Nem titok, hogy manapság már dominálnak - akár otthoni használatnál is - a hordozható számítógépek, amelyeknek saját billentyűzetük és touchpadjük van. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ezekkel vagy kénytelen megelégedni, mert azért, valljuk be, sok laptopnak pocsék a billentyűzete, vagy legalábbis limitált és hát touchpaddel sem olyan könnyű és gyors pozícionálni az egérmutatót, mint egy egérrel.
Éppen ezért van létjogosultsága ezen két perifériának, ám az is teljesen érthető, hogy a felhasználók nagyrésze ma már a vezeték nélküli megoldásokat helyezi előtérbe. A Trust egy olyan szettel jelentkezett, amely nem extravagáns megoldásaival és magas árával hívja fel magára a figyelmet - a Trezo azt nyújtja, amit elvárnál egy ilyen készlettől, azt viszont egészen jól.
Csak semmi különcködés
A Trezo átlagos méretű dobozában mindent megtalálsz, amire szükséged lesz a használathoz. Az egér és a billentyűzet környezetbarát papírcsomagolást kapott, csupán egy gyors leírást, egy magyar nyelvű ismertetőt, valamint három darab AA elemet tettek mellé (Duracellt, nem valami olcsót). Utóbbiból kettő kell a billentyűzetbe és egy az egérbe. A két perifériához egyetlen nano-méretű vevőegység tartozik, amelyet az egérbe rejtve találsz, valamint egy USB hosszabbítókábelt is rejt a doboz, ami adott esetben igen hasznos lehet.
Lapos és néma - az ideális partner
A billentyűzet teljes méretű, a gombok laposak, a készülékház műanyag és természetesen a numerikus rész sem hiányzik. A fekete gombsapkák szélein minimális keret tapintható, ami segít a biztonságos és gyors gépelésnél, ha nem néznél oda. A fehér szitázás magyar nyelvű, és hogy a kényelem a lehető legjobb legyen, integrált, közepes méretű csuklótámaszt kapunk, a hátlapon pedig három fokozatban állítható a dőlésszög a két lábbal.
A billentyűzet membrános technológiára épül, amelynek két jó tulajdonságát megtapasztalhatjuk a Trezonál. Egyrészt fröccsenésálló az egész klaviatúra (persze, ha ragacsos üdítő ömlött rá, alaposan ki kell takarítani), másrészt teljesen csendes. A használat kezdetén előfordulhat, hogy 1-2 gomb akad lenyomáskor, ám ez a teszt során csak néhányszor fordult elő és az első nap végére meg is szűnt. Erről egy magyar nyelvű szöveg figyelmeztet is kicsomagoláskor.
A billentyűzet gombjai nem szigetesek (összeérnek a széleik), ennek ellenére a gépelés gyorsan és pontosan ment már a használatba vétel után pár perccel is. A bal felső sarokban minden fontos multimédia-vezérlő gombot is megtalálsz, a kerek gombsapkák ráadásul jól is néznek ki és kézre állnak. A normál kiosztást mindössze az borítja fel némileg, hogy az Fn gombsor alapértelmezett funkciói nem az F1-F12, hanem a rájuk szitázott rendszerparancsok. Ha az eredeti F1-F12 parancsokra van szükséged, a jobb alsó Fn gombot is lenyomva kell közben tartani. Ez némi kellemetlenséget okozott a teszt során, nehéz volt megszokni, pláne úgy, hogy nincsen lehetőséged arra, hogy a működés módját akár szoftveresen, akár hardveresen megváltoztasd. Szintén gondot okozott az ALT+F4 parancs (ablakbezárás) kiadása, ugyanis a rendszer az ALT+Fn+F4-et nem akarta felismerni.
Pici és gyors
Az egér tenyértámaszát mindössze egy Trust felirat díszíti, sem RGB-világítás, sem egyéb látványelem nem került rá. Az egy AA elemmel üzemelő periféria igen kicsi, leginkább egy notebook egérre hasonlít. A gyártó a szenzor pontos típusát és érzékenységét nem adta meg, de a gumírozott görgő alatt azért található egy dpi-váltó gomb és általános használathoz az alapértelmezett érzékenység elegendő. Sajnos oldalt extra gombok nincsenek, pedig egy Visszalépés hasznos lett volna, ellenben a főgombok a billentyűzethez igazodva csendesek - szinte semmi hangot nem adnak ki kattintáskor. Az egér alja nem túl izgalmas, a csúszótalpak nagyon kicsik, mindössze 4 pöttyre számíts.
Olcsón az elvárhatót
Kevesebb mint 15 ezer forintért prémium szolgáltatásokat ugyan nem nyújt a Trezo szett, ám van olyan tulajdonsága, amit nagyon könnyen meg lehet kedvelni. Ez nem más, mint a szinte néma működés, de persze sokan a fröccsenésállóságot is díjazni fogják. Nem beszéltünk még az üzemidőről, pedig ez is igen nagy erénye a Trezo szettnek. A két AA elemmel a billentyűzet akár 48 hónapig is használható, az egér pedig 12 hónapot bír elemcsere nélkül. Ez rendkívüli üzemidő, bár azt hozzá kell tennünk, hogy cserébe, különösen az egér esetében kellemetlenül agresszív az energiagazdálkodási beállítás. Elég mindössze néhány perc és az elektronika kikapcsol, sőt, mozgatásra sem ébred fel, legalább 1× kattintani kell az egyik főgombbal.
Persze ezek még nem akkora gondok, hogy rossz véleménnyel legyünk a Trezóról, sőt, épp ellenkezőleg. Kényelmes, csendes, sokáig bírja és nem is túlárazott - akinek komplett, vezeték nélküli szettre van szüksége, nem jár vele rosszul.