A NASA júniusban adott hírt róla, hogy a Hubble, annak ellenére, hogy semmilyen sérülés nem érte, üzemképtelenné vált. Az űrhivatal elárulta, a Hubble-lel nem szakadt meg a kommunikáció, így már akkor megpróbálkoztak a helyreállítással.
Az Edwin Hubble asztronómusról elnevezett szerkezet mint 30 éve dolgozik az űrben, amely idő alatt olyan káprázatos képeket készített, mint például ez itt. A kora miatt a NASA arra gyanakodhatott, hogy a régi chipek elhasználódhattak, amiket készenléti memóriák bevetésével igyekeztek orvosolni, ez a kísérlet azonban kudarcba fulladt, írja a SlashGear.
A mérnökök az első sikertelen próbálkozás után egy jóval összetettebb javítással álltak elő, ezúttal sikerrel. A művelet során a Földről üzembe tudták helyezni a Hubble készenléti eszközeit, melyeknek köszönhetően életre kelt a hozzájuk tartozó számítógép, amire végül fel is került a normális működéshez szükséges szoftver.
A NASA bravúrja rávilágít a 31 évvel ezelőtt dolgozó mérnökök zsenialitására, akik egy olyan eszközt hoztak létre, ami több mint három évtizeddel később is képes újraéleszteni magát. Kapóra jött persze az is, hogy 2009-ben a Hubble átesett egy helyszíni karbantartáson/javításon is.
Az utódjának szánt, amerikai-európai-kanadai fejlesztésű James Webb űrteleszkópot várhatóan idén október 31-én bocsátják fel, és novemberben áll majd szolgálatba. A tervek szerint legalább tíz éven keresztül fogja majd ellátni feladatait.