Korábban is helyet kapott már az AOC termékpalettáján több olyan gamermonitor, amelyekre nem kellett egy kisebb vagyont költeni. A gyártó most a 27G4X-szel jelentkezett, amely 85 ezer forintos ára ellenére szintén kiváló tulajdonságokkal rendelkezik, és még néhány olyan extra trükköt is tud, amire drágább társai sem feltétlenül képesek.
Külső
A gamerek körében az egyik legnépszerűbb méret jelenleg a 27 colos képátló, ebben a méretosztályban versenyez az AOC 27G4X is. A monitor külsőre teljesen átlagos benyomást kelt, hiszen a mára már unalomig ismert keret nélküli kialakítást egy egyszerűnek tűnő műanyag talppal párosítja. Az állvány viszont csak külsőre tűnik egyszerűnek, hiszen segítségével állítható a monitor magassága, valamint a pivot funkció is használható. Utóbbi ráadásul olyan, hogy a kijelző elforgatását mind a két irányban lehetővé teszi, amely tulajdonság még manapság sem számít túl megszokottnak. A káva alsó része a mi ízlésünknek kicsit vastag, részben azért is, mert ide kerültek a háttérfényt adó LED-ek. A káva jobb oldalán rejtették el egyébként a gombokat; alulról lehet megnyomni őket, így szemből a kezelők nem is látszanak, csak az egyes gombokhoz tartozó feliratok árulkodnak e szekció pontos helyéről. Összesen öt gombot kapunk, egyet a be- és kikapcsoláshoz, négyet pedig a menüben való navigációhoz. Az összes lehetséges megoldás közül ezt a fajta elrendezés tartjuk a legkényelmetlenebbnek, éppen ezért hatalmas plusz, hogy a monitor mellé jár az G-Menu szoftver is - erről később.
Az AOC 27G4X-et háromféle forrásból is lehet táplálni, amelyek közül kettőhöz HDMI, egyhez pedig DisplayPort csatlakozó segítségével létesíthető összeköttetés. Beépített hangszórók vannak ugyan, de ezek teljesítménye játékhoz - nem túl meglepő módon - nem elég. YouTube videókhoz azért megfelelők, ha néha a helyzet úgy hozza. Az árkategória alapján nem meglepő, hogy nincsen USB elosztó; ez adna egy kis kényelmi pluszt adattárolók csatlakoztatásakor, de azért hiánya nem a világ vége.
Belső
Az AOC 27G4X-be egy 27 colos, Full HD felbontású IPS-panel került, a gyors válaszidő alapján ez nem meglepetés. Tekintettel arra, hogy gamermonitorról van szó, a két legfontosabb adat a válaszidő és a legnagyobb képfrissítési frekvencia. Nos, az AOC megjelenítője mind a két szempont alapján a legjobbak között van, hiszen G2G váltás esetén 1 ms-os válaszidővel rendelkezik, a képfrissítés pedig 48 és 180 Hz közé állítható be. Utóbbi akár dinamikusan is változhat, hiszen az Nvidia G-Sync és az Adaptive Sync egyaránt támogatottak. A játékok szempontjából fontos lehet még az is, hogy van HDR funkció is (HDR10, hogy egészen pontosak legyünk), igaz a legnagyobb fényerő csupán 300 nit, így kiugró eredményre azért nem érdemes számítani ezen a téren. A panel sík, de ebben a méretben az íveltségnek nem is igazán lenne értelme.
A Full HD felbontás ma már a belépő szintet jelenti, kicsivel több pénzért QHD, sokkal több pénzért pedig akár 4K-s kijelzőt is lehet vásárolni. A QHD részletességhez képest azért a különbség nem égbekiáltó, és érdemes figyelembe venni azt is, hogy a kevesebb pixel egyúttal azt is jelenti, hogy a PC dolga is könnyebb; a játékokban így jobb részletesség választható ki. Kompromisszumot kell kötni továbbá a színkezelés tekintetében is, hiszen a kijelző az Adobe RGB színtér 90 százalékát képes csak lefedni. Ez átlagosnak mondható, és a dolog a játékokat igazán nem is érinti, viszont ha valaki fotókat szerkesztene vagy videós munkát is végezne, korlátozva érezheti magát.
