Közel két éve jelent meg a Switch, ami hardveresen messze nem volt olyan erős, mint riválisai, nem is volt olcsó, mégis sikeres lett. Pedig az eredeti Switch tévére kötve nagyon pixeles képet adott, a kontroller is szokatlan volt, kézikonzol módban pedig jó, ha 2 órát tudtál vele játszani.
Az ökoszisztémára is ráfért néhány nagyobb frissítés, mire a fontosabb szolgáltatások elérhetővé váltak. Ezekkel azonban ma már nem kell megküzdened, a Switch Lite egy bejáratott, érett platformra épül barátságosan kis méretben.
Mobilra hangolva
Amikor elsőre a kezembe fogtam a Switch Lite-ot, azt éreztem, amit anno a Gameboy Advance SP-nél vagy talán még inkább a 3DS-nél: a mérnökök pontosan tudják, hogyan kell gondtalanul használható kézikonzolt készíteni. Az eredeti Switch egyszerre akart hagyományos és mobil eszköz is lenni, ám a Lite már csupán a mobilitásra fókuszál, ezért kompakt, könnyebb és kisebb is elődjénél. A Joy-Con-okat beépítették a gépházba, az érintőkijelző pedig 6,2 colról 5,5 colra zsugorodott. Az eredmény csodálatos: ugyan még nem olyan kicsi, mint anno az Advance SP, vagy a 3DS, de kényelmes kézben tartani és hordozni sem olyan nagy nyűg.
Ismerős újszülött
Alaposan megújult a Switch Lite belseje, de szemmel látható javulást igazán a kijelző zsugorodása hozott. A kisebb képátló ellenére ugyanis a pixelek száma nem változott, továbbra is HD-s, vagyis 720p-s felbontást kapsz. A képminőség így javult, a kép élesebb lett és csak nagyon közel hajolva lehet pixeleket felfedezni.
A központi egység gyártástechnológiája fejlődött és más memória és flash chipek kerültek a Lite kiadásba. Ezek sebességben nem hoznak előrelépést, azonban gazdaságosabban gyárthatók, kevésbé melegszenek és kisebbek is. A legfontosabb tulajdonságok mégsem ezek, hanem a csökkentett fogyasztás, ami egy mobil eszköznél kiemelt jelentőséggel bír. A Switch Lite már akár 3-7 órán keresztül is bírja egyetlen feltöltéssel, ahol az üzemidő nagyban függ a fényerőtől és magától a játéktól is, de tény, hogy nagyjából kétszer tovább használhatod mobil játékkonzolodat, mint eddig.
A Joy-Conok integrálása a gépházba szintén a mobil használatot helyezi előtérbe. Természetesen a kompatibilitás nem is kérdéses, sőt, a mozgásérzékelők is megmaradtak. A digitális irányváltó ezúttal már egy D-Pad, ami könnyebben használható, jobban kézre áll. Persze sok játék arra épül a Switch-en, hogy a Joy-Conokat leszedve kell mozdulatokat végrehajtanod, vagy esetleg ketten kell egy-egy kontrollerrel egymás ellen játszani. Ezekre a helyzetekre megtartották a fejlesztők a kiegészítő Joy-Conok kezelését, vagyis utólag is vásárolhatsz Joy-Con párost, illetve Pro kontrollert is, amelyeket egyszerűen párosíthatsz Switch Lite konzoloddal.
A Switch Lite nem forradalmi, csak jól átgondolt termék sok-sok nagyszerű játékkal, amik garantálják a sikerét
Nem változott a hangerőszabályzó, a ki/bekapcsoló és az alsó Type-C port helye sem (sőt, NFC is van az Amiibo-hoz), a belső, 32 GB-os tárhely pedig továbbra is bővíthető mSD kártyával. Ami változott, az a dokkolhatóság: a Switch Lite már nem köthető ki tévére akkor sem, ha utólag vásárolsz hozzá tévés dokkolót (hiszen ilyen nincs is). A Lite-ot kifejezetten mobil használatra tervezték, ezért, ha számodra fontos az óriási kijelző, ezt a verziót nem neked találták ki. Szerencsére akkor sem a két évvel ezelőtti modellre kell hagyatkoznod, az eredeti dizájnnal megegyező, frissített Switch konzol is megjelent, amelyben szintén fejlettebbek a chipek, így az üzemidő látványosan hosszabb lett (akár 9 óra egyes játékoknál).
Ami viszont sajnálatosan nem változott, az a Bluetooth headsetek támogatása: továbbra is csak kábeles fülest tudsz csatlakoztatni a Switch Lite-hoz. Szintén sokan reménykedtek a belső tárhely megduplázásában, azonban ez is elmaradt, így mindenképpen kalkulálj egy extra micro SD kártya árával a Lite mellé. Sajnálatos módon az alapmodellnél még meglévő automatikus, adaptív fényerőszabályzás megszűnt, ezúttal csak manuálisan változtathatod a fényerőt. Bár egyértelmű, azért megemlítjük azt is, hogy a Labo kiegészítőcsomagokat nem használhatod a Switch Lite-oddal.
Repülőrajt a siker felé
Az okostelefonok mindent elnyomó dominanciája mellett nem lenne egyszerű dolga egy olyan mobil kézikonzolnak, mint a Switch Lite, azonban a Nintendo régi-új eszköze nem zéróról indul. Új kütyüd első bekapcsolásának pillanatában azonnal egy érett, kipróbált és bevált platformot kapsz temérdek egyedi és nagyszerű játékkal, felhőbe mentéssel, beépített e-shoppal, Youtube klienssel és hamarosan érkező, további szuper játékokkal (például Witcher III). Az ár hazánkban egy kicsit magasnak számít, talán 50-60 ezer forint magasságában nagyobb sikere lenne, azonban még így is nagyszerű útitársad lehet egy Switch Lite, amely nem csak kényelmes, de hihetetlenül jó játékok érhetők el rá.