Hirdetés

Titokzatos objektumot bocsátott ki egy orosz katonai műhold



|

Ha miden igaz, akkor a Koszmosz 2581 műholdból származik a szóban forgó objektum.

Hirdetés

Újabb rejtélyes fejlemény borzolja a kedélyeket a világűr megfigyelői körében: egy nemrég felbocsátott orosz műhold egy azonosítatlan objektumot engedett ki magából, amelyről sem Moszkva, sem más hivatalos forrás nem közölt részleteket. A Live Science beszámolója szerint, (amelyet a 24.hu is leközölt) a kérdéses eszköz a Koszmosz 2581 műholdból válhatott le március 18-án, közel két hónappal azután, hogy az orosz Pleszeck űrrepülőtérről útnak indult három titkosított műhold társaságában.

A Koszmosz 2581, 2582 és 2583 elnevezésű műholdakat február 2-án bocsátották fel ismeretlen küldetéssel. Azóta a szakértők érdeklődve figyelik mozgásukat, mivel a műholdak 585 kilométeres magasságban végzett pályamódosításai szokatlanul aktív és célzott manővereket mutatnak. Jonathan McDowell amerikai asztrofizikus szerint a jelek arra utalnak, hogy a műholdak más űreszközök közelében hajtottak végre pozícióváltoztatásokat, ami különösen a katonai és hírszerzési elemzők érdeklődését keltheti fel.

Hirdetés

Az amerikai űrhaderő március végén érzékelt egy új, addig nem ismert objektumot ugyanazon a pályán, amelyet azóta azonosítottak a Koszmosz 2581 lehetséges leválasztott részének. Bár hivatalos orosz állásfoglalás nem született, a szakértők több lehetséges funkciót is feltételeznek: a tárgy lehetett egy ellenőrző modul, amely a műholdak rendszereit tesztelte, de szóba kerülhet egy célpontként szolgáló egység is, amellyel dokkolási vagy közelítő manővereket gyakorolhattak. Az sem kizárt, hogy tudományos vagy műszaki kísérleteket hajtottak végre vele - bár a titkosítás miatt ezek részletei ismeretlenek maradnak.

A Koszmosz műholdprogram 1962 óta az orosz - korábban szovjet - űrtevékenység egyik alappillére. Az elnevezés alatt futó eszközök rendkívül sokféle küldetést láttak el a hírszerzéstől a technológiai fejlesztéseken át a tudományos kísérletekig, működésük részleteit azonban szinte minden esetben szigorúan védik a nyilvánosság elől.

A mostani fejlemény újabb emlékeztető arra, hogy az űrverseny nem csupán gazdasági vagy tudományos kérdés, hanem a geopolitikai erőviszonyok egyik fontos és egyre aktívabb terepe is.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.