A tavalyi Fold5-megjelenés annak ellenére emlékezetes marad, hogy a tulajdonságok listája már akkor sem mutatott különösebben meglepő tételeket. Sokan felrótták a lassúcska töltési sebességet, a kamerarendszer lemaradását a hagyományos csúcskészülékekhez képest, illetve a még mindig külön kiegészítőként elérhető SPent, de a telefon lényegét adó hajlítható kijelzőt érintő zsanértechnológia és az egész hardveres alap tökéletesítése még el tudta vonni a kétkedők figyelmét.
Persze a rutinos Fold-tulajdonosok moroghattak, hogy csupán az ötödik modell érkezésére lett kipipálva a strapabíróság, a hajlítás érzetére mi is megadtuk az előzetes bizalmat, hogy ez bizony tovább bírhatja, mint az elődök. Az idő igazolta a Samsung mérnökeinek törekvéseit, egy szűk év elteltével sincsenek tele a fórumok és közösségi oldalak kettétört kijelzős és megakadó zsanéros panaszokkal.
A házi feladat jelest érdemelt, de egyúttal kérdőjeleket vetett fel, hogy a 6-os modell vajon mi újat hozhat még be. Nagyobb kijelzőket? Erősebb SoC-t? Netán végre hozzányúlnak az akkumulátor töltési sebességéhez? Nos, az eredmény láttán a többség vélhetően nem fog elájulni a Fold6-tól.
Mi történhetett az elmúlt 1 évben?
Talán nem is ez a jó kérdés, amit fel kell tennünk. Mivel a hatodik Fold modellről van szó, inkább az merül fel, hogy ennyi idő és modellváltás után vajon a Samsung tudja-e, ki a készülék célcsoportja. Bagatell kérdésnek tűnhet, sőt, egyenesen sértő, de ha kicsomagolod az újdonságot, akkor te is elbizonytalanodhatsz. Aki elsőként találkozik a Folddal, még érezheti a kinyitással járó "hűha" érzést, most már tényleg csak abba köthetnénk bele, hogy a kijelző még mindig nem teljesen sima a hajtás mentén, egyébként pompás, felsőkategóriás termékhez illő a zsanér és a kijelző működése. Tökéletes a képminőség, a felbontás és a fényerő, a képfrissítés 120 Hz-en pörög mindkét panelen; egyszerűen ebbe nem lehet belekötni. Vagy mégis? Legfeljebb akkor, ha volt már Fold5 a kezedben, próbáltad tollal használni, és esetleg szenvedtél a külső kijelzővel üzenetírás közben.
Sok különbség nincs az utódnál, egyedül a külső panel piciny méretnövekedése miatt lehet felsóhajtani: éljen, ez a képátló már használható chatelésre! A dizájn ízlés kérdése, nekünk tetszik a sarkos váz, ettől inkább indusztriális a készülék, és nem lifestyle termék, a kameragyűrűk kinézete pedig kvázi kötelezően módosított elem, így legalább egy kicsivel nehezebb összetéveszteni az előző modellel. Ezzel meg lehet barátkozni, azzal viszont már kevésbé, hogy a három lencse és a mögöttük működő szenzorok nem változtak, a képkészítés egyedül a szoftveres trükkök miatt javulhatott valamelyest. Érthetetlen, és a Samsungnak sincs igazán jó válasza a fejlesztéseket hiányoló kérdésekre.
Megoszlanak a vélemények arról, hogy a zsanér mechanikája fejlődött-e. A gyártó szerint minimálisan igen, és ez valószínűleg így is van, de a tény az, hogy ami már a Fold5-nél is jól működött, az itt is be fog válni. A készülék belseje még mindig nem alkalmas arra, hogy SPent fogadjon, pedig a stylus-alapú bevitelt kedvelők ennek jobban örülnének, mint egy újabb tokba csúsztatható, pattintható tollnak. Az akkumulátorral kapcsolatos panaszok talán a leghangosabbak, mert ezen a téren nemhogy a töltési sebesség nem fejlődött, a kapacitás sem változott. Az új Snapdragon SoC fejlett energiagazdálkodási sémáival kinyerhető némi extra üzemidő, de ha tényleg használni akarod a készüléket, akkor a nap végére töltőért kell nyúlnod. Az 50%-nyi feltöltés egyébként megvan fél óra alatt, de ennek duplája már okozhat kényelmetlen szituációkat, amikor a Fold6 teljes tudástárára van szükséged.
