Tavaly novemberben szappanoperába illő eseménysor játszódott le a generatív mesterséges intelligencia területének legbefolyásosabb szereplőjénél, az OpenAI-nál, miután az igazgatótanács váratlanul kirúgta a társalapító-vezérigazgató Sam Altmant, csakhogy az néhány nap után, a cégbe több mint 10 milliárd dollárt fektető Microsoft hátszelével vissza is térjen a vállalat élére, minden korábbinál nagyobb befolyást szerezve.
Az első híradások szerint a félresikerült puccs központi figurája az OpenAI vezető tudósa, Ilya Sutskever volt, aki állítólag rossz szemmel nézte a fejlesztéseknél diktált tempót, és hogy nem jut elég figyelem a biztonsági kérdésekre. Az ugyancsak társalapító Sutskever azonban még a CEO visszatérése előtt arról posztolt, hogy megbánta a részvételét Altman kiebrudalásában, így nem volt meglepő, hogy a status quo visszaállása után is a fedélzeten maradt. Ez viszont végül csak pár hónapig tartott.
A főtudós ugyanis tegnap az X felületén jelentette be, hogy búcsút int az OpenAI-nak, hogy egy számára személyes jelentőséggel bíró projekten dolgozzon, amiről egyelőre nem árult el részleteket. Sutskever megfogalmazása szerint az OpenAI csodával határos pályát írt le, a távozó vezető pedig biztos abban, hogy a cég egy olyan AGI-t (artifical general intelligence, az emberhez hasonlóan gondolkodó AI) fog építeni, ami biztonságos és hasznos is.
After almost a decade, I have made the decision to leave OpenAI. The company’s trajectory has been nothing short of miraculous, and I’m confident that OpenAI will build AGI that is both safe and beneficial under the leadership of @sama, @gdb, @miramurati and now, under the…
— Ilya Sutskever (@ilyasut) May 14, 2024
Vele párhuzamosan Sam Altman is megtette a bejelentést, aki a saját posztjában a generációja egyik legnagyobb elméjeként méltatta a távozó kollégáját, és azt mondta, hogy az OpenAI nélküle nem lenne az, ami. Sutskever helyét Jakub Pachocki, a vállalat kutatási főnöke veszi át, akit a CEO szintén korunk egyik legokosabb embereként tart számon, és akit maga a kilépő főtudós is kiváló vezetőként jellemzett.
Az érintettek útjai tehát látszólag a lehető legnagyobb harmóniában válnak el, a közösségi médiában viszont mégis beindult a találgatás, hogy a nagy összeborulás csak a nyilvánosságnak szól, és hogy az orosz származású tudós "láthatott valamit" az OpenAI-nál, ami nem tetszett neki, és ami miatt novemberben aktív szerepet vállalt Altman eltávolításában. Az elmélet egyik fő támogatója Elon Musk, aki befektetőként volt jelen az eredetileg nonprofit cég 2016-os megalapításánál, most viszont perli azt, mivel szerinte az OpenAI azóta hagyta, hogy a Microsoft átvegye az irányítást, letérve a számára kijelölt útról.
Hogy pontosan mi zajlott a háttérben, a cég összezárását elnézve egy darabig biztosan nem fogjuk megtudni, most mindenesetre nem csak Sutskever hagyta ott a vállalatot: Jan Leike, a mesterséges intelligencia irányításával és ellenőrzésével foglalkozó csapat társvezetője nemrég egy rövid posztban tudatta, hogy kilépett. A bejegyzésben nincs magyarázat, sem érzelmes búcsúzkodás, ami csak tovább fűti az OpenAI-n belül dúló hatalmi harcokról szóló találgatásokat.