Szabályosan megmentette a teljes kihalástól a táblagépeket, hogy jó néhány évvel ezelőtt, nem sokkal a kezdeti fellángolást követően összeomlott a tabletpiac. Egészen addig mindenki ilyen mobileszközt akart készíteni, igyekeztek megreformálni a formátumot és az élre törni - ennek rengeteg bűnrossz tablet lett az eredménye, na és persze sok-sok kiábrándult felhasználó. Aztán a piac letisztult és maradtak a nagyon olcsó, valamint a nagyon drága modellek - köztük pedig szinte semmi. Mára a helyzet kicsit árnyaltabb, és ez a típusú mobileszköz is megtalálta a helyét a piacon. A stabilizálódást követően egyre több gyártó merészkedik vissza, sőt, szolgáltató is, mint például a Telekom, akinek tavaly már megismerhettük saját márkás okostelefonjait. Idén egy tablettel bővült a duó (plusz a két mobil hardverét is frissítették kicsit), méghozzá egy papíron egészen vonzó darabbal, ezért nem tudtunk ellenállni, és leteszteltük a T Tablet 5G-t.
Nem rossz, de a prémiumtól fényévekre van
A Telekom oldalán található (hiszen máshol nem is találod meg) termékoldalon rögtön ár fogad, ami olyan vonzó, hogy már szinte a specifikációk végigolvasását is elveted, csak kattintanál a vásárlásra. A 20 460 forint valóban csábító, főleg úgy, hogy a készülék nevéből sejthetően 5G modemet is tartalmaz a tablet, ám mielőtt a pénztárhoz sprintelnél (kattintanál), alaposabban is vedd szemügyre az árat: ehhez 2 éves hűséget kell fogadnod egy viszonylag nagy havi előfizetéses csomagra (+19 440 forint/hónap).
Ha mindössze a vas érdekel és lekapcsolod az opcionális előfizetést, az ár máris 80 ezer forint fölé ugrik (84 480 Ft), így pedig nem csoda, ha visszaveszel kezdeti lelkesedésedből, és inkább megnézed a tablet tudását. Mert azért még mindig érdekes darab, hiszen 100 ezer forint alatt kínál 5G-adatkapcsolatot, erre pedig még nem sok tablet képes ebben az ársávban.
Külső
A T Tablet 5G külsejére joggal mondhatjuk, hogy sallangmentes: egy szimpla tábla, aminek előlapját a nagyjából 7 mm-es kávák közé zárt kijelző foglalja el. Hátul középen egy nagy T-logó díszeleg, a bal felső sarokban pedig egy a síkből 2 mm-re kitüremkedő kamerasziget. Sokkal több izgalom oldalt sem vár: a lekerekített sarkú tablet oldalán hangerőszabályzót, ki/bekapcsolót, alul egy Type-C portot és másik oldalon egy SIM tálcát találsz, ami képes mSD kártyák fogadására is.
A tablet a jelenlegi divatirányzatnak megfelelően határozott élekkel rendelkezik és kissé szögletes, ami segít a stabilabb kézben tartásban is, azonban fém hátlap minden ujjlenyomatot megőriz, a keret műanyag, a kijelzőt pedig nem védi Gorilla Glass.
Belső
Ahogy a T Phone mobilokat, úgy a tabletet is a Telekom partnere, a Wingtech gyártja. A konfiguráció kialakításakor nem volt egyszerű helyzetben a cég: az 5G-s modem és az e-SIM-támogatás kötelező volt, a maradék pénzből kellett kihozni a lehető legtöbbet. Egy MediaTek Dimensity 700-as SoC-re futotta ennyiből, amihez 6 GB RAM-ot és 128 GB tárhelyet társítottak. A hosszúnak ígért üzemidőről 7000 mAh-s akkumulátor hivatott gondoskodni, azonban OLED-kijelzőre már nem futotta a keretből. Ez egy 10,36"-os LCD-kijelző 1200×2000-es felbontással, ami nem rossz, viszont a fényerő egészen gyatra - napos időben a szabadban semmit nem látsz rajta, normál, beltéri használatnál pedig minimum 50-70%-ra fel kell húznod, hogy jól lásd a képet.
