Az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet, ismertebb nevén a CERN leghíresebb eredménye ezidáig kétségtelenül a nagy hadronütkeztető, mely 27 kilométeres hosszával képes közel fénysebesség közelire gyorsítani részecskéket. Ennek köszönhetően sikerült felfedezni a Higgs-bozont, az "isteni részecskét" mely nagyban hozzájárult annak megértéséhez, honnan származik a világegyetemet felépítő részecskék tömege.
A Genf külvárosában található kutatóközpont részecskegyorsítással kapcsolatos kutatásainak eredményeként most a rákkezelés új módját fedezhették fel. Egy kutatás alapján a BBC számolt be a Flash névre keresztelt technológiáról, melynek köszönhetően az egészséges szövetek megkímélésével sugározható be a rákos szerv.
A technológiáról egyébként már 11 évvel ezelőtt publikált Marie-Catherine Vozenin sugárbiológus. Eszerint a Flash paradigmaváltást hozhat a sugárkezelésben, hiszen lényege az, hogy ultramagas dózisú sugárzás érje a rákos szöveteket, kevesebb mint egy másodperc alatt.
Az eltelt években folyamatosan folytak a kísérletek a technológiával, többek között laboratóriumi egereken, és ezek több esetben megerősítették, hogy az állatok több Flash kezelés után sem tapasztaltak olyan mellékhatásokat, melyeket a hagyományos sugárkezelés okoz.
Billy Loo, a Stanford Orvostudományi Egyetem sugáronkológia professzora, aki Flash laboratóriumot alakított ki az egyetemén, így nyilatkozott:
"A Flash kevesebb normálszövet-károsodást okoz, mint a hagyományos sugárzás, miközben a tumorellenes hatékonysága nem csökken. Ez hatalmas változást hozhat a területen."
A professzor egyelőre óvatos optimizmusra int, szerinte ugyanis egyelőre nem lehet megmondani, hogy az állatokon folytatott kísérletek eredményei megismételhetőek-e az embereken, és még ha az is volna, hosszú idő mire megállapítják, hogy a különböző rákbetegségek esetében milyen sugárzást alkalmazzanak. Az önkénteseken folytatott kísérletek már világszerte elkezdődtek, de ezek eredményei egyelőre még nem ismertek.