Használat közben
A monitor alapbeállításokkal átlagos képet nyújt, ez vonatkozik a színhelyességre is. Érdemes rászánni pár percet arra, hogy néhány, az interneten is elérhető tesztábra segítségével pontosan beállítsuk a fényerőt, a kontrasztot és a gammát. IPS-paneltől nem túl meglepő módon a fekete nem kiemelkedően jó, ami azt jelenti, hogy ugyanez vonatkozik a kontrasztarányra is. Dinamikus LED vezérléssel persze mind a két jellemzőn lehet javítani, ha szeretnénk, de egyéni ízlés kérdése, hogy a statikus kontraszt és a pontos színek, vagy a dinamikus kontraszt és ebből adódóan a kevésbé pontos színek adnak-e jobb (azaz látványosabb) eredményt. Mi előbbire szavazunk. Ebben az esetben az átlagos deltaE 3,2 - ami ugyan még nem tökéletes, de mivel 3 alatti deltaE jelenti azt, hogy az elvárt és a megjelenített színek között a szemünk nem tud különbséget tenni, az összteljesítmény nagyon jó.
A játékok szempontjából sokkal fontosabb, hogy a papíron 1 ms-os válaszidő milyen élményt nyújt. Főleg, hogy az AOC 27G4X esetében is állítható a vezérlés, és a válaszidő tekintetében akár 0,5 ms-ra is le lehet menni. De nem feltétlenül érdemes, mert már alapbeállítás mellett sincsen igazán látható utánhúzás, még a leggyorsabban mozgó objektumok kontúrja is éles marad. A 0,5 ms-os válaszidő egyébként MPRT válaszidő, és nem egyedül a panel képességeiből adódik, hanem abból, hogy az alapesetben fix háttérvilágítást is villogtatja az elektronika. Az input lag alacsony, 120 Hz-es képfrissítés mellett 10 ms alatt marad, ami azt jelenti, hogy a játékokban jellemzően mindössze egyetlen képkocka a késés, ez a gyakorlatban egyáltalán nem vehető észre.
Az IPS-panel működési jellemzőiből adódóan nemcsak a színek vannak rendben, hanem a betekintési szögek is jók; oldalról nézve persze a fényerő és a kontraszt is csökken, de lilás árnyalatokkal vagy a színek másféle torzulásával nem kell számolnunk.
Menü, kezelés
Korábban már említettük, hogy a menüt a káva alsó részén lévő négy gombbal lehet kezelni, mégpedig úgy, hogy kettővel a szintek között, kettővel pedig a szinten belül, az opciók között lehet lépkedni. Nem a legkényelmesebb megoldás, ráadásul az AOC-nél olyan apróságokra sem figyeltek oda, hogy a bekapcsoló gomb legalább a visszajelző LED alá kerüljön. Ez minimum megszokást igényel.
Éppen ezért hasznos extra a G-Menu, amivel a beállításokat Windows alól is kényelmesen, az egér segítségével eszközölhetjük, beleértve a színprofilok vagy a többféle overdrive üzemmód közötti váltást is. A szoftver legnagyobb előnye mégsem ez, hanem annak lehetősége, hogy a színprofilokat akár játékokhoz is köthetjük, és még arra is van lehetőség, hogy minden játékhoz automatikusan más és más profilt töltsön be a monitor. Itt annyi a limit, hogy a gyári profilok nem módosíthatók, így személyes beállításokat a három egyéni gamer profil és a teljesen szabadon állítható egyedi profilban lehet csak tárolni. A beépített gamer profilok között fps, rts és versenyszimulátorokhoz optimalizáltakat találni.
Összegzés
Az AOC 27G4X a gamermonitorok között jelenleg az egyik legjobb ár-érték arányú ajánlat, amely főleg 1 ms-os válaszideje és 180 Hz-es képfrissítése miatt lehet jó választás mindenféle területre, de némi extrát azért a 300 nites maximális fényerő ellenére is jelent a HDR10-támogatás. A kedvező ár ellenére a kijelző tartogat extra funkciókat is, úgy mint emelhető káva, pivot mód és szoftveres beállítási lehetőségek, viszont kompromisszumokat is kell kötni a színtér-lefedettség, valamint a beépített hangszóró, no meg a hiányzó USB elosztó tekintetében.