MI és a OneUI
Vitathatatlan tény, hogy a Google saját rendszere mellett a Samsung szoftvere kínál gördülékeny és tudásban naprakész felhasználói élményt, pláne akkor, ha csúcshardveren fut. A OneUI 6.1.1 verziója ezúttal sem okoz csalódást, a kötelező gyártói applikációkat lehet nem szeretni, de pár mozdulattal eltávolíthatók, ha úgy tartja kedved. Az idei rivaldafényt nem maga a rendszer, hanem a Galaxy AI funkciók kapják, amelyek révén betekintést nyerhetsz a mesterséges intelligencia alapképességeibe. Egy új élmény, amit azonnal megkedvelhetsz és rutinossá válhatsz benne, vagy pár nap után teljesen elveszted az érdeklődésed iránta, mert "tájidegen" az okostelefonos-tabletes használati szokásaid alapján.
Még nem írnánk le teljesen ezeket a tulajdonságokat, csupán a kezdeti körön vagyunk túl a Fold6-tal, és a korábbi generációs modellek is segítik az AI térnyerését - talán az év végére várható OneUI 7.0-ban lesz igazán kerek ez a történet. Vagy jövőre, netán 2026-ban, vagy még később: 7 éven keresztül várhatod az Android és OneUI frissítéseket, ami nagy öröm. Bár évente érkeznek az utódok, a rendszerfrissítések az utóbbi években eléggé látványosak a hajlított kijelzős Galaxykon; és amíg támogatott a Fold6, addig talán nem érzel majd késztetést a leváltására.
Tavalyi árplafon helyett árpofon
A "leváltás" kapcsán jöhet egy újabb sóhaj, csak most nem megkönnyebbülésként, hanem fájdalmas levegőkifújásként.
Ha a Fold6 kezdeti árazása még a karácsonyi szezonban is érvényes lesz, nem sokan lépik majd meg a váltást. Egészen brutális, amit a Samsung idén kiszámolt, a 829.900 Ft-os induló ár nemcsak sokkoló, hanem indokolatlan is. Jelentős az ártöbblet a Fold5-höz képest, ennyivel nem nyújt többet az új kiadás, az 1 TB-os változat közel 1 millió Ft-os ára pedig már tényleg túl van minden lélektani határon.
Sajnos bármennyire is próbáljuk megmagyarázni magunknak az áremelést, ebben nincs ennyi. Kézbe veszed, kinyitod, még talán a tollat is használod: egymillió forint van a kezedben. A 256 GB-os alapmodellnél tokokkal és tollal együtt a 900 ezerhez közelítesz, és akkor még az új Buds vagy Watch termékekből nem vásároltál be.
Galaxy ökoszisztéma ide, AI-funkciók oda, nem jó az irány. Ekkora áremelés nem fér bele, még akkor sem, ha az indoklásban egymás után hallhatjuk az "infláció, háború, forintárfolyam" szavakat. A készülék önmagában kiváló, és meg tudja találni a célcsoportját, sőt, a koncepció jövője is tartogathat még izgalmakat; de ezeket az árakat látva az az érzésünk támadt, hogy a Samsung maga sem tudja, mit kezdjen a Folddal. Szűkre húzták a komfortzónát, és lehet, ez lesz végül a koncepció veszte. Kell a fordulat, egy évük van rá, hogy átgondolják, merre tovább. Addig talán a konkurencia is utóléri őket. Aki hajtogatni akar, esetleg a Flip6-ot fontolja meg, az nem ilyen drága, de szoftveresen a Folddal egy szintet képvisel.