Talán túl sokáig ragaszkodott a klasszikus mobildizájnhoz a Sony, ám az XZ2 Premium után alig pár hónappal megjelent Xperia XZ3 végre szakít a régi iskolával és divatos, új külsővel robban be a piacra. Persze ez a piac nem éppen könnyű terep, a tavaszi nagy modellfrissítés után a legtöbb cég őszre is hagyott újdonságot szép számmal. A Sony új mobilja olyan, nehézsúlyú ellenfelekkel találta is szemben magát, mint az LG V40, a Huawei Mate 20-család, az új iPhone-ok, de említhetjük a Samsungot, a OnePlust, a Xiaomit és számos más gyártó termékét is.
Felzárkózás
A vékony és keskeny, manapság divatos, hosszított készülékház nagyon elegáns és a speciális fémkeretnek hála masszív. Ez a keret az elődhöz (XZ2) képes teljesen új és sokkal masszívabbá teszi a mobilt, ami érezhető: az XZ3 nem recseg-ropog még szorításra sem. A telefont mindkét lapján Gorilla Glass 5 védi, azonban furcsa módon a hátlap és a keret között egy nagyjából fél milliméteres rés fut körbe, ami azt az érzetet adja, hogy ez a lap lepattintható. Nos, erről szó sincsen, az XZ3 nem szétszedhető, viszont így IP68-as besorolást kapott.
Az ujjlenyomat-olvasó a hátlap közepére került, méghozzá abszolút a közepére, ami ennél a hosszúkás készülékháznál kényelmetlenül lent van és bizony még úgy is problémás a használata, ha hozzászoksz, ugyanis a telefon csúszik. A külsőnél még nagyon fontos információ, hogy extra színekben is lehet kérni az XZ3-at, ráadásul nagyon szépen sikerült a hátlap fényezése.
Szintén hiányoznak az extra optikák a hátlapról, mindössze egyetlen, 19 MPixeles szenzort használhatunk. Ez hardveresen az XZ2-vel megegyező tudású, a szoftvert azonban alaposan átszabta a Sony. A selfie kamera egészen jó, a 13 MPixeles szenzor szép, éles képeket készít. A szuperlassított felvételi mód immáron full HD-ben is használható (igaz, feleannyi ideig).
Belső
Odabent Snapdragon 845 SoC dolgozik, amin száguld a gyártói sallangoktól szinte teljesen mentes Android 9.0. A Sony szoftverfrissítési politikája figyelemreméltó, a friss Android mellett a havi frissítések is szinte azonnal érkeznek az új Xperia mobilokra.
Noha csúcskategóriáról beszélünk, a központi chip mellett csupán 4 GB RAM és 64 GB tárhely található, ami 270 ezer forintért cserébe fájdalmasan kevés - még szerencse, hogy a tárhely bővíthető mSD kártyával. Az LTE modem a lehető legjobb (Cat18) és nem hiányzik a Wi-Fi ac, a Bluetooth 5, az NFC, sőt, a gyorstöltés és a Qi zsinórnélküli töltés sem. Az akkumulátor átlagos méretű, 3300 mAh-s, az intelligens energiagazdálkodásnak hála pedig a 1,5 nap üzemidő könnyedén elérhető. Sajnos a jack csatlakozó már nem része a telefonnak, ellenben a sztereó hangszórók szépen és hangosan szólnak, sőt, egy Dynamic Vibration rendszert is rejt a készülékház, ami a hang ütemére rázza a mobilt. Ez érdekes, néhány játéknál még jól is esik, de zenehallgatásnál hamar azon kaptuk magunkat, hogy lekapcsoltuk.
Nem maradhatott ki a mesterséges intelligencia sem, például a zsebünkből előkapott és elfordított telefon automatikusan készít egy képet. Szintén egyedi és hasznos újdonság a képernyő oldalára pöccintve előhívható lebegő mini-menü is, ami intelligensen válogatja ki gyakran használt appjainkat, illetve a sokat változtatott funkciókat (például Wi-Fi, zseblámpa stb.).
HDR-ben a világ
Az Xperia XZ3 nagy újdonsága a lekerekített, 6 colos OLED kijelző. A 18:9-es, 1440×2880-as panel HDR-képes és minden Sony képjavító extrát megkapott. A fényerő csodálatos, a kontraszt a P-OLED technológiának köszönhetően szuper, a színek élénkek. A HDR a videofelvételre is vonatkozik, ráadásul hiába az egyetlen hátlapi szenzor, az XZ3 jó képeket és videókat készít.
Verdikt
Végre mert váltani a Sony, ami nagyon rá is fért a konzervatív Xperia-vonalra. Az XZ3 pozicionálása nagyon furcsa: az XZ2-t egyértelműen leváltja, de az XZ2 Premium alatt helyezkedik el, hiába újabb modell nála. A szuper OLED kijelző és a szép külső mellett a jó üzemidőt, az extra rezgőmotorral megtámogatott, hangos sztereó hangszórókat, a zsinórnélküli töltést és az erős Snapdragon 845-öt lehet kiemelni. Bár túl sok optika nincs a telefonon, azért szép képeket készít, a mesterséges intelligenciaként eladott apró, szoftveres újdonságok pedig jól használhatók a mindennapokban. Az XZ3 nem tökéletes és véleményünk szerint alaposan túlárazott, de divatos külsőt és jó belsőt kapott, így van esély rá, hogy a márkahű vásárlók mellett azok is elgondolkodnak rajta, akik már lemondtak a felsőkategóriás Sony mobilokról. Persze ehhez a Sony-nak nagyon hangosan kell vernie a dobokat, mert konkurensei nagyon zajosan hirdetik saját újdonságaikat.