Eddig egyetlen cég, még az egész felhajtást elindító OpenAI sem kaszált akkorát a generatív mesterséges intelligencia körüli hype-on, mint az Nvidia, amely évek óta tudatosan invesztált az ehhez kapcsolódó hardveres fejlesztésekbe, így amikor a ChatGPT debütálását követően hirtelen a fél tech ipar az AI futtatására alkalmas erőforrásokat akart vásárolni, a zöld csapat bevált technológiája készséggel állt rendelkezésre.
Ennek hatására pedig kilőtt a vállalat forgalma, amely a legutóbbi negyedéves eredménybeszámolón 26 milliárd dolláros bevétel mellett 262 százalékos növekedéssel dicsekedhetett el 2023 azonos időszakához képest. A pénzpiacot nagyon meggyőzték a friss eredmények, így az Nvidia hamarosan elérhet egy újabb mérföldkövet.
A pénzügyi jelentés óta ugyanis valósággal szárnyalnak a vállalat részvényei, amelyek az 1100 dolláros határt is átlépve e sorok írásakor éppen 1105 dolláron állnak, de rövid ideig az 1150 dollár feletti tartományba is beköszöntek. Összehasonlításként: tavaly ilyenkor még mindössze 378 dollárt ért egy Nvidia-részvény.
Ez pedig a tőzsdei vállalatok rangsorán is nagy lökést adott a cégnek, amely a companiesmarketcap.com adatai szerint közel került ahhoz, hogy megelőzze a második helyezett Apple-t. A részvényárfolyam alapján az Nvidia összértéke 2,822 billió (billió = ezermilliárd) dolláron áll, míg az almás cégé 2,933 billió dollárnál. A Jensen Huang vezette vállalatnak tehát már nem kell sok az előzéshez.
Az Nvidia által diktált tempóról árulkodik, hogy a cég csak februárban hagyta le az akkor ötödik helyezett Amazont, amikor is még 1,970 billió dollár volt a tőzsdén kereskedett papírjai összesített értéke. Az pedig a mesterséges intelligencia körüli hype erejét mutatja, hogy az első helyre felkapaszkodott Microsoft (3,192 billió dolláros összérték) szintén annak köszönheti a szárnyalását, hogy jó időzítéssel fektetett az OpenAI-ba, átemelve annak GPT nyelvi modellét a saját Copilot szolgáltatásába.
A nagy kérdés, hogy vajon tartós marad-e a mesterséges intelligencia körüli felhajtás, egy friss felmérés ugyanis arról árulkodik, hogy a pénzpiaccal ellentétben a hús-vér felhasználókat egyelőre nagyrészt hidegen hagyja a technológia.