405UXC nem kisebb, mint 40 colos képátlóval rendelkezik.
Kívül
A monitorok eléggé egy kaptafára készülnek mostanság. A megjelenítők túlnyomó része keret nélküli kialakítást használ, ez pedig nem enged túl sok (játék)lehetőséget a fejlesztők számára. Az AOC üdvöskéje is pontosan ilyen felépítéssel rendelkezik: vagyis látható keret csak és kizárólag az alsó részre került, hogy elegendő helyet biztosítson a fényforrások számára. A 40 colos képméret brutális, egy íróasztalra már-már túl nagy - főleg ha azt is hozzávesszük, hogy a panel képaránya 21:9-es, és a trendekkel ellentétben nem ívelt, hanem egyenes kialakítású. Egyszerűen túl sok a felület, sok fej- és szemmozgást igényel a használat, ha a monitort nem tudjuk elég messzire tenni.
A monitor a dobozból darabokban kerül elő, de pár perc alatt össze lehet szerelni: a kijelző, a tartó konzol és a talp összeillesztéséhez mindössze pár csavart kell betekerni. A nagy méret ellenére az állvány forgatási és emelési lehetőséget is biztosít, így a tökéletes pozíciót könnyű megtalálni. Cserébe a talp is nagy, az asztal hátsó részétől számítva legalább 30 centiméterrel kell számolnod "befelé".
A célcsoportot tekintve kissé meglepő, hogy nincs RGB-világítás, ezt azonban mi egyáltalán nem bánjuk - kinőttünk már az ilyesmiből. Ha szemből nézzük a monitort, a csatlakozók a talp bal oldalára kerültek és rengeteg van belőlük. Két HDMI 2.0, 1 DisplayPort 1.4 és egy USB-C csatlakozó szolgál képátvitelre, a beépített USB hub számára pedig felfelé egy USB-B, lefelé pedig 4 darab USB-A csatlakozó került beépítésre. A hub 3.2 Gen1 szabványú, vagyis az USB 3.0 sebességét, 5 Gb/s-os tempót képes biztosítani.
Mindezek mellett egy jackcsatlakozóba fülhallgatót vagy külső hangszórót dughatsz, ha a beépített hangszórók kevésnek bizonyulnak. Az USB-C csatlakozóval kapcsolatban érdemes még megjegyezni, hogy a PowerDelivery szabványt is kezeli, vagyis ha egy notebookhoz kötöd hozzá, akkor egyúttal annak töltéséről is gondoskodhatsz. Sőt, még az USB hub is tud erről a portról működni (KVM switch funkció).
Belül
Az AOC IPS-panelt választott, ami nemcsak gyors válaszidőt, hanem jó színeket is ígér, cserébe viszont csak közepes feketével, és ebből adódóan közepes kontraszttal rendelkezik. Ez persze a technológia velejárója, nincs is vele különösebb probléma. A felbontás viszont csak 3440×1440 pixel, amely ebben a méretben egyértelműen kevés - hogy mást ne mondjunk, a 34 colos 21:9-es monitorok többsége is ezt a felbontást nyújtja, és már azoknál is rezeg kicsit a léc. 40 colon ez a részletesség már 100 alatti PPI-t jelent.
A panel 1200:1-es maximális kontrasztaránnyal és 4 ms-os G2G, valamint 1 ms-os MPRT válaszidővel rendelkezik, színtér-lefedettsége viszont csak átlagos, tekintve hogy az sRGB színtér 100%-ára vagy a DCI-P3: 93%-ára terjed ki. Ami játéknál fontos lehet még, az a válaszidő: HDMI csatlakozóval 120 Hz-es, DisplayPort csatlakozóval pedig 144 Hz-es maximális érték választható ki. Az elektronika kezeli az AMD FreeSync és az NVIDIA G-Sync dinamikus képfrissítési megoldásait is.
Használat közben
A monitor minden irányban 178 fokos betekintési szöggel rendelkezik, így elméletileg bárhonnan is nézzük a képet, a színek torzulásával nem kell számolni. A kontraszt és a fényerő viszont csökken oldalról nézve, ami a gyakorlatban azt eredményezi, hogy középen és széleken nem konzisztens a képminőség. Azaz magával a képminőséggel nincs gond, de egy pontból nézve mégsem pontosan ugyanazt fogjuk látni. Ezen elég sokat tudna segíteni az ívelt kialakítás…
Fent már írtuk, hogy a fekete és a kontrasztarány csak átlagos, de egy IPS-paneltől ez igazából megszokott. Mint ahogyan az is, hogy a fényerő sem túl nagy egy olyan monitornál, amely ekkora képátlóval rendelkezik. Az AOC AG405UXC-nél alapjáraton 287 nites maximumot mértünk, ha viszont aktiváljuk a HDR-üzemmódot, akkor 404 nitre nő ez az érték. Egyébként a 287 nit bőven elég, hiszen normál esetben a kijelzőket 120-150 nit körüli maximális fényerő beállítás mellett szokás kalibrálni. A fényerő eloszlása átlagos - ha a középen mért értéket vesszük a bázisnak, akkor a sarkoknál és a széleken 10 százalék körüli mínusszal lehet számolni.
Ha pedig már szóba került a kalibráció, akkor nézzük is meg, hogyan teljesít a monitor ezen a téren! Nos, remekül! A gyári beállítással (csak a fényerőt csökkentettük 150 nitre) az átlagos deltaE értéke 2,2 - ezzel kapcsolatban azt kell tudni, hogy a 3 alatti érték már azt jelzi, hogy az emberi szem nem tud különbséget tenni az elvárt és a megjelenített színek között. Nemcsak a színek, hanem a szürkeárnyalatok is pontosak.
A monitor képminőségét a legjobban természetesen a válaszidő határozza meg. Az 1 ms-os MPRT értékből adódóan jó teljesítményre számítottunk, és nem is kellett csalódnunk: utánhúzás és szellemkép gyakorlatilag nincs, az input lag pedig mindössze 12 ms. Ha mindezeket összerakjuk a 144 Hz-es képfrissítéssel, akkor a matek azt adja ki, hogy még a pörgősebb játékoknál is inkább egy, mintsem két képkocka csupán a késleltetés.
Kezelés
A menü a jobb alsó sarokban jelenik meg, ideális pozícióban hiszen a kezeléshez használt gombok is pontosan ide igazodnak. A gombok sajnos egy sorban helyezkednek el, ami kezelhetőség szempontjából talán a legrosszabb választás - szerencsére viszont hozzá sem kell nyúlni a gombokhoz, mert a csomagolásnak része egy távirányító is. Ez a kontroller nemcsak a D-pad miatt jelent sokkal kényelmesebb használatot, hanem azért is, mert a színprofil, a fényerő és a hangerő közvetlenül állítható vele. Hasznos extra többek között akkor is, ha a monitort játékkonzolra csatlakoztatnád.
Összegzés
Az AOC Agon AG405UXC remek monitor játékra, és ára sem szállt el túlságosan - bár szerintünk érdemes várni egy kicsit, mert a jelenlegi, 250 ezer forintos bruttó ár hamar bekúszhat 200 ezer forint alá. A remek persze nem jelent tökéleteset, de az AOC-nél sikerült azért úgy válogatni, hogy a fontos jellemzők rendben vannak: a 144 Hz-es adaptív frissítés mellett az 1 ms-os válaszidő is szuper, míg a fekete és a kontraszt csak átlagos. A legnagyobb gondunk a felbontással volt, 3440×1440 pixel 40 colon már picit kevés, ha a monitor az asztalra kerül.