A hátlapi kameraszigetre a vaku mellé két optika fért: a főkamera 8 MP-es, a másodlagos pedig valójában csak egy mélységérzékelő. Az előlapi kamera szintén 8 MP-es és támogatja az arcfelismerést. A kiegészítő szolgáltatásoknál ott a Wi-Fi 5, a GPS és a sztereó hangzás, de NFC nincsen és a hanghívást sem támogatja a T Tablet 5G. A dobozban mindössze egy SIM-tálca tűt és egy Type-C kábelt találsz, töltőfejet nem. Ez persze nem olyan tragikus: bár a Telekom gyorstöltést emleget, ez mindössze 15 wattos, amire a legtöbb töltő már képes. A táblagép IP52-es besorolása azt jelenti, hogy a fröccsenő víztől még nem romlik el, de azért merülni nem ajánlatos vele.
Teszt
Bár a Dimensity 700-as központi egység nem túl acélos, ezen az árszinten nem olyan ritka ez a chip, és a T Tablet 5G minimálisan módosított Android 13-as felületét is szépen futtatta, mindössze néhány egész képernyős animációnál dadogott néha. Telepítéseknél, játékoknál és több, párhuzamosan futó app közti váltáskor már inkább érezhető, hogy van nála gyorsabb, de a YouTube, az egyéb streaming szolgáltatások és az egyszerűbb játékok szépen futottak rajta. A 6 GB RAM is előnyös, az üzemidő pedig egészen jó, köszönhetően a takarékos hardvernek. A kamerák képe nem túl szép: megfelelő fényviszonyok mellett az előlapi kamera ideális a videochatekhez, meetingekhez, a hátlapival viszont ne életünk meghatározó pillanatait akarjuk lencsevégre kapni. Inkább gyors információrögzítésre érdemes használni.
A T Tablet 5G-n futó, letisztult Android 13 felülete jól használható, csak néhány helyen nyúlt bele a Telekom és az sem különösebben bántó. Ami viszont borzalmasan rosszul sikerült, az az amúgy is gyengécske kijelző automatikus fényerőszabályzása: ez igen agresszívan húzta le a fényerőt egészen a kellemetlenül sötét szintig. Ez szerencsére szoftveresen könnyedén javítható, az viszont kevésbé, hogy az arcfelismerés lassú és csak közepesen pontos. A hangzás viszont nem rossz, sztereóban szépen szól a tablet, még ha Dolby-hangzást nem is szabad várni tőle. Néhány tableten még ott díszeleg a jack csatlakozó, ám itt ilyet nem kapsz és rezgőmotorral sem bajlódott a cég.
Értékelés
A Telekom T Tablet 5G nem az iPadek és Galaxy Tab S-ek pozícióját fogja megingatni, mert nem erre készült. Vonzó árához képest egy jól összeszerelt tablet, aminek legnagyobb vonzereje az 5G-s modem és e-SIM-támogatás. A 84 ezer forintos (vagy előfizetéssel akár 20 ezer forintos) árat mindvégig észben tartva a Dimensity 700-as chip nem olyan fájdalmas választás, de készülj fel rá, hogy néhány animáció be-beröccen néha, az arcfelismerés nem túl magabiztos, és miután egy tabletnél a kijelző az egyik legfontosabb komponens, ebből igazán választhattak volna egy kicsivel jobbat. Szintén nehezményezzük, hogy a táblagéphez nem lehet gyári billentyűzetes tokot kapni, és azért gyorsabb töltés sem ártott volna. A Telekom három hónapig ingyenes Google One 100 GB-os előfizetést ad a tablethez, valamint vállalta, hogy 2 OS-frissítést és 4 évig biztonsági javításokat is kiad, ami ebben az árkategóriában igazán jó ajánlat. Persze ha nem létszükséglet számodra, hogy 5G-modem legyen a táblagépedben, 80 ezer forintért kicsit erősebb hardverrel, de leginkább jobb kijelzővel szerelt tabletek közül is válogathatsz. Ott van például a Xiaomi Redmi Pad jelentősen jobb, 90 Hz-es kijelzővel, hosszabb üzemidővel, gyorsabb töltéssel és hasonló teljesítményű SoC-vel - igaz, 5G modem nélkül.