Pár hete számoltunk be róla, hogy a NIST adatai szerint immáron a maszkot viselő embereket is egyre jobban felismerik az arcfelismerő rendszerek, csakhogy egy japán bolttulajdonosnak, bizonyos Shuhei Okawarának az ötlete belerondíthat az eddig elért eredményekbe. A tokiói üzlet vezetője ugyanis egy újfajta és meglehetősen szürreális megoldással állt elő a járványhelyzetben: létező emberek arcát modellezi le, majd az azok alapján készített maszkokat értékesíti.
Okawara a Reutersnek nyilatkozta, hogy először mókásnak gondolta, hogy megvalósítja azt, ami általában a fantasy történetekben fordul csak elő, viszont - és ezt már mi tesszük hozzá - beütött az üzlet: több mint százan jelentkeztek fotójukkal az októberben közzétett felhívására, amelyből az ötletgazda maga választotta ki a nyertes modellt és 40 000 jent fizetett neki. Ezután egy kézműves átdolgozta a képet, és 3D nyomtatóval elkészítették a maszkot. Okawara szerint már most hatalmas az érdeklődés a termék iránt, noha csak 2021 elején kezdi el árusítani őket tokiói boltjában, a Kamenya Omotében, darabonként 98,000 jenért (körülbelül 282 ezer forintért).
FACE-OFF: A Japanese mask store is selling hyper-realistic face masks based on people who volunteered to have their faces scanned. https://t.co/ryaPAMppIv pic.twitter.com/XtB8pbhlxD
— ABC News (@ABC) December 22, 2020
Okowara azt tervezi, hogy fokozatosan ad majd hozzá új arcokat a kínálathoz, beleértve néhány tengerentúli fizimiskát is. Érdemes azonban megjegyezni, hogy a hiperrealisztikus maszk a hitelesített társaival ellentétben semmit sem véd a járvány ellen, csupán kozmetikai funkciója van.