A DDR5 egyre szélesedő térhódítását ez évben a CUDIMM modulok erősíthetik tovább, bár gyorsan hozzá kell tennünk, hogy a tömeges elterjedést most sem a 100 ezer Ft felett található készletek fogják elősegíteni. Szép-szép az új technológia, és ahogy tesztünkből kiderült, az Intel jelenleg bukdácsoló Core Ultra 200S sorozatú processzoraival még jót is tehet, de az árazás brutális, nehezen emészthető.
Sokkal nagyobb figyelem irányul a harmadáron 32 GB-nyi kapacitást kínáló modulok felé, amik között egyáltalán nem nehéz remek ár-érték aránnyal rendelkező példányokat találnod. Mondhatnánk, hogy a márka mindegy, a lényeg a specifikációkban rejlik, de azért egyik-másik gyártó nem véletlenül rendelkezik évtizedes történelemmel a DDR-memóriák piacán.
Az ADATA a trendeknek megfelelően leválasztotta gamer sorozatú komponenseit a főmárkáról, és XPG logó alatt kínál egészen jó tudást és teljesítményt. Sok meglepetés most sem lesz, de ha épp RAM-vadászatra indultál, érdemes rögtön az ABC-sorrend legelején megállnod és válogatnod.
Okosan megtervezett penge
A legelső DDR5-teszteknél találkoztunk utoljára olyan modulokkal, amiknek hűtőbordája nem emelkedett ki túlzottan a nyomtatott áramkör magasságából, és nem tartalmazott valamilyen RGB-alapú fényhatást. Sok gyártó tapogatózott az új szabvánnyal, hogyan lesznek működőképesek és stabilak az első Intel platformon, volt is probléma, de a bátrabbak a 6000 MT/s szintet viszonylag hamar elérték.
Érdekes ez a sávszélességi adat, hiszen akkoriban azt gondoltuk, fokozatosan haladunk majd feljebb, és valahol 8000-10 000 MT/s között lesz ideális tetőzése a DDR5-nek. A processzorokba integrált memóriavezérlők azonban nem így diktálják az iramot, az AMD AM5 platformján az eddigi két generáció a 6000-es szinten érzi jól magát, míg a Core processzoroknál a 600-as lapkakészlettel ellátott lapok egy része nem is igazán képes magasabb frekvenciák támogatására. Az újabb CPU-k persze szeretik a magas számokat, de az Arrow Lake-nél is megfigyelhető a tény, miszerint a késleltetés alacsonyan tartása kulcsfontosságú.
Így ez a Lancer Blade egy abszolút telitalálat, már ha azt vesszük alapul, hogy a PC-építők többsége a 6000-6400-as DDR5-szintről válogat. Egyrészt mára elég jó ár-érték arányok alakultak ki itt, másrészt a fejlődő memóriagyártás és -vezérlés lehetővé teszi, hogy a hozzáértők egy-két lépcsőfokkal magasabb adatátvitelt préselhessenek ki az adott modulból. Szerencse kérdése is a túlhajtás, de ebben kellemes meglepetésként sokat ad az ADATA.
Alacsonyra húzott sebességmámor
Visszatérve picit a kialakításra, az alacsony profil áldás lehet mindazok számára, akik a komponensekre vetítve is szeretik a kompakt kialakítást, és nem szívesen nézik a túlzó és több helyet foglaló hűtőbordákat, vázakat. Így is maradt hely az RGB-fénycsíknak, a fehér szín pedig kedves lehet azoknak, akik ebben a színben képzelik el a PC belsejét. Fekete színben is elérhető, tényleg ízlés kérdése, melyiket választod, a sebességadatok mindkét variánsnál megegyeznek.
Nem egyedi, mégis piros pontot érdemelnek a mérnökök azért, hogy Intel XMP 3.0 és AMD EXPO profilokkal küldik harcba a Lancer Blade ezen változatát. Ezekután nincs okod aggódni amiatt, hogy a szeretett gépedben épp nem tudod engedélyezni valamelyiket, az illeszkedő platform alaplapja azonnal felismeri a profilt, két kattintással és egy újraindulással (AMD-nél ez utóbbira már nincs is szükség) máris elérhető a 6000 MT/s-os adatátvitel, méghozzá CL30-40-40-76 időzítések mellett. Az eredmények hozzák az elvárható szintet, de a jó hírünk az, hogy itt nem kell megállnod.
Eldöntheted, hogy az adatátviteli értéket emeled vagy az időzítésekben mész lejjebb - platform, processzor és a teljes rendszerhangolás függvénye, hogy melyik a jobb irány. Ezzel a modullal az előbbinél a 6400-6667 MT/s szint sem lehetetlen, de a stabilitáshoz szükséges némi, maximum egy tizednyi feszültségemelés. Ha minden összeáll, akkor a CL30-as időzítési sor is tartható marad, amivel együtt azonnal látni fogod szintetikus programokban a fejlődést.
Itt még nem történt semmi különös, csupán 6400-ra állított átvitelt engedélyeztünk az XMP-profilra. A CL38 nem rossz, pici feszültségemeléssel alacsonyabb értéken is stabil működésre számíthatsz
A másik út a CL28-as szintig vezet, ekkor nem érdemes babrálnod a 6000 MT/s-os beállítással, hanem szép lassan lépegetsz lejjebb a késleltetésben. Lehet, hogy nem lesz látványos kimérve, de pl. egy Ryzen 9000-es processzor igen hálás lesz ezen tettedért.
Azok a fránya fények
Pontosabban szólva nem magával az RGB-funkcióval van problémánk, mert egyébként szép és effektekkel tarkított homogén megvilágítást kapsz, amit bármelyik alaplap vezérlőszoftveréből irányíthatsz, szinkronizálhatsz. Ebben nincs is több, hiszen problémamentesen működik, a különálló segédprogramként létező XPG Prime ebben mégis némi pluszt szeretne nyújtani. A gond csak az, hogy akkor válik igazán hasznos programmá, ha a gyártó termékpalettájáról több komponenst építettél be, különben nincs sok értelme.
Ráadásul a weboldali tájékoztatás felhívja a figyelmet arra, hogy az alaplapi segédprogramokkal nem érdemes együtt használni, sőt, egyik-másik telepítését sem kellene erőltetni együttesen. Ez pedig így nem túl felhasználóbarát, az alaplap gyártója által készített programcsomagot vélhetően többen szeretnék használni, és az RGB-fények kezelése ezekben is pofonegyszerű. Annyi baj legyen, nem egy alkalmazás fogja beárnyékolni a Lancer Blade erényeit, amik vitathatatlanul megvannak.
Kell ennél több?
Ha jó az árazás, akkor a többség bizonyára azt válaszolná, hogy teljesen felesleges. Az igazság ennél picit árnyaltabb, hiszen a CUDIMM-ekkel hasítanak igazán jól a Core Ultrák, a Ryzenek pedig minden egyes CL-csökkentésnek örülnek, az EXPO-t betöltve pedig a további finomhangolásokat is barátsággal fogadja a rendszer. No, ez utóbbit vastagon kipipálja az ADATA modulpárja, de az inteleseknek sem kell aggódniuk, mi épp egy 12. generációs Core i9-nek adtunk így némi memóriaoldali többletet, és bizony rá is fér az Alder Lake-re a plusz sávszélesség.
Egyben kapod mindkét profilkezelést, alacsony kiépítésben és RGB-fényekkel, a 32 GB-os kapacitás pedig még sokáig elég lesz. Gamer konfigba ideális összetevő, és a tuningban sem fogsz csalódni.