Immáron több éve, minden augusztusban mindenki a Samsung Galaxy Z Fold újabb példányáról beszél, mint igazi technológiai mérföldkő és mérnöki bravúr. Pedig a nagyra, akár kisebb tabletté nyitható mobiltelefon hiába hasznos, nem mindenkinek ideális.
Ezt a Samsung is jó érzékkel kitalálta, és elkészített egy második hajtogatós telefont is, aminek a Flip nevet adta. Minimálisan szerényebb hardver, kicsi, trükkös kijelző, ám sokkal kisebb méret jellemzi ezt a modellt, ami leginkább a 2000-es évek elején oly népszerű kagylómobilok érzését igyekszik visszahozni modern köntösben. A Flip4 teljesen más, mint a Fold4, a megcélzott közönség is különbözik, de az ezúttal is igaz, hogy újdonságot szinte alig kaptunk idén. Kérdés, hogy a ráncfelvarrás, finomítgatás elegendő-e a sikerhez.
Kicsi kagyló nagyot álmodik
A 2022-es Flip4-et nagyon-nagyon közelről kell nézned és szinte biztos, hogy még úgy sem fogod tudni megkülönböztetni a tavalyi Flip3-tól. A méreteknél 1-1 mm-es eltérések vannak (és a tokok vélhetően nem csereszabatosak), tömegben pedig mindössze 4 gramm a különbség - ennyivel lett nehezebb az idei kiadás.
A hajtogatás elve, a zsanérszerkezet, a gombok és kamerák mind pontosan ugyanott vannak, semmiféle forradalmi változtatást nem fogsz találni ezen a telefonon. A hátlapot Gorilla Glass Victus+ védi, belül pedig egy 6,7"-os Dynamic AMOLED 2X panel fogad 120 Hz-es frissítéssel és akár 1200 nites fényerővel - csakúgy, mint a Flip3 esetében. A külső kijelző is érintőkijelző és a OneUI kezelőfelülettel itt is sok hasznos funkciót érhetsz el, ami miatt igazán szerethető ez a másodlagos panel.
A Flip4 valódi újdonsága a Snapdragon 8+ Gen 1 SoC, ami a ma kapható legerősebb rendszerchip androidos készülékekhez. Ezt 8 GB RAM és 128/256/512 GB tárhely támogatja abban, hogy tényleg semmi sebességgondod ne legyen az elkövetkezendő években.
A másik "nagy" előrelépés az üzemidő javítása, ugyanis a Flip3 ebben nem teljesített valami jól. Az akkumulátort 3700 mAh-sra növelték, a töltés pedig kábellel 25 Watt, vezeték nélkül 15 Watt lehet.
Maradt az alumínium zsanér és a nem teljesen szimmetrikusra zárható két rész, valamint kapsz IPX8 besorolást is, ami azt jelenti, hogy a telefon vízálló, ám a por nagy ellensége. A bekapcsológombba került a pontos és gyors ujjlenyomat-olvasó, de ha nyitott állapotban van a telefon, arcfelismerést is bevethetsz a feloldáshoz.
Aktív életre fel!
A Flip4 egyértelműen zsebbarát és ezt nem lehet elvitatni tőle (bár kissé vastag). Emellett fotózási képességeit is kiemelte a gyártó, ahol a főkamerát le is váltotta. A 12 MP-es, optikai képstabilizátoros főegység valóban szép képeket lő normál és rossz megvilágítás mellett is, ám nem mérföldekkel jobbat, mint elődje és sajnos a kissé természetellenes túlszaturáltság továbbra is megfigyelhető. Az ultraszéles látószögű kamera, illetve a selfie nem változott tavalyhoz képest, ahogy a szoftveres megoldások is hasonlóak. Itt a telefon 90 fokos nyitvatartása melletti üzemmódot érdemes kiemelni, ami ötletes és praktikus is, valamint az összecsukott telefonnal készített fotókat, ami gyors és kényelmes módja például egy selfie-nek.
Ez a félig csukott Flex mód amúgy a OneUI-nak köszönhetően több app esetében is bevethető, legyen az a Reels, a TikTok vagy az Instagram. Ezek jelenleg igen népszerű szolgáltatások, amelyek támogatása jól mutatja, hogy a Samsung nem a klasszikus power usereknek, hanem a fiatal kreatívoknak is szánja a Flip4-et. A másikra ott az S22 Ultra vagy a Fold4.
Evolúciós bébilépés
Idén nem okozott meglepetést a Flip4. No nem csupán azért, mert már jó előre minden kiszivárgott róla, hanem azért is, mert apró, evolúciós fejlesztéseket, finomhangolásokat végzett csupán a Samsung. Az erős SoC mindenképpen jó hír, ám az ezzel a chippel elérhető csúcssebességtől messze van a Flip4 (például AnTuTu: 761 732 vs. 1 105 637 pont Flip4 vs. ROG Phone 6 Pro). Az akkumulátor és ezzel az üzemidő szinté javult, de azért ez még mindig nem a legjobb, naponta töltőt kér a mobil, ha rendszeresen használod.
Szintén örültünk volna gyorsabb töltési módoknak, valamint nagyobb külső kijelzőnek. Ha ennél is nagyobb változtatásról is lehetne álmodni, azt kívánnánk, hogy bárcsak megoldanák a kijelző zsanérvölgy-kialakítását (érezhető a panel hajtási vonala), de azért azt őszintén reméljük, hogy az előd modellekre jellemző repedés/törés ebben a vonalban nem jön elő 1 év használat után.
A kamera jó irányba fejlődött és szép képeket lehet készíteni a Flip4-gyel, azonban ez a fejlődés is minimális és ha árkategóriájában hasonló modellekkel hasonlítjuk össze, bizony van jobb mobil a polcokon.
A Flip4 különleges készülék, amit élvezet használni és mutogatni - legalábbis addig, amíg tart az újdonság varázsa. Ez persze idővel elszürkül és marad egy nagyon gyors és összehajtva kicsi telefon, ami képes néhány ügyes trükkre, de arra nem, hogy meggyőzzön minket az óriási fejlesztési erőfeszítésekről. Ehhez ráadásul a tavalyinál borsosabb, 480-500 ezer forintos ár tartozik (amin sajnos nem tudunk meglepődni, tekintve a jelenlegi gazdasági helyzetet), így néptelefon egészen biztosan nem lesz még a hajtogatós Flip4, de aki ezt választja, könnyen meg fogja kedvelni.