Gina Raimondo, az Egyesült Államok kereskedelmi minisztere egy nemrégiben adott interjújában kifejtette, hogy az országnak a Kínára irányuló tiltások és szankciók helyett inkább a hazai innovációba való befektetésre kellene összpontosítania. Kiemelte, hogy a 2022-ben elfogadott CHIPS Act rendelkezés révén az Egyesült Államok több pénzt költött a chipgyártási infrastruktúra fejlesztésére, mint az elmúlt 28 évben összesen.
Ennek ellenére a Wall Street Journal jelentése szerint Joe Biden amerikai elnök szankciók és tiltások bevezetését szorgalmazta a kínai cégekkel szemben, sőt még az ország szövetségeseit - köztük Hollandiát és Japánt - is arra kérte, hogy akadályozzák meg Kínát a fejlett technológiák beszerzésében.
"Kínát csak úgy lehet legyőzni, ha megelőzzük őket. Gyorsabbnak kell lennünk, csak így nyerhetünk."
- fogalmazott Raimondo.
A meglehetősen szigorú exportellenőrzések ellenére ugyanis számos kínai vállalat továbbra is képes feketepiaci és egyéb nem hivatalos csatornákon keresztül beszerezni a tiltott chipeket. A kínai innováció tehát nem torpant meg, számos vállalat továbbra is dinamikusan fejlődik az amerikai szankciók által támasztott akadályok ellenére.
Amikor a jövő januárjában beiktatásra kerülő Donald Trumpot nemrégiben az amerikai chipgyártást érintő intézkedésekről kérdezték, úgy fogalmazott, hogy "a chipalku nagyon rossz". Trump szóvivője, Kush Desai hozzátette, hogy a közvetlen kormányzati finanszírozás helyett inkább vámokat vezetnének be, csökkentenék az adókat, valamint az iparágat érintő korlátozásokat, hogy "felszabadítsák az amerikai energiát".
A CHIPS-törvény egyelőre bizonytalan jövője miatt számos vállalat igyekszik még január 20-a előtt felkerülni a finanszírozott projektek listájára. Ezzel párhuzamosan Trump azt tervezi, hogy felgyorsítja az engedélyek kiadását azoknak a vállalatoknak, amelyek legalább egymilliárd dolláros beruházást terveznek az Egyesült Államokban. Ez lehet többek között az oka annak is, hogy a japán SoftBank 100 milliárd dollárt tervez befektetni az AI-ba és más technológiákba az országban.