Nem gondoltuk, hogy létezik ember, aki úgy érzi, meg kell magyaráznia, miért néz nagy tételben cicás videókat az interneten, de a szlovákiai Kassa állatorvosi egyetemének kutatói most a tudomány nevében néztek végig gyors egymásutánban több mint száz videót.
Az állatorvosokat az érdekelte, lehetséges-e kategorizálni a macskák egymás irányába tanúsított érzelmeit a viselkedésük alapján, előre látni, ha verekedni fognak. Akinek van cicája, az csak mosolyog ezen, de a tudósok komolyan gondolták, hogy megfejtik őket. Felhívást tettek közzé arról, hogy várják a videókat, végül a beérkezett több tucat felvétel mellé a YouTube-ról is letöltöttek egy csomót, kiszelektálták azokat, amelyen rossz minőségű a kép, lemaradtak fontos mozzanatok vagy amelyeknek nem volt hangja, így maradt 105 videó 210 cicáról. Azt mondták, ez a legjobb módja annak, hogy természetes közegükben vizsgálják őket. (Na persze.)
Az eredmény döbbenetes:
A cicák viselkedése nehezen behatárolható.
Három csoportba sorolták őket, ezzel pedig alighanem alapjaiban forgatják majd fel az etológia tudományát:
- van, hogy a cicák barátságosak, játékosak egymással;
- van, hogy ellenségesek;
- és van egy csomó minden a kettő között.
Sőt, hogy bonyolítsák, olyan is van, hogy egy barátságosnak induló játék elfajul és verekedés lesz belőle. Őrület!
További megfigyelések: minél kevesebb hangot adnak ki, annál valószínűbb, hogy játékos bunyóról van szó, ha az egyik cica viszonozza a másik közeledését, akkor abból szintén ritkán lesz valódi verekedés, és hogy ez sincs kőbe vésve. A csoport vezetője, Noema Gajdoš-Kmecová mindenesetre lelkes és alig várja, hogy folytathassa a kutatást.
Tippeket adtak arra is, hogy ha két macska verekszik, vagy láthatóan verekedni fog, mit érdemes tenni:
- semmiképp ne próbáljuk meg erővel szétválasztani őket, ne kiabáljunk rájuk,
- lépjünk be a szobába, és nyugodtan kezdjünk elbeszélgetni,
- kapcsoljuk a lámpákat fel és le,
- kapcsoljuk be a tévét vagy váltsunk csatornát,
- rakjunk közéjük párnát.
Köszönjük, tudomány!